Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε της Καρδίτσας (69-89) και πήρε την πρώτη της νίκη στα φιλικά προετοιμασίας.

Έχοντας ως κορυφαίους σκόρερ τους Σακ Γκούντγουιν (15 π.), Βασίλη Τολιόπουλο (15 π.) και Τζος Χάγκινς (15 π.) οι «κιτρινόμαυροι» είχαν μια άνετη επικράτηση με επιθετική πολυφωνία, στηριζόμενοι σε δύο εκρηκτικά δεκάλεπτα.

Αναλυτικά τα όσα αναφέρει η ΚΑΕ Άρης:

Νικηφόρο ήταν το δεύτερο φιλικό της σεζόν για τον Άρη. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επιβλήθηκε στην Καρδίτσα της τοπικής ομάδας με 69-89.

Οι «κιτρινόμαυροι» στηρίχθηκαν σε δύο εκρηκτικά δεκάλεπτα, το δεύτερο και το τέταρτο, όπου με πολύ καλή άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση, πήραν διαφορές στο σκορ. Ο Άρης είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Γκούντγουιν, Τολιόπουλος, Χάγκινς, Νότε).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-4, όμως με πόντους των Χάγκινς και Νότε ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 11-9. Με τον Νότε να φτάνει τους 7 πόντους και τον Καββαδά να πετυχαίνει τέσσερις σερί, ο Άρης πέρασε με 15-17. Με τρίποντο του Τολιόπουλου από τα 8 μέτρα, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-20.

Με τον Γκούντγουιν να φτάνει στους 6 πόντους, ο ΑΡΗΣ πέρασε με 24-29 στο 15’. Ο Αμερικανός σέντερ και ο Νότε, ο οποίος έγινε ο πρώτος «διψήφιος» του ματς με 12 πόντους, έγραψαν το 29-37 στα 3’.30’’ πριν από το τέλος του ημιχρόνου και ο Χάγκινς με επτά σερί πόντους έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-44). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Χόρκλερ έκαναν το 35-49. Ο Χάγκινς έγινε ο δεύτερος «διψήφιος» του Άρη με 11 πόντους για να κλείσει το ημίχρονο στο 35-51.

Με οκτώ σερί πόντους του Μποχέιμ η Καρδίτσα μείωσε σε 43-53. Γκούντγουιν και Τολιόπουλος σκόραραν αλλά οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο 53-58.  Τολιόπουλος και Καββαδάς κράτησαν τον Άρη (59-68) και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 60-68.

Τολιόπουλος και Χάγκινς έφτασαν τους 15 πόντους και ο ΑΡΗΣ ξέφυγε με 65-78 και ο Γκούντγουιν επίσης με τον 15ο πόντο του έκανε το 65-82. Η υπόθεση – νίκη είχε κριθεί Ο Φίλλιος έβαλε… το κερασάκι στην τούρτα, κάνοντας το τελικό 69-89.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 35-51, 60-68, 69-89.

Α.Σ. ΚΑΡΔΙΤΣΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ: Μποχέιμ 18 (5), Πριτζέτ 8, Αθηναίου 11 (3), Καρράς, Καλαιτζάκης, Χάντερ 17 (5), Αγραβάνης, Ντελόριερ 6, Αλεξούδης 3, Κώττας 6, Πεφάνης.

Άρης: Χόρκλερ 8 (2), Γκούντγουιν 15, Σανόγκο 4, Τολιόπουλος 15 (4), Σχίζας, Καββαδάς 8, Φίλλιος 3 (1), Νότε 12 (2), Σιδηροηλίας 2, Νετζήπογλου 7 (1), Χάγκινς 15 (2).