VIRTUS BOLOGNA
  • Όλεγκς Λάτισεβς
  • Ούρος Νίκολιτς
  • Ντένις Χάντσιτς

Τρίτη σερί νίκη για τη Βίρτους που ανέβηκε στο 10-4 παραμένοντας στην 3η θέση της Euroleague, ενώ η Μπασκόνια υποχώρησε στο 8-6, κρατώντας πάντως θέση εντός οκτάδας.

Το παιχνίδι ήταν οριακό σχεδόν μέχρι το φινάλε, με τον Μάρκο Μπελινέλι να κάνει πράγματα και θαύματα στο φινάλε. O 37χρονος Ιταλός γκαρντ/φόργουορντ έφτασε στους 27 πόντους με 4/8 τρίποντα, δύο εκ των οποίων στο τελευταίο λεπτό, που ήταν και τα... κερασάκια στην τούρτα. Ακολούθησε σε απόδοση ο Τορνίκε Σενγκέλια με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για τους γηπεδούχος ο Νίκος Ρογκαβόπουλος είχε 11 πόντους με 1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ σε 22'53'' συμμετοχής σε μια πολύ καλή παρουσία. Στους 16 πόντους ο Τσίμα Μονέκε, που είχε και 8 ριμπάουντ, στους 13 ο Μάικ Κότσαρ και στους 11 έμεινε ο Μάρκους Χάουαρντ με 3/13 σουτ και καμία ασίστ σε 19'21''.

Φορτσάτη και στο +14 η Βίρτους, επέστρεψε η Μπασκόνια

Φορτσάτη μπήκε στο ματς η Βίρτους, που με οδηγούς τους Μπελινέλι (10π.) και Σενγκέλια (5π.) προηγήθηκε 6-17, ενώ με τρίποντο του Παγιόλα η απόσταση άνοιξε κι άλλο (10-24). Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου η Μπασκόνα κατάφερε να το... μαζέψει, μειώνοντας σε 15-24 με καλάθια των Ντιόπ και Χάουαρντ.

Βρίσκοντας σκορ από διαφορετικές πηγές, το σύνολο του Λούκα Μπάνκι κρατούσε τη διαφορά κοντά στους δέκα πόντους (23-32), όμως η Μπασκόνια έψαχνε τρόπους αντίδρασης κι επιστροφής. Δύο τρίποντα του Μαρίνκοβιτς έδωσαν το έναυσμα για αντεπίθεση (31-35) και ο ίδιος με παρόμοιο τρόπο κι έχοντας τη συνδρομή του Ρογκαβόπουλου, έβαλαν μπροστά την Μπασκόνια με 38-37, με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-42.

Χέρι-χέρι οι δύο ομάδες, το καθάρισε στο τέλος ο Μπελινέλι

H συνέχεια είχε πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, με τον Ρογκαβόπουλο να δίνει ξανά λύσεις στην επίθεση (49-46). Η διαφορά δεν έφευγε πάνω από τους 2-3 πόντους για κάθε ομάδα, μέχρι το σημείο που ο Παγιόλα με γκολ-φάουλ έκανε το 53-57. Εκεί ο Μονέκε με πέντε σερί πόντους έφερε τους γηπεδούχους ξανά μπροστά (60-59), αλλά η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 60-63.

Ο Μπελινέλι βγήκε από τη... ναφθαλίνη της δεύτερης περιόδου και με πέντε σερί πόντους κράτησε μια ισχνή διαφορά (65-68) για τη Βίρτους, με τους Σενγκέλια και Ντάνστον να την διευρύνουν κατά ένα δίποντο ακόμα (70-75 στο 35'). Έχοντας μείνει για πάνω από τέσσερα λεπτά άπoντη η Μπασκόνια, ήταν μοιραίο να δει την απόσταση να αυξάνεται.

Έτσι, ο Χάκετ με τρίποντο έγραψε το 70-78 (0-10 σερί) στο 37' και ο Κορντινιέ με φόλοου κάρφωμα στην επόμενη επίθεση το 71-80. O Μονέκε μάζευε τη διαφορά, όμως ο Μπελινέλι με τρίποντο-μαχαιριά διαμόρφωσε το 76-85 στο 1'22 για το φινάλε. Κι όμως η Μπασκόνια δεν το έβαλε κάτω. Μείωσε σε 81-85, αλλά ξανά με τρίποντο ο Μπελινέλι στα 20'' τελείωσε οριστικά το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 43-42, 60-63, 81-91