85 84
Alba Berlin
ALBA BERLIN
  • Λάτισεφς, Σίλβα, Τσαρούχα

Η Εφές ανέβηκε στο 14-17 πιάνοντας προσωρινά τις νίκες της 10ης προνομιούχου θέσης για την είσοδο στο play in, όμως για να φτάσει σε αυτό χρειάστηκε να... καρδιοχτυπήσει. Η ουραγός Άλμπα (5-26) δεν της χαρίστηκε, γύρισε το ματς από το -15 και διεκδίκησε μέχρι το τελευταίο σουτ τη νίκη.

Τελικά οι γηπεδούχοι χαμογέλασαν, πέτυχαν δεύτερη σερί νίκη μετά και από εκείνη κόντρα στον Ολυμπιακό, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Ελάιζα Μπράιαντ με 24 πόντους (ρεκόρ καριέρας φέτος), ο οποίος κράτησε την ομάδα του ζωντανή στην τέταρτη περίοδο, ενώ ο Σέιν Λάρκιν έμεινε άποντος (0/4 σουτ) σε 14' συμμετοχής.

Κομβικός ο Ουίλ Κλάιμπερν με 13 πόντους και 5 κρίσιμους στο τελευταίο λεπτό, ο Ροντρίγκ Μπομπουά είχε 11 πόντους και ο Ταϊρίκ Τζόουνς που έκοψε το σουτ... νίκης της Άλμπα είχε 4 πόντους και 3 τάπες. Από την άλλη πλευρά, ο Ματ Τόμας είχε 17 πόντους και ο Καλίφα Κουμάτζι 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Πάτησε γκάζι και ξέφυγε με +13 η Εφές

Με τον Κλάιμπερν να μπαίνει ζεστός με 2/2 τρίποντα η Εφές προηγήθηκε 11-5, όμως η Άλμπα δεν πτοήθηκε. Με Μπράουν και Ντέλοου έτρεξε σερί 0-8 αναλαμβάνοντας τα ηνία του αγώνα, μέχρι το τρίποντο του Μπομπουά, που έγραψε το 23-23 της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και διάθεση να καθαρίσουν το παιχνίδι. Χάρη στην περιφέρειά τους και ένα τρίποντο του Oυίλις έγινε το 34-23 και ο Μπράιαντ λίγο μετά έκανε το 38-25. Η διαφορά διατηρήθηκε σε αυτά τα επίπεδα και παρά τα τρία σερί τρίποντα του Ολίντε (45-37), η Εφές βρήκε τον τρόπο με Οσμάνι και Τόμπσον να κλείσει το ημίχρονο στο 53-40.

Ανατροπή με σερί 18-0 η Άλμπα, Κλάιμπερν και Τζόουνς γλίτωσαν την Εφές

Κι ενώ όλα έδειχναν πως το υπόλοιπο της αναμέτρησης μπορεί να αποτελέσει τυπική διαδικασία, η γερμανική ομάδα φρόντισε να διαψεύσει αυτό το σενάριο. Εκμεταλλευόμενη την χαλαρότητα των γηπεδούχων (55-40), όχι μόνο μείωσε, αλλά προσπέρασε με 57-61 χάρη στο σκορ από Τόμας και Ολίντε κατά κύριο λόγο και τρέχοντας σερί 0-18! Στο τελευταίο τρίλεπτο του δεκαλέπτου η Εφές ξεκόλλησε. Ο Μπράιαντ με οκτώ σερί πόντους ισοφάρισε σε 65-65, όμως ο Μπράουν στο φινάλε της τρίτης περιόδου έγραψε το 65-67.

Το ματς είχε... σφίξει πλέον για το σύνολο του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς, που είδε την Άλμπα να έχει αποκτήσει αυτοπεποίθηση και να φτάνει στο 67-72 με τον Βέτζελ. Ο Μπράιαντ όμως ήταν και πάλι εκεί και με εφτά διαδοχικούς πόντους έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά με 77-75 στο 35'. H Άλμπα όμως δεν το έβαζε κάτω. Παρά τις χαμένες βολές, απέκτησε πάλι τα ηνία του αγώνα (79-81) στο 37', αλλά ο Τόμας έχασε δύο σερί επιθέσεις. Ο Κλάιμπερν έγραψε το 82-81 στο 1'30'' πριν το τέλος και στην επόμενη επίθεση πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο, στο οποίο όμως απάντησε άμεσα ο Ολίντε για το 85-84 στα 40''. Ο Κλάιμπερν δεν έβαλε και το επόμενο και στην τελευταία  επίθεση ο Χέρμανσoν κόπηκε θεαματικά από τον Τζόουνς, με την Εφές να πανηγυρίζει μια πολύ αγχωτική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 53-40, 65-67, 85-84