77 63
  • Τζιοπάνος
  • Καρπάνος
  • Τσάνταλη

Στη Λεωφόρο επέβαλε τον νόμο του και έφτασε σε εμφατική νίκη. Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος για 40 λεπτά απέναντι στον Ολυμπιακό και του έσπασε το αήττητο στην Α1 Γυναικών, δείχνοντας έτοιμος να διεκδικήσει επί ίσοις όροις το πρωτάθλημα.

Οι «πράσινες» έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 29 πόντους διαφορά (63-34, 25'), ελέγχοντας απόλτυα το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός όμως με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να μειώσει.

Τα φάουλ στην τέταρτη περίοδο και μέχρι το 39ο λεπτό ήταν 9-3, με τους διαιτητές να δίνουν ευκαιρίες στον Ολυμπιακό να μαζέψει τη διαφορά.

Η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο μέσα από βολές, καθώς υπήρχε τρομερή ανοχή των διαιτητών στις συνεχείς διαμαρτυρίες του Θάνου Νίκλα. Μάλιστα ο προπονητής του Ολυμπιακού χρεώθηκε με τεχνική ποινή όταν όλα είχαν τελειώσει, 1'' πριν από το τέλος, με την τεχνική ποινή να διαμορφώνει και το τελικό 77-63.

Ματ της Καπογιάννη

Παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός μείωσε και κράτησε τη διαφορά του πρώτου γύρου, το «τριφύλλι» δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο και έλεγξε το ματς και στα 40 λεπτά. Γεγονός που πιστώνεται στην Ελένη Καπογιάννη.

Οι «πράσινες» είχαν στοχευμένες επιθέσεις στο παιχνίδι τους, ενώ στο πρώτο ημίχρονο κράτησαν σε χαμηλά επίπεδα παραγωγικότητας τον Ολυμπιακό, που σκόραρε 28 πόντους. Αυτό συνέβη γιατί η «πράσινη» άμυνα απενεργοποίησε την Μέγκαν Γκούσταφσον, κλείνοντας τους διαδρόμους στην Αμερικανίδα σέντερ.

Η Ελεάννα Χριστινάκη με 20 πόντους και 4 ασίστ έδωσε τον τόνο στην επίθεση του Παναθηναϊκού, με την Αρίκα Κάρτερ (19π, 3ρ, 4ασ) και την Τσάστιτι Ριντ (17π, 6ρ, 5ασ) να ακολουθούν για το «τριφύλλι» που σούταρε με 54% στα τρίποντα (7/13).

Από πλευράς Ολυμπιακού, που... ξύπνησε μετά το 25ο λεπτό, η Μέγκαν Γκούσταφσον είχε 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, με την Κάιλι Σουκ να ακολουθεί με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ η Αγγελική Νικολοπούλου μέτρησε 13 πόντους και 5 ασίστ. Οι «ερυθρόλευκες» όμως ήταν άστοχες, μετρώντας 3/16 τρίποντα και 41% στα σουτ εντός πεδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 44-28, 66-45, 77-63.