ASVEL BASKET
  • Καρμέλο Πατέρνικο
  • Σέφι Σεμές
  • Σεμπάστιανα Κλιβάζ

Η Βιλερμπάν (1-5), βρέθηκε να χάνει με 13 πόντους λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, όμως έδειξε χαρακτήρα και αντοχή για να γυρίσει το παιχνίδι στο τέλος. Ο Τίμοθι Λουβαβού-Καμπαρό τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 8/8 βολές, οι περισσότερες στο τέλος και καθοριστικές. Ο Γιουσουφά Φαλ είχε 15 πόντους, ο Τζόφρι Λοβέρν 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ο Νάντο Ντε Κολό 13 πόντους και 6 ασίστ.

Για τους γηπεδούχους, που υποχώρησαν στο 3-3 στο ρεκόρ τους, ο Τόμας Ντίμσα πήγε να πάρει μόνος του το παιχνίδι με 21 πόντους και 5/8 τρίποντα και ο Κίναν Έβανς είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Σταθερά μπροστά η Ζαλγκίρις, ακολουθούσε η Βιλερμπάν

Πιο δυνατά στο παιχνίδι μπήκε η Ζαλγκίρις, που με μπροστάρη τον Έβανς και τον Ουλάνοβας να συνεισφέρει στο σκοράρισμα, ξέφυγε από νωρίς με 16-6. Η Βιλερμπάν ψαχνόταν, η διαφορά έμενε κοντά σε διψήφιο επίπεδο, όμως ο Σκοτ με πέντε σερί πόντους μείωσε σε 24-19 και η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 30-24.

Οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα και ακόμα όταν ο Ντε Κολό μείωσε με τρίποντο στον πόντο (34-33), βρήκαν τις απαντήσεις με τον Ντίμσα για το 44-38. Ο Σκοτ ήταν αυτός που κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ (48-46), με το ημιχρονο να ολοκληρώνεται μετά από δύο σερί τρίποντα από Έβανς και Λι αντίστοιχα στο 56-50.

Στο +13 η Ζαλγκίρις, το πίστεψε και το γύρισε η Βιλερμπάν

Με διάθεση να καθαρίσει το ματς μπήκε στην τρίτη περίοδο η Ζαλγκίρις. Βρίσκοντας σκορ από τα τρίποντα του on fire Ντίμσα (5/5) έφτασε στο 74-63 κι ενώ νωρίτερα οι Λοβέρν και Ντε Κολό πάλευαν για την επιστροφή της Βιλερμπάν. Ο Ντίμσα διαμόρφωσε και το +13 για την ομάδα του (78-65), όμως οι Γάλλοι έριξαν τη διαφορά ξανά σε μονοψήφιο αριθμό στο τέλος του δεκαλέπτου (80-72).

Με επιθετική αιχμή τον έμπειρο Λόβερν η Βιλερμπάν επέκτεινε το σερί της, μειώνοντας σε 80-78 και ο Ουλάνοβας με διαδοχικές βολές έγραψε το 86-80. Και πάλι όμως σαν το... τσιμπούρι η Βιλερμπάν ήταν κολλημένη πάνω στην αντίπαλό της. Ο Καμπαρό με 5/5 βολές έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (86-87), με τον Ουλάνοβας να απαντάει άμεσα για το 88-87 στο ένα λεπτό πριν το τέλος.

Και ξανά ο Καμπαρό ήταν εκείνος που με εκτός ισορροπίας σουτ έβαλε μπροστά τη Βιλερμπάν με 88-89. Στα 19'' για το φινάλε οι Έβανς και Ουλάνοβας αστόχησαν και ο Καμπαρό ξανά με βολές έγραψε το 88-91, με τον Ντίμσα να αστοχεί στο τελευταίο δύσκολο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 56-50, 80-72, 88-91