Τη δεύτερη της νίκη στο CEV Eurovolley πέτυχε το Αζερμπαϊτζάν απέναντι στην Εθνική Ελλάδας με 3-2 σετ (22-25, 25-19, 27-29, 25-18, 15-12). Η ομάδα του Γκιουνελιγκίλ Αταμάν έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση, έχοντας σε πάρα πολύ καλή ημέρα την Γιελιζαβέτα Ρουμπάν.

Το εναρκτήριο σετ βρήκε την ομάδα του Αζερμπαϊτζάν να προπορεύεται στο σκορ, αποκτώντας ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων (12-10). Οι Αζέρες, έως τα μέσα του σετ, διαχειρίστηκαν την υπέρ τους διαφορά, ωστόσο η Εθνική ανέτρεψε το σκορ και στην τελική ευθεία πήρε... αέρα τριών πόντων (20-23). Οι παίκτριες του Γιουνούς Οτσάλ διατήρησαν τη διαφορά τους και έκλεισαν το σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα έκανε ιδανικό ξεκίνημα, φτάνοντας στο +4 (1-5). Ωστόσο, η ομάδα του Αζερμπαϊτζάν, έβγαλε αντίστοιχη αντίδραση με της «γαλανόλευκης» στο πρώτο σετ και ανέτρεψε το σκορ. Οι Αζέρες, αρχικά, πήραν διαφορά τριών πόντων (15-12), την οποία διεύρυναν ως το τέλος του για να ισοφαρίσουν στα σετ με 25-19.

Η συνέχεια βρήκε την τυπικά γηπεδούχο ομάδα του Αζερμπαϊτζάν να δημιουργεί εξ' αρχής μία διαφορά στο τρίτο σετ. Διαβάζοντας σωστά τις αδυναμίες της Ελλάδας, εκμεταλλευόμενες την ασταθή υποδοχή των Ελληνίδων οι παίκτριες του Γκιουνελιγκίλ Αταμάν έφτασαν στο +4 στα τέλη του σετ (21-17).

Σε εκείνο το σημείο η Εθνική, βελτιώνοντας το σερβίς και την μπλοκ άμυνα, μείωσε δύο φορές στον πόντο (22-21 και 23-22). Μάλιστα, η «γαλανόλευκη» ήταν η πρώτη που έφτασε σε set ball (24-25), αλλά το Αζερμπαϊτζάν έστειλε το σετ στην παράταση. Με το σκορ στο 27-27 ένα ελληνικό σερί 2-0 έδωσε στην Ελλάδα το προβάδισμα ξανά με 27-29.

Στο τέταρτο σετ είχε ανάλογο ξεκίνημα με το τρίτο σετ. Το Αζερμπαϊτζάν πραγματοποίησε εκπληκτικό ξεκίνημα κάνοντας το 8-0. Οι τυπικά γηπεδούχες διατήρησαν το προβάδισμά τους, φτάνοντας πέντε πόντους πριν την κατάκτηση του σετ στο +8 (20-12). Από τη μεριά της η ελληνική αποστολή δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, χάνοντας το σετ με 25-18. Ο αγώνας κρίθηκε στο tie-break.

Στο τελευταίο και κρίσιμο σετ η «γαλανόλευκη» ξεκίνησε πάρα πολύ καλά παίρνοντας διαφορά τεσσάρων πόντων +4 (2-6). Μάλιστα, έως τα τέλη του οι Ελληνίδες ήταν μπροστά στο σκορ, ωστόσο με την Ρουμπάν να είναι ανίκητη το Αζερμπαϊτζάν ανέτρεψε το σκορ (12-11). Η Εθνική ισοφάρισε (12-12), όμως οι Αζέρες έκαναν 3-0 σετ και κατέκτησαν το σετ με 15-12, πανηγυρίζοντας μία πολύ σημαντική νίκη.

Τα σετ: 22-25, 25-19, 27-29, 25-18, 15-12