BC ZALGIRIS
  • Ρόμπερτ Λοτερμόζερ
  • Τζόσεφ Μπισάνγκ
  • Έντουαρντ Ουντιάνκσι

Οι Μαδριλένοι, που χρωστούν και ένα παιχνίδι, βρίσκονται πλέον στο 17-7, πιάνοντας τον Ολυμπιακό στην πρώτη θέση, ενώ η Ζαλγκίρις υποχώρησε στο 13-12 και οριακά εκτός οκτάδας.

Για τους νικητές, που είχαν 73% στα δίποντα (30/41), ο Τζάναν Μούσα έβαλε 17 πόντους και ο Έντι Ταβάρες 16, με τους Γκάμπριελ Ντεκ, Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος να σκοράρουν από 12 πόντους. Για τη Ζαλγκίρις ξεχώρισε επιθετικά ο Ίγκνας Μπραζντέικις με 16 πόντους.

Ανταγωνιστική για... 13' η Ζαλγκίρις

Αρκετά ανταγωνιστική παρουσιάστηκε στο πρώτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις, η οποία προηγήθηκε 2-6, με τον Μπραζντέικις να απαντάει στους συνεχόμενους πόντους του Ταβάρες για το 15-17. Ο Γκος με τρίποντο έβαλε τη Ρεάλ μπροστά (20-19) και την κράτησε κοντά στο σκορ στο τέλος της περιόδου (22-24).

Το ίδιο μοτίβο στο παιχνίδι συνεχίστηκε μέχρι το 13',  όταν οι γηπεδούχοι έβαλαν το πόδι στο γκάζι για να ξεφύγουν. Με σερί των Πουαριέ και Γιαμπουσέλε η Ρεάλ έτρεξε σερί 11-0 για το 39-27 και με τον Μούσα να δίνει επιθετικές λύσεις το ημίχρονο έκλεισε στο 53-38.

Ξέφυγε και δεν κοίταξε πίσω η Ρεάλ

Το μομέντουμ πλέον ήταν ξεκάθαρα υπέρ των γηπεδούχων που συνέχισαν να σκοράρουν, αφήνοντας τους Λιθουανούς ακόμα πιο πίσω. Ο Ντεκ έγραψε για πρώτη φορά το 20+ στη διαφορά (59-38) και με τον Ταβάρες να... συνδέεται ξανά με το καλάθι διαμορφώθηκε το 74-45, λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η απόσταση διατηρήθηκε σε επίπεδα που δεν επέτρεπε στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν σε κάτι παραπάνω από μία αξιοπρεπή ήττα. Τελικώς η Ρεάλ κράτησε τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 20 πόντους, φτάνοντας στη νίκη με 96-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 53-38, 76-52. 96-69