VOLLEY LEAGUE
PAOK Sports Arena / ΕΡΤ 3
Τέταρτος ημιτελικός Volley League
1 3

Μπρέικ στο... μπρέικ και ο Παναθηναϊκός στους τελικούς της Volley League! Οι πράσινοι με μέταλλο και προσωπικότητα πέρασαν ξανά νικηφόρα από το Παλατάκι, επικρατώντας με 1-3 του ΠΑΟΚ τόσο στο παιχνίδι όσο και στη σειρά και περιμένουν τον αντίπαλο που θα προκύψει από το Ολυμπιακός - Μίλωνας (2-1 η σειρά) για να μάθουν τον μονομάχο τους στα ματς που θα κρίνουν τον τίτλο του πρωταθλητή.

Αξιόμαχη προσπάθεια από τον Δικέφαλο που έχει μπροστά του πλέον το f4 του κυπέλλου αλλά και το League Cup όπου οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι, αγωνία στο «τριφύλλι» για τον τραυματισμό του Πρωτοψάλτη στις αρχές του τρίτου σετ.

Ο Γιόσκο Μιλενκόσκι επέλεξε για την αρχική του σύνθεση τους Γαλιώτο, Τρούχτσεφ, Φαν Χάρντερεν, Ντεν Ντρις, Σαμοϊλένκο, Λινάρδο και Κοκκινάκη, ενώ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος τους Ιερεθουέλο, Κόβαρ, Πρωτοψάλτη, Ερνάντεζ, Βουλκίδη, Ρανγκέλ και Κοντοστάθη.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς και με καλό μπλοκ-σέρβις προηγήθηκε με 9-4 έπειτα από πόντο του Φαν Χάρντερεν, αναγκάζοντας άμεσα τον Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό λειτούργησε ευεργετικά, καθώς οι πράσινοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με τον Κόβαρ να κάνει σπουδαία δουλειά από την τελική γραμμή, μείωσαν σε 12-10.

Το «τριφύλλι» με άσο του Ερνάντεζ και μπλοκ άουτ του Πρωτοψάλτη προσπέρασε με 13-14 και 16-19, αλλά οι γηπεδούχοι με τον Ντεν Ντρις να σταματά τον Ερνάντεζ με μονό μπλοκ ισοφάρισαν στους 20 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο σετ. Εκεί, καθοριστικό ρόλο έπαιξαν τα σερβίς του Βουλκίδη που αποδιοργάνωσαν την υποδοχή του ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να τελειώσει τις κόντρα μπάλες που του δόθηκαν και να κάνει το 0-1 στα σετ με 21-25.

Mε την ψυχολογία μαζί του, το σύνολο του Ανδρεόπουλου έκανε καλή εκκίνηση και πήρε προβάδισμα με 2-5 με τον Ρανγκέλ, με τον ΠΑΟΚ όμως να επιστρέφει και με μπλοκ του Λινάρδου να προσπερνά με 11-10.

Από εκεί και έπειτα οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο (15-15, 17-17), με τους «πράσινους» να πηγαίνουν με +2 (17-19) σε ένα κρίσιμο σημείο και να το διατηρούν μέχρι το φινάλε του σετ (20-22, 22-24) και με επίθεση του Ερνάντεζ να κάνουν το 0-2 με 23-25, παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα νίκης.

Η έναρξη του τρίτου σετ σημαδεύτηκε από ένα άσχημο γεγονός, καθώς ο Πρωτοψάλτης τραυματίστηκε στον αστράγαλο στην πρώτη του φάση με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί αναγκαστικά από τον Φράγκο. Στα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ γνωρίζοντας ότι δεν έχει άλλα περιθώρια πήρε το πάνω χέρι με 7-4 και 10-6 μετά από λάθος του Κόβαρ και μπλοκ του Λινάρδου.

Με την πάροδο του σετ ο Δικέφαλος πίεσε ακόμη περισσότερο, οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε λάθη και κατάφερε να ξεφύγει με 15-10 με δράση τον Ντεν Ντρις, ενώ ο Τρούχτσεφ με πλασέ διατήρησε την διαφορά της ομάδας του στην τελική ευθεία (20-15). Με δύο μπλοκ σε Ερνάντεζ και Κόβαρ από Ντεν Ντρις και Γάτση ο ΠΑΟΚ πήγε σε 6 σετ μπολ (24-18), κλείνοντας άμεσα το σετ με επίθεση του Φαν Χάρντερεν για το 1-2 με 25-18.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-4 και 4-8, έχοντας ξανά σε φουλ φόρμα το σερβίς του και οδηγώντας τους ασπρόμαυρους σε λάθη. Με δικό του σερί και μπλοκ άουτ του Ντεν Ντρις ο ΠΑΟΚ έπιασε τον αντίπαλό τους στους 13 αλλά ο Ιερεθουέλο με τρομερή δουλειά σε όλο το γήπεδο έστειλε ξανά την ομάδα του στο +4 με 14-18 σε ένα κρίσιμο σημείο.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 17-19 αλλά οι φιλοξενούμενοι στα κρίσιμα ήταν και πάλι πιο έτοιμοι, ξέφυγαν με 18-23 με τον Ερνάντεζ να πιάνει ξανά... δουλειά και κατέκτησαν το σετ, τη νίκη αλλά και την πρόκριση με 19-25 από μονό μπλοκ του Βουλκίδη και 1-3.