ALBA BERLIN
  • Εμίν Μογκούλκοτς
  • Σάσο Πέτεκ
  • Τόμας Τραβίτσκι

Το πρώτο «μπασκετικό θαύμα» του Παναθηναϊκού Aktor και του Εργκίν Αταμάν στην τρέχουσα σεζόν επετεύχθη. Αυτό, φυσικά, δεν αφορούσε την νίκη επί των Γερμανών, αλλά τη συνολική πορεία μέσα στην αγωνιστική περίοδο. Οι «πράσινοι», 12 μήνες μετά τη 17η θέση της σεζόν 2022-2023, «σφράγισαν» και τυπικά τη 2η θέση της φετινής regular season και με την νίκη επί της Άλμπα Βερολίνου ανέβηκαν στο 23-11. Στο sold out ΟΑΚΑ το «τριφύλλι» πανηγύρισε την κατάκτηση της καλύτερης θέσης του με το νέο format της Euroleague και πλέον περιμένει στα πλέι οφ με πλεονέκτημα έδρας τον νικητή του αγώνα του Play-in, μεταξύ των θέσεων Νο. 7 - Νο. 8.

Η προσπάθεια του Δημήτρη Γιαννακόπουλου, του Εργκίν Αταμάν, του Σάνι Μπετσίροβιτς, των στελεχών της ΚΑΕ και των παικτών του ρόστερ απέδωσε καρπούς και ο Παναθηναϊκός Aktor εξασφάλισε τον καλύτερο δυνατό δρόμο με φόντο το Final Four του Βερολίνου. Για την ακρίβεια, οι «πράσινοι» περιμένουν πια έναν εκ των Μακάμπι Τελ Αβίβ, Βίρτους Μπολόνια, Μπασκόνια, για μια σειρά best-of-five, που θα κρίνει ποιος θα προκριθεί στους αγώνες του τίτλου.

Από εκεί και πέρα, για 30' οι «πράσινοι» έμοιαζαν να μην έχουν ενέργεια και η αδιάφορη βαθμολογικά και υποδεέστερη ποιοτικά ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλες τους έβαλε δύσκολα. Όμως, στην 4η περίοδο «μίλησαν» τα «πρέπει», η έδρα και οι προσωπικότητες. Ο Παναθηναϊκός Aktor, λοιπόν, πήρε αυτό για το οποίο πάλευε όλη τη σεζόν: το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ και έναν βατό (στα χαρτιά) αντίπαλο.

Ο Κώστας Σλούκας για άλλη μια φορά ήταν ο «πράσινος στρατηγός», αφού τα έκανε όλα στο παρκέ (16 πόντοι με 5/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ενώ ο Κέντρικ Ναν βρέθηκε σε «καυτή» βραδιά, πήρε ξανά... αγκαλιά το «όπλο» του και «εκτέλεσε» με μεγάλη συνέπεια (ρεκόρ καριέρας στην Euroleague, 28 πόντοι με 11/17 εντός πεδιάς). Επιπλέον, διψήφιος ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις (11π.), με τον τίτλο του "game changer" να πηγαίνει στον Κώστα Αντετοκούνμπο, που έφερε σπουδαία ενέργεια και αποτέλεσμα (9 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 4 κοψίματα σε 11'). Κομβικός στο 4ο δεκάλεπτο και ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, που έδωσε πολλές λύσεις σε ριμπάουντ (8ρ.) και άμυνα (2κλ., 1κοψ.).

Νωθρό το «πράσινο» ξεκίνημα παρά την τρομερή ατμόσφαιρα

Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε τον Όλεκ Μπαλτσερόφσκι στην πεντάδα, αλλά ο Πολωνός ήταν για άλλη μια φορά μη αποτελεσματικός. Ο Παναθηναϊκός Aktor έμοιαζε νωθρός στο ξεκίνημα (5-10 στο 5') και γρήγορα ο Τούρκος προπονητής πέρασε στο παρκέ τους Κώστα Σλούκα - Ματίας Λεσόρ. Η κακή εικόνα συνεχίστηκε (5-12 στο 6', 2/9 σουτ οι «πράσινοι») και ο Λούκα Βιλντόζα μπήκε στο ματς, εισπράττοντας ένα «θερμό» χειροκρότημα στήριξης. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα και το γκολ - φάουλ του Γάλλου σέντερ έφερε την απόσταση στον πόντο (16-17 στο 8'). Ωστόσο, συνολικά στην 1η περίοδο το «τριφύλλι», που είχε μόλις 1/7 τρίποντα, δεν ήταν συμπαγές αμυντικά, με τη γερμανική ομάδα να του βάζει απρόσμενα προβλήματα (17-23 στο 10', 7π. ο Κριστ Κουμάντζε).

Ο Αντετοκούνμπο έδωσε ενέργεια όταν ο Παναθηναϊκός Aktor το χρειαζόταν

Στο 13' ο Αταμάν αποφάσισε να βάλει μαζί στο παρκέ τους Σλούκα - Ναν (22-25 το σκορ) και οι δυο τους έδωσαν ορισμένες επιθετικές λύσεις για το «πράσινο» προσπέρασμα (28-27, παρά την 1η χαμένη βολή του Ναν στην Euroleague). Επιπλέον, πρέπει να σημειώσουμε πως στο 15' οι γηπεδούχοι είχαν δώσει χρόνο και στους 12 διαθέσιμους παίκτες του ρόστερ, αλλά δεν είχαν βρει σταθερότητα (31-32 στο 17' και 33-35 στο 18', 3/13 τρίποντα και 7 ασίστ/ 6 λάθη το «τριφύλλι»). Ουσιαστικά, ο Παναθηναϊκός Aktor είχε ανάγκη από κάποιον που θα βγάλει ενέργεια και θα τον... ξυπνήσει. Κι αυτό ακριβώς βρήκε στο πρόσωπο του εξαιρετικού Κώστα Αντετοκούνμπο (7π., 2ρ., 2κοψ. σε λιγότερα από 5' στο ματς). Ο ορεξάτος σέντερ έφερε την ελληνική ομάδα σε θέση οδηγού ύστερα από ένα κακό πρώτο ημίχρονο (38-37 στο 20').

Η «πράσινη» άμυνα πήρε κάτω από τη βάση και η Άλμπα... πίεσε πολύ

Η άμυνα του «τριφυλλιού» συνέχισε να δίνει... ανοιχτούς διαδρόμους στην Άλμπα, αλλά ο Ναν το πήρε προσωπικά στην επανάληψη. Ο Αμερικανός έβαλε 12π. σε 5' και έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους (52-48), με τον Μάριους Γκριγκόνις να «γράφει» το 55-48 στο 26' μετά την 4η ασίστ του Σλούκα. Για άλλη μια φορά, όμως, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και επέστρεψαν (57-57 στο 28' με τον Ματ Τόμας να κάνει «ζημιά»). Μάλιστα, η νωθρή αμυντικά ομάδα του Αταμάν έδωσε το «δικαίωμα» στους αδιάφορους βαθμολογικά Γερμανούς να «κλείσουν» το 3ο δεκάλεπτο στο +3 (60-63 στο 30'). Ενδεικτικό της κακής προσπάθειας στην «πράσινη» άμυνα ήταν το 26π. παθητικό στην 3η περίοδο.

Το ΟΑΚΑ... κατάπιε την Άλμπα και το «τριφύλλι» τερμάτισε στη 2η θέση

Το κοινό στο ΟΑΚΑ σηκώθηκε στο πόδι βλέποντας τον Αντετοκούνμπο να προσφέρει εκ νέου ενέργεια και ουσία και o «τρελαμένος» Σλούκας με ασίστ και τρίποντο διαμόρφωσε το 68-63 στο 33'. Η άμυνα είχε σφίξει για τα καλά, οι γηπεδούχοι δεν επηρεάστηκαν από κάποια εκνευριστικά και ανεξήγητα σφυρίγματα και ο on fire Ναν έστειλε την απόσταση στο +10 (73-63 στο 34'). Σε εκείνο το κομβικό διάστημα πολύτιμος ήταν και ο Χουάντσο αμυντικά, με την νέα «βόμβα» του Ναν να διαμορφώνει το 76-66 στο 36'. Ο Ισπανός δεν άφηνε με τίποτα την Άλμπα να βρει εύκολο σκορ, ο κόσμος στις εξέδρες ζητούσε το 7ο στο Βερολίνο και το ένα «κλειστό» ματς για 30' μετατράπηκε σε... πράσινο πάρτι στην τελική του ευθεία (81-72 στο 39' με τον Ναν να «γράφει» ρεκόρ καριέρας). Ο Παναθηναϊκός Aktor, λοιπόν, έκανε τη... δουλειά (84-75 τελικό) και μπαίνει στα πλέι οφ με τους καλύτερους οιωνούς.

Τα Δεκάλεπτα: 17-21, 38-37, 60-63, 84-75.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Παναθηναϊκός - Άλμπα Βερολίνου 84-75