CRVENA ZVEZDA
  • Λουίτζι Λαμόνικα
  • Όλεγκς Λάτισεβς
  • Μίλαν Νέντοβιτς

Δεν θα μπορούσε να περιμένει καλύτερη αρχή στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις ο Ιγκόρ Κοκόσκοφ από τους παίκτες του, αφού δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον Ερυθρό Αστέρα και επικράτησαν τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό 77-63.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Λορένζο Μπράουν. Ο Αμερικανός γκαρντ απέναντι στην παλιά του ομάδα πέτυχε 17 πόντους με 8/11 σουτ εντός παιδιάς. Διψήφιοι για τους γηπεδούχους ήταν και οι Ντε Κολό (12 π., 7 ασ.), Ουλανόβας με 13 και Ντίξον με 11.

Για τους φιλοξενούμενους, κανένας δεν μπόρεσε να ξεφύγει από την μετριότητα, αφού ο Λόιντ που πέτυχε 15 πόντους, είχε 1/9 τρίποντα, ενώ θετικό ήταν το ντεμπούτο του Λάνγκστον Χολ στην Euroleague. Ο πρώην γκαρντ του Κολοσσού και του Προμηθέα είχε 12 πόντους με 5/8 σουτ.

Οι Σέρβοι μπήκαν στο παιχνίδι καλά και είχαν μία βραχεία κεφαλή μέχρι τα μισά της περιόδου. Ωστόσο η Φενέρ με κορυφαίο τον Ουλανόβας σε εκείνο το διάστημα κατάφερε να ολοκληρώσει την περίοδο μπροστά στο σκορ με 24-20.

Ένα νέο ξέσπασμα των γηπεδούχων λίγο πριν το ημίχρονο με πρωταγωνιστές του Ντε Κολό και Μπράουν τους έφερε στο +12 στην ανάπαυλα (42-30). Με το πόδι στο.. γκάζι μπήκαν στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Κοκόσκοφ και εκτόξευσαν την διαφορά στους 18 πόντους στο 24ο λεπτό.

Από κει και πέρα, χαλάρωσαν λίγο οι Τούρκοι και η τέταρτη περίοδος ανήκε στους φιλοξενούμενους, χωρίς να πέσει το προβάδισμα της Φενέρ σε μονοψήφιο αριθμό.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-30, 57-41, 77-63.