BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE
ΟΑΚΑ, ΕΡΤ3
Προημιτελικός

Η πρώτη αποστολή της ΑΕΚ στο Final 8 ήρθε εις πέρας. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είδε τη Νίμπουρκ να της βάζει δύσκολα, όμως όταν ανέβασε την απόδοσή της, ειδικά στην άμυνα κατάφερε να απλοποιήσει τα πράγματα, να φτάσει σε πειστική νίκη (94-82) και να κλείσει θέση για την τετράδα του BCL.

Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τον έλεγχο από το δεύτερο δεκάλεπτο και έκτοτε δεν κοίταξαν πίσω. Η άμυνα ήταν άκρως αποτελεσματική και βρίσκοντας λύσεις η ΑΕΚ από Ράις, Λάνγκφορντ, Λοτζέσκι, Γκίκα, Γιάνκοβιτς κατάφερε να φτάσει στη νίκη, δείχνοντας ικανή να πάει μακριά στο Final 8.

Η Ένωση ανέβασε την πίεση στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να χτίσει διψήφιες διαφορές στη διάρκειά του. Κι όλα αυτά έχοντας «διαβάσει» πολύ καλά το παιχνίδι του Λούκα Ρούπνικ, που δεν βρήκε πεδίο δράσης απέναντι στους παίκτες του Παπαθεοδώρου.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, έχοντας βοήθειες από Λοτζέσκι και Ράις (12 ο καθένας), ενώ σημαντική ήταν η παρουσία του Νίκου Γκίκα (10π, 5ασ) και του Βλάντο Γιάνκοβιτς (11π).

Από τη Νίμπουρκ οι 16 πόντοι του Χάρντινγκ και του Χρούμπαν δεν ήταν αρκετοί.

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

• 4

Η Νίμπουρκ είχε καλά διαστήματα και σίγουρα πάλεψε το ματς, με σωστές επιλογές και έξυπνες κινήσεις στην άμυνα. Παρόλα αυτά, η διαφορά εμπειρίας και ποιότητας κόστισε για το σύνολο του Ορέν Αμιέλ, που άφησε πάντως καλές εντυπώσεις.

• 2

Η ποιότητα «μίλησε» στην επίθεση, αλλά η άμυνα έπαιξε τον σημαντικότερο ρόλο στη νίκη της ΑΕΚ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προσαρμόστηκε μετά το κακό ξεκίνημα και «κλείδωσε» τους καλύτερους παίκτες των Τσέχων, βρίσκοντας παράλληλα λύσεις μέσα από την πολυφωνία και την εμπειρία. Καλή εμφάνιση από την «Ένωση», που έδειξε... έτοιμη να παλέψει στον ημιτελικό.

17'

Η πιο όμορφη φάση της βραδιάς στο ΟΑΚΑ είχε την υπογραφή του Γιόνας Ματσιούλις. Ο Λιθουανός μοίρασε μία φανταστική ασίστ στο Νίκο Ρογκαβόπουλο, που σκόραρε με άνεση.

4’ 10 - 4
6’ 18 - 11
8’ 20 - 15
10’ 23 - 21
Η ΑΕΚ έδειξε ιδιαίτερα αγχωμένη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και αυτό μετουσιώθηκε σε κακές επιθέσεις και άστοχα σουτ. Αντίθετα, η Νίμπουρκ παρουσίαστηκε απελευθερωμένη και βρήκε σκορ, χτίζοντας από νωρίς διαφορές έξι (10-4, 4') και εφτά (18-11, 7') πόντων. Αυτό δεν συνεχίστηκε για πολύ, αφού η έλευση των Ματσιούλις - Σλότερ βελτίωσε την αμυντική λειτουργία της «Ένωσης», η οποία μειώσε στο καλάθι (23-21) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
12’ 26 - 26
14’ 28 - 31
16’ 30 - 38
18’ 34 - 42
20’ 39 - 44
Ένα τρίποντο και μία καλή άμυνα του Ράις επέτρεψαν στην ΑΕΚ να πάρει προβάδισμα για πρώτη φορά (23-26, 11') και να μπει με διαφορετική διάθεση στην δεύτερη περίοδο. O Λοτζέσκι ανέλαβε δράση και οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους οκτώ (30-38, 15'), μετά από τρίποντο και του Γκίκα. Οι Τσέχοι έχασαν την επαφή με το καλάθι της ΑΕΚ και βρέθηκαν ακόμα και στο -10 (32-42, 17'), ωστόσο μία μικρή «αντεπίθεση» ήταν αρκετή για να μειώσουν σε 39-44, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
22’ 45 - 50
24’ 48 - 54
26’ 50 - 63
28’ 53 - 65
30’ 58 - 69
Η ΑΕΚ διατήρησε τα ηνία της αναμέτρησης, έχοντας βρει τα... κουμπιά των Τσέχων. Με καλή αμυντική λειτουργία και σωστές επιλογές στην επίθεση, κυρίως μέσα στη ρακέτα, η ομάδα του Παπαθεοδώρου κράτησε σταθερά το προβάδισμα (50-59, 25'), ενώ ανέβασε την διαφορά και στους 15 (50-65, 26'), σε ένα διάστημα απόλυτης κυριαρχίας. Η -λογική- χαλάρωση των «κιτρινόμαυρων» δεν κόστισε ιδιαίτερα, αφού το 30ο λεπτό βρήκε την «Ένωση» στο +11 (58-69).
32’ 65 - 75
34’ 70 - 80
36’ 72 - 83
38’ 77 - 85
40’ 82 - 94
Η εμπειρία, η ποιότητα και οι παραστάσεις της ΑΕΚ δεν δημιούργησαν αμφιβολίες για το τελικό αποτέλεσμα. Από την στιγμή που η «Ένωση» πήρε «δυνατό» προβάδισμα, ήταν προφανές πως οι Τσέχοι δεν είχαν τις ελπίδες με το μέρος τους για την ανατροπή. Οι Λοτζέσκι - Γκίκας - Γιάνκοβιτς έδωσαν επιλογές στην επίθεση, η άμυνα παρέμεινε σκληρή και οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν αυτό που έπρεπε, «καθαρίζοντας» το ματς και την πρόκριση.

• 1

Το δεύτερο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ κατάφερε να ανατρέψει το σκηνικό στο διάστημα αυτό και να φέρει στα μέτρα της την αναμέτρηση. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου πέτυχαν 23 πόντους, αλλά σαφώς πιο σημαντική ήταν η διάθεση στην άμυνα, όπου δέχτηκαν 16 πόντους.

• 2

Η επιθετική πολυφωνία της ΑΕΚ. Απέναντι στη Νίμπουρκ το παιχνίδι της ΑΕΚ δεν ήταν μονοδιάστατο. Κάθε άλλο. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου μοίρασαν τη μπάλα και είναι χαρακτηριστικό πως είχαν 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Λάνγκφορντ, Ράις, Γκίκας, Λοτζέσκι, Γιάνκοβιτς).

• 3

Το μαρκάρισμα στον Ρούπνικ. Ο Σλοβένος είναι ο πιο επικίνδυνος παίκτης της τσεχικής ομάδας στην επίθεση. Όμως στον προημιτελικό η άμυνα της ΑΕΚ τον διάβασε πολύ καλά, του έκοψε το πεδίο δράσης και έβαλε από εκεί τις βάσεις για τη νίκη-πρόκριση.

Μοναδικός στόχος η μπάλα και το ριμπάουντ, σε μία πραγματικά εξαιρετική φωτογραφία από τον τρίτο προημιτελικό του Final Eight του ΟΑΚΑ.

20
Νίκος Γκίκας
Μεστό παιχνίδι από τον Έλληνα πλέι-μέικερ. Ο Γκίκας έκανε αυτά που έπρεπε, μοίρασε σωστά (5 ασίστ), σκόραρε με εξαιρετικά ποσοστά (10 πόντοι με 4/6 σουτ) και συνολικά ήταν το... κρυφό χαρτί του Παπαθεοδώρου στην περιφέρεια.

55
Λούκα Ρούπνικ
Κακό παιχνίδι από τον γκαρντ της Νίμπουρκ. Ο Ρούπνικ είχε προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, ενώ ήταν ιδιαίτερα άστοχος (3/9 σουτ). Σίγουρα περίμεναν περισσότερα από αυτόν οι Τσέχοι, αφού μόνο στο τέλος... ξύπνησε και πάλεψε για την ομάδα του.

11
Βλάντο Γιάνκοβιτς
Εξαιρετικό ματς από τον Γιάνκοβιτς. Ο έμπειρος φόργουορντ... βγήκε μπροστά, βοήθησε επιθετικά, πάλεψε στην άμυνα και έκανε... παραπάνω από αυτά που έπρεπε στο παρκέ.

Χωρίς προβλήματα και λάθη η διαιτησία των Βιατό, Ροσό και Κοζλόφσκις. Οι ρεφς του αγώνα ήταν προσεκτικοί και κοντά στις φάσεις, δεν δημιούργησαν χώρο για παράπονα και σίγουρα δεν επηρεάσαν την ροή και την τελική έκβαση του προημιτελικού.

Εκπληκτικό buzzer beater του Στυλιανού από το κέντρο του γηπέδου κόντρα στην Ντιζόν (vid)