Ο ΟΑ Χανίων προερχόταν από δύο σερί ήττες, αλλά κατάφερε να βάλει δύσκολα στον Δικέφαλο και να πάρει μια σημαντική νίκη και βαθμολογική ανάσα.

Το παιχνίδι αυτό ήταν και το τελευταίο για τον Κώστα Κεραμιδά στον πάγκο της κρητικής ομάδας, καθώς θα αναλάβει την τεχνική ηγεσία της ανδρικής ομάδας του ΑΟ Αγρινίου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι «μουδιασμένο» ήταν το ξεκίνημα του Δικεφάλου στην πρώτη περίοδο, επιτρέποντας στις γηπεδούχες να πάρουν μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, 8-2. Με τον ΠΑΟΚ να βάζει την μπάλα «μέσα», παίρνοντας πόντους από Πέρι, Ουίλιαμς και Καρλάφτη, η διαφορά μειώθηκε, 11-7, ωστόσο οι «Κρητικές» την αύξησαν με σερί, 16-7. Περίπου δυόμιση λεπτά πριν το τέλος η διαφορά πήρε διψήφια τιμή, 23-10, με τον Δικέφαλο να βγάζει αντίδραση. Η πρώτη περίοδος «έκλεισε» με μπάζερ-μπίτερ της Ακλ, 29-18.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Δικέφαλος «έσφιξε» την άμυνα του στα πρώτα λεπτά, και τρέχοντας σερί 2-9 μείωσε στους τέσσερις, 31-27,ωστόσο οι γηπεδούχες κρατούσαν ένα προβάδισμα έξι πόντων, 37-31. Με σερί 9-0 η ομάδα των Χανίων έβαλε δύσκολα στις «ασπρόμαυρες», 46-31, οι οποίες αντέδρασαν, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 46-36.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχες με 5-0 σερί της Τζόνσον ανέβασαν και πάλι τη διαφορά, 51-36, με τις «ασπρόμαυρες» να βγάζουν αντίδραση, απαντώντας με 0-6 σερί, 51-42. Στη συνέχεια με τρίποντο της Τζετ-Ουίλσον το σκορ διαμορφώθηκε στο 55-45, ωστόσο τα Χανιά με νέο 6-0 έκαναν το 61-45. Ο

Στην τέταρτη περίοδο ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 65-55, αλλά τα Χανιά ανέβασαν και πάλι την διαφορά, για το 71-58. Ο Δικέφαλος κυνηγούσε για τον υπόλοιπο αγώνα, προσπαθώντας να μειώσει την διαφορά και να επιστρέψει στο παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχες κράτησαν «απόσταση» ασφαλείας και πήραν τη νίκη.

ΟΑ Χανίων-ΠΑΟΚ 80-70
Διαιτητές: Τσαχάκης-Αναστασίου-Ουσταμπασίδης
Δεκάλεπτα: 29-18, 46-36, 63-48, 80-70

ΟΑ Χανίων (Κεραμιδάς): Χάινς 20(4), Γεροστεργίου Χ. 6(2), Μανουκάκη, Κόνιαλη 7(1), Ακλ 14(1), Γεροστεργίου Μ. 11(3), Φάρρου, Τζόνσον 22.

ΠΑΟΚ (Αγγελίδης): Κιλαζίδου 4, Κιολέογλου 3(1), Στεφανάκη, Κατσαμούρη, Γουίλιαμς 23, Γουίλσον 10(2), Καρλάφτη 4(1), Πέρι 7, Κολλάτου 19(2).