Πρεμιέρα με ήττα για τον Τεό Βουλκίδη και την Πουατιέ στο παιχνίδι απέναντι στην Τουρς. Ο Έλληνας κεντρικός δείχνει να έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη του προπονητή του, Μπρις Ντονάτ, καθώς ήταν στη βασική εξάδα για τα τρία πρώτα σετ. Η Τουρς πήρε τη νίκη με 1-3 παρότι έχασε το πρώτο σετ ενώ ο Βουλκίδης ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 4 πόντους και ισάριθμα επιτυχημένα μπλοκ.

Συνέχεια νικών και καλών εμφανίσεων για τη Τζίνα Λαμπρούση στη Γαλλία. Με βασικό ρόλο, 7 πόντους και 100% ποσοστό στην επίθεση ολοκλήρωσε η διεθνής κεντρικός το ντέρμπι με τη Μπεζιέ. Η Μιλούζ επικράτησε με 0-3 λίγα εικοσιτετράωρα μετά τη νίκη επί της ίδιας ομάδας για το γαλλικό σούπερ καπ. Η Λαμπρούση ξεκινάει με πολύ θετικό τρόπο και τη φετινή σεζόν, τόσο προσωπικά όσο και συλλογικά, και βάζει… πλώρη για ακόμα ένα νταμπλ στη Γαλλία.

Η επίσης τροπαιούχα Όλγα Στράντζαλη, μετά την κατάκτηση του ρουμανικού σούπερ καπ, μπήκε με νίκη στο πρωτάθλημα Ρουμανίας. Βασική με το «καλημέρα», η Στράντζαλη βοήθησε σε μεγάλο βαθμό την ομάδα της να φτάσει στο 3-0 απέναντι στην Λουγκόι. Εκτός από τους 5 πόντους που σημείωσε, η Στράντζαλη είχε πολύ καλά ποσοστά στην υποδοχή και την άμυνα και με πολυδιάστατη παρουσία στον αγωνιστικό χώρο έκανε ένα πολύ θετικό ντεμπούτο στο πρωτάθλημα Ρουμανίας.

Η Κατερίνα Ζακχαίου, που την περασμένη σεζόν ξεχώρισε στην ιταλική Α1, ήταν βασική στην ήττα της Μόντσα από την Μπούστο Αρίζο. Η Κύπρια κεντρικός ξεκίνησε στη βασική εξάδα στα τρία πρώτα σετ ενώ πέρασε ως αλλαγή και στο τέταρτο. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 4 πόντους αλλά σε γενικές γραμμές είχε θετική εικόνα και ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, βάζοντας δύσκολα στις γηπεδούχες από τα μπλοκ της.

Στην Ιταλία και πάλι, στην Α2 η Μαρία Οικονομίδου ήταν βασική στο εκτός έδρας παιχνίδι της Αλμπέσε Κόμο. Η Ελληνίδα διαγώνιος ήταν βασική για τα δύο πρώτα σετ και άφησε θετικές εντυπώσεις παρά την ήττα από την Σοβεράτο. Η Οικονομίδου, στον δεύτερο εκτός Ελλάδας σταθμό της, δείχνει να μπαίνει στο κλίμα του ιταλικού πρωταθλήματος παρότι η Α2 είναι μια πολύ ανταγωνιστική λίγκα με πολλές ομάδες να διεκδικούν την άνοδο στην Α1. Το επιθετικογενές παιχνίδι της Ελληνίδας καθώς και οι σωματικές αρετές της μπορούν να την καθιερώσουν στη γείτονα χώρα ακόμα και αν έχει να ανταγωνιστεί αθλήτριες μεγάλης κλάσης.

Στη Φινλανδία και το πρωτάθλημα γυναικών, ο κόουτς Νίκος Γκιτζέκος είδε την ομάδα του, την OrPo, να γνωρίζει την ήττα με 1-3. Η OrPo υποδέχτηκε την Νούρμον Γίμι σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι. Παρότι ο Νίκος Γκιτζέκος είδε την ομάδα του να παίρνει προβάδισμα με 25-23 ήρθε η ανατροπή παρότι οι παίκτριες του Έλληνα προπονητή αντιστάθηκαν τόσο στο δεύτερο όσο και στο τέταρτο σετ.

Την πρώτη φετινή του ήττα γνώρισε στο ίδιο πρωτάθλημα και ο Σωτήρης Γκότσης με την Πόλκι Κουουσάμο. Ο Έλληνας κόουτς είδε την ομάδα του να αποδίδει καλά στο πρώτο σετ και να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα μετά το 19-25. Ωστόσο η εικόνα του αγώνα άλλαξε και με βασικό πρόβλημα στην υποδοχή η Πόλκι Κουουσάμο ηττήθηκε με 3-1 από την Βιέστι.