Νικηφόρο ξεκίνημα για την ομάδα βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ, η οποία, στο πλαίσιο της προετοιμασίας ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου,νίκησε τους Πρωταθλητές Πεύκων εκτός έδρας με 3-0 σετ.

Οι παίκτριες του ΠΑΟΚ μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και έχτισαν με γρήγορες διαδικασία ένα προβάδισμα των +7 πόντων. Με τις άμυνες να είναι δυνατές και να δημιουργούν καλές συνθήκες στην επίθεση, εκτόξευσαν τη διαφορά στους +11 πόντους, 4-15 και, μην αφήνοντας πολλά περιθώρια στις αντιπάλους, την άνοιξαν στο +14, 9-23 για να κατακτήσουν τελικά το σετ με 9-25 τελικό σκορ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο, με τις «ασπρόμαυρες»  να παίρνουν από νωρίς το προβάδισμα, 2-6. Σε εκείνο το σημείο, οι αντίπαλες έβγαλαν τη δική τους αντίδραση, μειώνοντας σε 5-7. Παρά τις εναλλαγές στο σκορ, οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο σκορ μέχρι το 10-13, οπότε και ο Δικέφαλος, με ένα σερί έξι πόντων, έκανε το 10-19. Η τροπή του σετ είχε παρθεί, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται στο +10, 12-22 και να κάνει το 0-2 σετ λίγο αργότερα με 13-25 τελικό σκορ.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυρες» έκαναν το 3-0, προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το 3-6, οπότε και πάτησαν... "γκάζι", ανοίγοντας τη διαφορά στο +6, 5-11. Αν και οι αντίπαλοι Πρωταθλητές Πεύκων μείωσαν στους τρεις πόντους, 8-11, αυτό δεν εμπόδισε τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, που λίγο αργότερα ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς στο +9, 10-19, για να φτάσουν τελικά στην κατάκτηση του σετ με 16-25 και της νίκης με 0-3.
Τα σετ: 9-25, 13-25, 16-25

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Βεργίδου, Μερτέκη, Καλαντάντζε, Potokar, Kubura, Γεωργιάδου, Καραφουλίδου, Πολυνοπούλου, Μπρουκς, Ξανθοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση, Ηλιοπούλου, Τσιόγκα

Σε οικογενειακό κλίμα πραγματοποιήθηκε το δείπνο που παρέθεσε ο διοικητικός υπεύθυνος του τμήματος κ. Κώστας Αμοιρίδης στις ομάδες γυναικών και νεανίδων βόλεϊ.  Ο κ. Αμοιρίδης καλωσόρισε τις αθλήτριες της γυναικείας ομάδας βόλεϊ, οι οποίες με όνειρα και φιλοδοξίες επέστρεψαν στο γήπεδο, με στόχο να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό για να πετύχει η ομάδα τους στόχους της τη νέα αγωνιστική περίοδο, ενώ έδωσε συγχαρητήρια στις νεάνιδες για την κατάκτηση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ελλάδος!

Στο γεύμα παρόν ήταν όλο τεχνικό τιμ, καθώς και ο Team Manager του τμήματος κ. Γιώργος Φουργκατσιώτης.

«Φιλική» νίκη και δείπνο για την γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ (pics)