Η Παρί είναι η κάτοχος του φετινού Eurocup. Η γαλλική ομάδα έπειτα από μία καταπληκτική πορεία στον θεσμό, κατάφερε να αναδειχθεί μεγάλη νικήτρια και στη σειρά των τελικών, στην οποάι επικράτησε της Μπουργκ με 2-0. Έπειτα από την νίκη της στον πρώτο τελικό στο Παρίσι, η Παρί έκανε απόψε το 2-0 στην έδρα της Μπουργκ επικρατώντας με 81-89. Η Παρί εκτός από τον τίτλο κατέκτησε και το... εισιτήριο για την Euroelague της νέας σεζόν, κάνοντας ακόμα πιο μεγάλο το επίτευγμά της.

Για μία ακόμα φορά ο Σορτς ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά, με τον MVP της διοργάνωσης να ολοκληρώνει τον δεύτερο τελικό έχοντας 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για τη Μπουργκ ξεχώρισε ο Μόργκαν με 14 πόντους και ο Μάικ με 16 και 5 ριμπάουντ.

Η Μπουργκ δεν είχε περιθώρια πέραν του να μπει στον αγώνα και να επιβάλει τον ρυθμό της και αυτό προσπάθησε να κάνει. Με τον Μόργκαν να είναι «ζεστός», με 2/2 τρίποντα «οδήγησε» την ομάδα του στο 16-9 στο πρώτο πεντάλεπτο, με την Παρί όμως να αντιδρά άμεσα και να μην επιτρέπει στους γηπεδούχους να «χτίσουν» μεγαλύτερη διαφορά. Άμεση απάντηση, με τον Σιμόν να μειώνει σε 16-14 και το δεκάλεπτο να «κλείνει» με 26-22 με τη Μπουργκ να έχει τα ηνία και με την Παρί να θέλει να πανηγυρίσει από απόψε την κούπα.

Μπροστά η Μπουργκ.... ξύπνησε ο Σορτς

Ο Μπενίτεζ ήταν ο παίκτης που έκανε το 3-22 και κάπου εκεί άρχισε να «ξυπνάει» για τους… πρωτευουσιάνους ο Σορτς. Έχοντας κατακτήσει… προσφάτως (και πάλι) το βραβείο του κορυφαίου της σεζόν για τη διοργάνωση, ο Αμερικάνος ξεκίνησε το… βιολί του. Αρχικά μείωσε σε 32-27 δίνοντας λύσεις και έχοντας στο πλευρό του τον Σιμόν ο οποίος μείωσε στον πόντο, 38-37. Ο Σορτς συνέχιζε να δημιουργεί ρήγματα στην άμυνα της Μπουργκ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 3 πόντους, 46-43.

Στα ίσια το ματς

Το παιχνίδι άρχισε από την αρχή με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, καθώς ο Ουόρντ με τρίποντο έκανε το 46-46 και η Παρί άρχισε να παίρνει τα… πάνω της. Ο Σορτς είχε βρει τον εαυτό του, παίρνοντας συνεχώς πρωτοβουλίες στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας του και σε συνδυασμό με τον Ουόρντ που έδινε λύσεις το σκορ έγινε 52-58. Οι της Μπουργκ δεν ήταν διατεθειμένοι να χάσουν την ευκαιρία τους, θέλοντας να επιστρέψουν τη σειρά των τελικών και πάλι στο Παρίσι και «έτρεξαν» σερί 11-5, κάνοντας το 63-63, αλλά ο Σορτς με μία βολή έφτασε τους 19 πόντους και έκανε το 63-64 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Σορτς συνδέθηκε με το καλάθι και... καθάρισε

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 67-66 στο 32', αλλά οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το πόδι τους στο γκάζι και έπειτα από δύο αγωνιστικά λεπτά έκαναν σερί 0-9 και πήραν προβάδισμα 8 πόντων, 67-75, βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση της κούπας. Η Μπουργκ παρ' όλα αυτά δεν το έβαζε κάτω και προσπαθούσε να αλλάξει τα δεδομένα με τον Ζουλιέν να ρίχνει τη διαφορά στους 5 πόντους, 71-76, πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Όσο όμως ο Σορτς ήταν... συνδεδεμένος με το καλάθι της Μπουργκ τίποτα δε θα μπορούσε να αλλάξει με τον MVP να φτάνει τους 22 πόντους και να κάνει το 76-83, 2:00 πριν το τέλος του αγώνα και ουσιαστικά χάρισε την κούπα στην ομάδα του.

Τα Δεκάλεπτα: 26-22, 46-43, 63-63, 81-89