VOLLEY LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ
PAOK Sports Arena/ AC PAOK TV (μόνο συνδρομητές)
22η αγωνιστική
3 1

Ένας ΠΑΟΚ από... ατσάλι και τρομερό βάθος πάγκου, νίκησε την ΑΕΚ με 3-1 στο Παλατάκι και είναι αυτός που θα έχει όλες τις ευκαιρίες στο σπίτι του για τα τελικά του πρωταθλήματος της Volley League γυναικών.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ και με τα σερβίς της Καλαντάτζε προηγήθηκε με 2-6, αναγκάζοντας τον Μάρκο Φενόλιο να πάρει γρήγορα τάιμ άουτ. Από εκει και έπειτα ο ΠΑΟΚ διόρθωσε σε μεγάλο βαθμό τα κακώς κείμενά του, μειώνοντας με επιθέσεις από Μερτέκη, Κρολ και Μπλάνκο σε 9-11. Η «ένωση» ξέφυγε ξανά με 11-15, έχοντας ως επιθετική αιχμή τη Σίλβα αλλά οι γηπεδούχες κάνοντας την δική τους αντεπίθεση έφτασαν το ματς στον πόντο (19-20).

Στο φινάλε του σετ, η Κωνσταντινίδου εμπιστεύθηκε ξανά τη Σίλβα, η οποία ήταν ασταμάτητη και με επίθεση στη διαγώνιο έκανε το 0-1 με 23-25, βάζοντας μπροστά την ΑΕΚ. Σημαντικό ρόλο σε αυτό, έπαιξε και το γεγονός ότι η Κρολ έχασε κόντρα μπάλα ισοφάρισης στο 22-23.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Οτσάλ μπήκε πολύ δυνατά αποκτώντας μία διαφορά της τάξεως των 8 πόντων (12-19), αλλά ο ΠΑΟΚ με μία απίθανη ανατροπή η οποία προήλθε από τα σερβίς της Λιάγκη, πέρασε μπροστά με 20-19 και δείχνοντας τρομερή ψυχραιμία και πάθος στο φινάλε, έκανε το 1-1 με 25-21.

Στο τρίτο σετ ο Δικέφαλος του Βορρά μπήκε με την ψυχολογία στα ύψη είχε το προβάδισμα με 8-6 και 18-14, παίρνοντας τρομερή επιθετική βοήθεια από Μερτέκη και Μπλάνκο, βάζοντας παράλληλα πίεστη στο σερβίς του.

Με αργά και σταθερά βήματα η ομάδα του Φενόλιο βρέθηκε στο +6 με 23-17 μετά από άσσο της Κλέπκου και έκλεισε υπέρ του το σετ με 2-1 και 25-21, παίρνοντας το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα play off.

Και στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά και βρίσκοντας σκορ από Μερτέκη και Λιάγκη κρατούσαν το προβάδισμα με 10-8 και 13-10.

Με τη πάροδο του σετ οι πρωτοπόρες βρέθηκαν ακόμη και στο +5 με 16-11 μετά από επίθεση της Κλέπκου, αλλά η ΑΕΚ με μία τρομερή επιστροφή μετά τα σερβίς της Νίζετιχ πέρασε μπροστά με 18-20, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν παρέδωσε ποτέ τα όπλα και με τρομερή αυταπάρνηση έκανε το 3-1 με 26-24 με απίθανη Μερτέκη στο φινάλε.

Τα σετ: 23-25, 25-21, 25-21, 26-24

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 3-1