Το Μαρούσι παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ κατά διαστήματα και έχοντας τον έλεγχο του αγώνα καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης πήρε την νίκη κόντρα στην Καρδίτσα στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 91-70 και συνεχίζει να ελπίζει για πρόκριση στα playoffs.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Ραντούλιτσα, Γιαννόπουλος και Τζούστον που είχαν από 17 πόντους, ενώ για την Καρδίτσα ξεχώρισε ο Μακ με 13 πόντους και ο Μπιουκάναν με 12.

Το Μαρούσι μπήκε… με το πόδι στο γκάζι στον αγώνα και δεν επέτρεψε στην Καρδίτσα να κάνει το παιχνίδι της. Οι γηπεδούχοι γρήγορα-γρήγορα προηγήθηκαν με 8-0 και 10-2 με τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα να παίζει χωρίς αντίπαλο. Με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου το σκορ ήταν στο 12-4, με τον Σέρβο σέντερ με σουτ από μέση απόσταση να δίνει προβάδισμα 10 πόντων για πρώτη φορά στην ομάδα του. Ο Παπανικολόπουλος πέρασε στο παρκέ τον Γιάνκοβιτς που μαζί με τον Μπιουκάναν έδωσαν λύσεις αλλά ο Ραντούλιτσα με εύστοχο τρίποντο αυτή τη φορά έκανε το 21-10, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 24-14 έπειτα από τρίποντο του Στασινού.

Κυρίαρχο το Μαρούσι

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο το Μαρούσι είχε επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό του και με πολύ άνετο τρόπο λίγο πριν το τέλος του πρώτου πενταλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με double score, 32-16. Με ένα 0-5 η Καρδίτσα μείωσε σε 32-21, χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο τη στιγμή που ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρίες. Ο Σάιμπερτ με ένα προσωπικό 0-6 κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, 36-28 με τους φιλοξενούμενους να «τρέχουν» σερί 4-12. Ο Σάιμπερτ ήταν ο καλύτερος της ομάδας του και με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 38-31, 1:30 πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τον Στασινό να απαντάει με το ίδιο… νόμισα και να φτάνει τους 10 πόντους και τον Ραντούλιτσα να συνεχίζει το… βιολί του, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-31.

Το momentum στην Καρδίτσα

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καρδίτσα μπήκε όπως μπήκε το Μαρούσι στο πρώτο μέρος και άρχισε να αλλάζει τα δεδομένα. Με πολύ καλή άμυνα και με καλάθια στον αιφνιδιασμό η ομάδα του Παπανικολόπουλου έκανε σερί 6-12 και μείωσε σε 47-43, μπαίνοντας και πάλι για τα καλά στο παιχνίδι. Ο Μπρίσκοου ήταν ο παίκτης που κρατούσε το Μαρούσι μπροστά, αλλά ο Δίπλαρος με ένα μεγάλο τρίποντο «έγραψε» το 52-48 στο 25’. Νικολάιδης και Τζούστον πήραν πρωτοβουλίες και έκαναν το 60-53 με το δεκάλεπτο να «κλείνει» στο 65-57.

«Καθάρισε» ο Γούνταρντ

Στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου ο Ιορδάνου ήταν ο παίκτης που έδωσε λύσεις (κυρίως στην άμυνα) για το Μαρούσι, με την ομάδα του Βετούλα αρφγά αλλά σταθερά να προσπαθεί να «χτίσει» μια διαφορά. Το σκορ είχε 71-64, αλλά ο Μακ που στο δεύτερο μέρος πήρε… μπροστά μείωσε σε 71-66 κρατώντας κοντά στο σκορ την ομάδα του. Ο Γούνταρντ όμως με 5 συνεχόμενους πόντους και ένα απίστευτα τυχερό τρίποντο με ταμπλό από την κορυφή έκανε το 74-66 και ουσιαστικά έφερε το Μαρούσι ακόμα πιο κοντά στην νίκη, ενώ απέμεναν 5 λεπτά για το τέλος. Την ώρα που η Καρδίτσα συνέχιζε να είναι άστοχη, ο Γούνταρντ έκανε το 83-68, μετατρέποντας τα τελευταία 2.30 λεπτά σε τυπικά διαδικασία.

Τα Δεκάλεπτα: 24-14, 41-31, 65-57, 91-70