ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
  • Πουρσανίδης
  • Συμεωνίδης
  • Τσιμπούρης

Μετά την κακή του εκκίνηση στη σεζόν, ο ΠΑΟΚ (2-1) δείχνει να βρίσκει τα πατήματά του. Νίκη σε Μαρούσι και Κωνσταντινούπολη και σήμερα η τρίτη σερί νίκη, η πρώτη του εντός έδρας έστω και αν είχε προβλήματα στη διάρκεια του αγώνα. Ο Φρίντρικσον αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού στην πρώτη περίοδο και συνέχισε παρά τις ενοχλήσεις, ενώ η αστοχία από τα 6,75μ. ήταν εμφανής.

Ξεχώρισε επιθετικά ο Τζαμάνι ΜακΝίς με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Άντριου Χάρισον πρόσθεσε 18 πόντους, έχοντας και 5 ασίστ, ενώ για το Περιστέρι (0-3), που είχε μεγάλο πρόβλημα στα φάουλ, χάνοντας τους Χουγκάζ, Τόμπσον και Ρένφρο, αλλά και στα λάθη (18), οι Κένι Ουίλιαμς και Τζέιλεν Χαντς έβαλαν από 13 πόντους.

Καλύτερα στην αρχή ο ΠΑΟΚ, αντέδρασε το Περιστέρι

Με αποδέκτη των επιθέσεων τον Κασελάκη, το Περιστέρι προηγήθηκε 2-6, όμως η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήρθε άμεσα. Με τον Φρίντρικσον να δημιουργεί και τον ΜακΝίς να εκτελεί, οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 18-13, αλλά το Περιστέρι επανήλθε και με αποτελεσματικές άμυνες και τον Χαντς να δίνει 8 πόντους, έγινε το 18-20, με την περίοδο να κλείνει στο 19-22.

Με τον Φρίντρικσον εκτός αγώνα από το 7’ (χτύπημα στη μέση) ο ΠΑΟΚ έδειχνε αποδιοργανωμένος. Αυτή την απουσία εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, που με δύο τρίποντα των Μήτρου-Λονγκ και Ουίλιαμς ξέφυγαν με 23-30. Η απόσταση, ωστόσο, μειώθηκε εκ νέου, με τους «ασπρόμαυρους», που είχαν ως τότε 0/13 τρίποντα, να μαζεύουν τη διαφορά στο καλάθι στο φινάλε του ημιχρόνου με καλάθι του Σχίζα.

Ισορροπία και ντέρμπι ως το τέλος

Το Περιστέρι, που είχε επίσης ένα θέμα με ενοχλήσεις του Ουίλιαμς, προσπάθησε να χτίσει απόσταση (36-42), αλλά ο ΠΑΟΚ έμενε κοντά στο σκορ, κυρίως χάρη στην αμυντική του δράση. Το πρώτο τρίποντο του ΠΑΟΚ ήρθε με τον Φρίντρικσον (49-49) και λίγο μετά ο Χάρισον έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο. Η ισορροπία, που χαρακτήρισε όλη αυτή την περίοδο, διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε της, με το σκορ στο 53-53.

Μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο με φορτωμένους τους ψηλούς του με 4 φάουλ (Τόμπσον, Ρένφρο), το Περιστέρι αντιμετώπιζε ένα σοβαρό πρόβλημα. Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ, με ώθηση και από τον κόσμο του έκανε το 58-54 με τον Γκίλμορ, δείχνοντας να έχει το μομέντουμ του αγώνα. Ο ίδιος με τρίποντο έγραψε και το 64-59 στο 36’ και ο Χάρισον στην επόμενη επίθεση με γκολ-φάουλ έκανε το 67-61, με το Περιστέρι να μην μπορεί να ανταποκριθεί στις δικές του επιθέσεις. Μετά από εκατέρωθεν βολές και το σκορ στο 68-64 στα 28’’ για το φινάλε, Ουίλιαμς και Χαντς αστόχησαν σε δύο τρίποντα και ο Γκίλμορ με 1/2 βολές (69-64) στα 6’’ καθάρισε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-36, 53-53, 69-64