Στην πρεμιέρα του τουρνουά «Νίκος Φάσουρας» στο Περιστέρι η ΑΕΚ έδειξε δύο πρόσωπα, απέναντι στην Κλουζ. Ένα άσχημο στο πρώτο ημίχρονο, όταν και βρέθηκε στο -14 (27-41) και ένα σαφώς βελτιωμένο και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Η ομάδα από την Ρουμανία όμως κατάφερε να φτάσει στη νίκη, χάρη σε επί μέρους 9-0 στην τέταρτη περίοδο, όταν και ανέτρεψε το 60-57 στο 34'.

Η Ένωση παρατάχθηκε με 10άδα στο φιλικό, καθώς δεν αγωνίστηκαν οι Αλεξάντερ Μάντσε, Κάμερον ΜακΓκριφ, Ακίλ Μίτσελ, αλλά και ο Δημήτρης Φλιώνης.

O Νίκος Περσίδης με 13 πόντους ήταν για ακόμα μια φορά ο πρώτος σκόρερ της Ένωσης, με τον Φρέιζερ να ακολουθεί έχοντας 10 πόντους, ενώ 9 πρόσθεσε ο Κένι Ουίλιαμς, που αποχώρησε από την αναμέτρηση με τραυματισμό. Πλέον η Ένωση θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του ζευγαριού Περιστέρι - ΠΑΟΚ, την Κυριακή (18/09).

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ προσπάθησε να παίξει γρήγορα με τον Φρέιζερ κύριο εκφραστή των προσπαθειών της, όμως η Κλουζ κατάφερε όχι απλώς να ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά και να το φέρει στα μέτρα της, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με προβάδισμα της τάξεως των 6 πόντων (16-22). Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τους Ρουμάνους στη συνέχεια. Ο ρυθμός ήταν στα μέτρα τους και αυτό βοήθησε ώστε η διαφορά να φτάσει ακόμα και στο +17 (24-41, 17'). Η ΑΕΚ κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους, όμως επιθετικά παρέμενε ακίνδυνη, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με σκορ 27-41.

Σημάδια ανάκαμψης έδειξε η ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος και με επί μέρους 9-0 στο πρώτο 5λεπτο της τρίτης περιόδου κατάφερε να μειώσει στο σκορ (36-41, 25'). Η Κλουζ κατάφερε να ισορροπήσει και πάλι το παιχνίδι, να διατηρήσει τον έλεγχο (38-45, 27'), χάρη στην άμυνά της. Έτσι, η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα από την Ρουμανία στο +9 για το 46-55. Η ΑΕΚ συνέχισε με την ίδια ώθηση και την ίδια ενέργεια και στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να μειώσει σε απόσταση βολής, με επί μέρους 10-2 (56-57, 33'). Λίγο αργότερα μάλιστα η ΑΕΚ έφερε τούμπα το ματς, περνώντας μπροστά στο σκορ (60-57, 34'). Η αντίδραση της Κλουζ ήταν άμεση και με επί μέρους 9-0, με εκφραστή τον Ρίτσαρντ, το προβάδισμα άλλαξε χέρια και πάλι (60-66, 36').  H AEK προσπάθησε να μειώσει στο τέλος με τον Φρέιζερ, αλλά η Κλουζ κράτησε τον έλεγχο και στο φινάλε πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 27-41, 46-55, 67-69.

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 10, Πετρόπουλος 2, Κόνιαρης 2, Ξανθόπουλος 2, Φιλιππάκος 8, Περσίδης 13, Μαυροειδής 8, Παπαδάκης 8, Ουίλιαμς 9, Στρέλνιεκς 5.

Κλουζ: Λαπουστέ, Σάντερς 17, Κουτι 7, Ροσναφσκ , Τείλορ 4, Στιπάνοβιτς 11, Μπίρτσεβιτς 5, Κατέ 7, Μέιντλ, Κόστε, Ρίτσαρντ 18.

ΑΕΚ - Κλουζ 67-69