ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR
  • Ζαχαρής
  • Μαλαμάς
  • Τσιμπούρης

Ο Ολυμπιακός έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο του ντέρμπι «αιωνίων» στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ και έκανε το 7Χ7 στην Α1 Γυναικών. Οι παίκτριες του Μάρτινς Ζίμπαρτς βρήκαν μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, η Μέγκαν Γκούσταφσον «σκέπασε» το καλάθι και σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα στις παίκτριες-κλειδιά του Παναθηναϊκού κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Η Μέγκαν Γκούσταφσον με 23 πόντους, 8/12 σουτ και 17 ριμπάουντ ήταν η απόλυτη πρωταγωνίστρια του Ολυμπιακού, με την Άννα Νίκη Σταμολάμπρου να ακολουθεί με 14 πόντους, ενώ 10 πρόσθεσε η Νικολοπούλου.

Στην αντίπερα όχθη, οι 24 πόντοι της Έμιλι Πότερ, οι 17 της Τσάστιτι Ριντ και οι 14 (με 6 ασίστ και 5 κλεψίματα) της Πηνελόπης Παυλοπούλου δεν αρκούσαν για να αλλάξουν τον ρου του αγώνα για το «τριφύλλι».

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με υπομονή στο παιχνίδι του και «σημάδι» κοντά στο καλάθι κατάφερε να βρει λύσεις με την Πότερ (6-12, 5'). Η Ριντ μπήκε στην εξίσωση, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια επίπεδα (6-17, 7'). Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση. Η άμυνα ανέβασε στροφές, Σταμολάμπρου και Σουκ ανέλαβαν δράση και η διαφορά μειώθηκε με επί μέρους 10-2 στο τέλος της περιόδου (16-19).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να βρίσκει λύσεις, αυτή τη φορά με την Γκούσταφσον, προσπερνώντας στο σκορ (23-21, 13'). Αυτό δεν κράτησε για πολύ, με τον Παναθηναϊκό να απαντάει, χάρη στην Αλεξανδρή, που έδωσε λύσεις επιθετικά (25-29, 16'). Οι «πράσινες» κρατούσαν τον έλεγχο, με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει με την Σταμάτη (32-34, 18'). Η Γκούσταφσον με γκολ-φάουλ έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά, λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου, με την Παυλοπούλου να ισοφαρίζει με 1/2 βολές σε 38-38.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκε λύσεις από την περιφέρεια με την Σταμολάμπρου, καταφέρνοντας να χτίσει διαφορά (52-44, 24'). Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό και με την Γκούσταφσον να δίνει λύσεις η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (61-49, 27'). Ο Παναθηναϊκός είχε μπλοκάρει επιθετικά, με την Σύρρα να το εκμεταλλεύεται για το +16 του Ολυμπιακού (65-49, 28'). Πότερ και Κάρτερ μείωσαν για το 65-54 της περιόδου.

Τα τρίποντα από Παυλοπούλου και Κάρτερ μάζεψαν τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό (68-60, 32'). Η Αγιούσο ανέλαβε δράση για τον Ολυμπιακό και με τις δικές της δημιουργίες ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανεβάσει εκ νέου τη διαφορά (79-66, 35'). Η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα, με την Σταμολάμπρου να βγαίνει μπροστά για τον Ολυμπιακό (83-68, 36'). Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να μειώσει και ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε του αγώνα, παραμένοντας αήττητος στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 38-38, 65-54, 89-74.