Παρών στους τελικούς του League Cup "Νίκος Σαμαράς" θα είναι ο Παναθηναϊκός, μετά την επικράτησή του επί του Πήγασου Πολίχνης με 3-1 σετ (25-20, 25-22, 17-25, 25-14), θέλοντας να υπερασπιστεί τον περυσινό του τίτλο στη διοργάνωση.

Ο ημιτελικός ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα, με το Παναθηναϊκός να κάνει το πρώτο ξεπέταγμα και να παίρνει τέσσερις πόντους διαφορά (9-5). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε από τους γηπεδούχους έως τα τέλη του σετ, κλείνοντας έτσι με σχετική άνεση το πρώτο σετ με το 25-22.

Αντίστοιχη έκβαση στο σκορ είχε και το δεύτερο σετ με τους «πράσινους» προς τα μέσα του σετ να πραγματοποιούν ένα επιθετικό σερί και να παίρνουν προβάδισμα ασφάλειας (16-11). Ο Πήγασος Πολίχνης δεν κατάφερε να βγάλει, με την διαφορά να ξεφεύγει και τον Παναθηναϊκό να διπλασιάζει τα σετ του με το 25-20.

Το 2-0 στα σετ έδωσε την άνεση στον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να κάνει ροτέιστον στον αρχικό σχήμα, με συνέπεια να... χαλάει ο ρυθμός των «πράσινων». Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι πήραν πέντε πόντους προβάδισμα (8-13). Η ομάδα από την Πολίχνη διατήρησε το προβάδισμά της και στο τέλος το διεύρυνε, μειώνοντας παράλληλα στα σετ με το 17-25.

Στο τέταρτο σετ, ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος επανέφερε τους βασικούς του στο αρχικό σχήμα με σκοπό να τελειώσει τη υπόθεση πρόκριση. Από νωρίς ο Παναθηναϊκός πήρε διψήφιο προβάδισμα (15-5), με το σετ να παίρνει διαδικαστικό χαρακτήρα. Με το 25-14 ο Παναθηναϊκός έκανε το 3-1 στα σετ και σφράγισε το εισιτήριο για τους τελικούς του League Cupe, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή από τον δεύτερο τελικό μεταξύ Κηφισιάς και ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 25-22, 25-20, 17-25, 25-14

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Ιερεθουέλο 4 (1/1 επ., 2 άσσος, 2 μπλοκ), Κόβαρ 12 (11/21επ., 1 μπλοκ, 47%υπ-35%αρ.), Πετρέας 4 (1/3επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 16 (14/24επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64%υπ.-50%αρ.),  Ερνάντεζ 12 (11/17επ., 1 μπλοκ), Ζήσης (λ, 58%υπ, 25%αρ.), Κασαμπαλής 1(1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Μάρκου 7(6/14επ., 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 3 (2/2επ., 1 μπλοκ).

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Γιάννης Ορφανός): Καπετανίδης 5 (3/13επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54%υπ.- 15%αρ.), Μαυροβουνιώτης 10 (8/22επ., 2 μπλοκ, 62%υπ.-19%αρ.), Προύσαλης , Παπαλεξίου 8 (6/9επ., 2 μπλοκ) , Αρμενάκης 8 (6/9επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χάζελντεν 14 (12/26επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μποράκης (λ, 35%υπ.-19%αρ.), Γιαμακίδης, Στουντζίνσκι 5 (2/9επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44%υπ-22%αρ.), Κεσεσίδης, Μίλης 1 (1/6 επ.), Τσαλικιάν.

Θέλει το 2ο συνεχόμενο: Στον τελικό o Παναθηναϊκός που… ξεμπέρδεψε με τον Πήγασο Πολίχνης