93 77
  • Νταμίρ Γιαβόρ
  • Γιακούμπ Ζαμοίσκι
  • Γκίτις Βίλιους

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στη Μαδρίτη. Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα άφησε πίσω της την καλή εικόνα των τελευταίων εβδομάδων, επηρέαστηκε αισθητά από την απουσία του Βασίλη Σπανούλη και ηττήθηκε καθαρά από την ανώτερη Ρεάλ (93-77), πέφτωντας στο 5-8.

Οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και δεν αντιστάθηκαν ούτε στο ελάχιστο στις... ορέξεις των παικτών του Πάμπλο Λάσο, που έφτασαν αισίως στην όγδοη συνεχόμενη νίκη τους για το 10-3.

Εξαιρετικό ματς από τον Φαμπιάν Κοζέρ, που σκόραρε με κάθε πιθανό και απίθανό τρόπο (18 πόντοι, 5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), ενώ πρωταγωνιστές ήταν για ακόμα ένα βράδυ οι Φακούντο Καμπάτσο (15 πόντοι, 6 ασιστ) και Άντονι Ράντολφ (15 πόντοι). Ο Ουίλ Τσέρι (12 πόντοι) πάλεψε όσο μπορούσε από πλευράς Ολυμπιακού, που είχε διψήφιους τους Τέιλορ Ρότσεστι (11 πόντοι, 9 ασίστ), Σάσα Βεζένκοφ (12 πόντοι, 5 ρριμπάουντ) και Ουίλι Ριντ (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

• 22

Ξεκάθαρος νικητής στη... σκακιέρα ο Λάσο. Ο Ισπανός τεχνικός «χτύπησε» στη περιφέρεια του Ολυμπιακού και αντιμετώπισε σωστά την αστοχία των πρώτων λεπτών, βγάζοντας ξανά αρκετούς πρωταγωνιστές από τον πάγκο (Κοζέρ).

• 11

Το «διαβασμένο» πλάνο πήγε... περίπατο στην Ισπανία για τον Ολυμπιακό. Η απουσία του Βασίλη Σπανούλη δεν κρύφτηκε ποτέ, η άμυνα ήταν εκτεθειμένη σε κάθε φάση και ο Κεμζούρα έχασε από τα αποδυτήρια την «μάχη» με τον Πάμπλο Λάσο.

23΄'

Ο Κόνιαρης κατέβασε την διαφορά στους 9 (43-34), αλλά ο Κοζέρ βγήκε μπροστά και με δύο έμμεσα τρίποντα σε διάστημα ενός λεπτού, αποκατέστησε την... τάξη και έδωσε ηρεμία στον δρόμο για την εύκολη επικράτηση της ομάδας του.

4’ 2 - 4
6’ 9 - 4
8’ 12 - 8
10’ 21 - 10
Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε σαν... φιλικό. Ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα χαμηλός και η αστοχία της Ρεάλ (1/9 σουτ στα πρώτα τρία λεπτά), έφερε σε καθεστώς ισορροπίας την αναμέτρηση. Βέβαια, αυτό δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Ολυμπιακός δεν είχε λύσεις επιθετικά, κάνοντας μάλιστα και πολλά λάθη. Οι Πειραιώτες έμειναν στους 10 πόντους και η Ρεάλ έκλεισε φυσιολογικά το δεκάλεπτο στο +11 (21-10).
12’ 25 - 15
14’ 31 - 18
16’ 39 - 20
18’ 39 - 25
20’ 41 - 30
Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Μαδριλένοι έκαναν σχεδόν... σβηστά ό,τι ήθελαν και κράτησαν την διαφορά στα επίπεδα των 16 (34-18) και των 17 πόντων (37-20, 15'). Ο Κεμζούρα προσπάθησε να χαμηλώσει το σχήμα αλλά δεν είδε αποτέλεσμα, αφού ο Ολυμπιακός έμεινε για ώρα στους 20 πόντους αλλά και στο -19 (39-20). Το μικρό 7-0 από την πλευρά των φιλοξενούμενων κράτησε τελικά το ματς στην ίδια κατάσταση με το 10ο λεπτό (41-30).
22’ 43 - 31
24’ 55 - 36
26’ 60 - 39
28’ 62 - 46
30’ 72 - 48
Ένα... τρελό τρίποντο του Κόνιαρη κατέβασε την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (43-34, 22'), αλλά η Ρεάλ δεν είχε καμία όρεξη για αστεία. Ράντολφ και Κοζέρ αποκατέστησαν την τάξη (55-36, 24'), ενώ ένα καλάθι του Καμπάτσο ανέβασε την διαφορά στους 21 (57-36, 25'). Κάπου εκεί παραδόθηκε και ο Ολυμπιακός, ο οποίος «εξαφανίστηκε» από το παρκέ, δίνοντας την ευκαιρία στη Ρεάλ να κλείσει το δεκάλεπτο στο +24 (72-48).
32’ 76 - 53
34’ 79 - 61
36’ 82 - 67
38’ 86 - 70
40’ 93 - 77
Το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει και το τρένο είχε μπει στις ράγες για την Ρεάλ, που έκανε σωστή διαχείρηση μέχρι την λήξη. Ο Ολυμπιακός μείωσε αλλά δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ με... αξιώσεις στο ματς και θα γυρίσει στην Ελλάδα με μία βαριά ήττα στις βαλίτσες του.

• 1

Η απουσία του Βασίλη Σπανούλη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού αποτελεί το κινητήριο μοχλό στα περισσότερα plays της ομάδας του και η απουσία του κόστισε σημαντικά στην επίθεση, κάτι που αποτυπώθηκε στο χαμηλό σκορ και την έλλειψη σε ασίστ.

• 2

Η ποιότητα της Ρεάλ. Κακά τα ψέμματα, η Ρεάλ κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ και ο ρυθμός καθορίστηκε καθαρά από τις ορέξεις των ποιοτικών και έμπειρων παικτών του Πάμπλο Λάσο. Η πολυφωνία ήταν για ακόμα μία φορά «όπλο» για τους Μαδριλένους, που ήταν σταθερά μπροστά και με άνεση.

• 3

Λάθη και αστοχία. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν συγκεντρωμένος στο κομμάτι της επίθεσης και τα πολλά λάθη (10) επέτρεψαν στη Ρεάλ να πάρει προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο. Η... εξίσωση συμπληρώθηκε και με άστοχα σουτ, που δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν κάτι από τον αγώνα.

Ο Ολυμπιακός βρήκε... τείχος στην Ισπανία από την ισχυρή Ρεάλ του Άντονι Ράντολφ και θα επιστρέψουν στον Πειραιά με μία αναμενόμενη, αλλά «εύκολη» ήττα.

1
Φαμπιάν Κοζέρ
Στο πρώτο ημίχρονο... εξαφανισμένος, στο δεύτερο μαγεία! Ο Κοζέρ έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού, σκόραρε από κάθε σημείο του παρκέ και δίκαια κερδίζει το βραβείο του MVP της αναμέτρησης.

0
Κέβιν Πάντερ
Ξανά εκτός κλίματος, ο άστοχος Πάντερ δεν βοήθησε καθόλου τον Ολυμπιακό και δεν μπόρεσε να καλύψει το κενό του Σπανούλη.

7
Φακούντο Καμπάτσο
Παρά τα νεύρα, ο Φάκου ήταν ξανά ο κινητήριος μοχλός της Ρεάλ, σκοράροντας και οργανώνοντας εξαιρετικά. Ακόμα ένα εξαιρετικό βράδυ για τον έμπειρο πλέι-μέικερ της Ρέαλ.

Ο χαμηλός ρυθμός του αγώνα και η κυριαρχία της Ρεάλ άφησαν εκτός κεντρικής σκηνής τους Γιαβόρ, Ζαμοίσκι και Βίλιους. Καλή και «αθόρυβη» διατησία, δεν υπήρξαν λάθη που επηρέασαν έστω και στο ελάχιστο την ροή και την έκβαση του αγώνα.

Standing ovation για τον Αταμάν στο ΟΑΚΑ - Τον αγκάλιασε ο Γιαννακόπουλος (vid)