Κλειστό γυμναστήριο Πυλαία, OTESPORT 7
1 3
Trentino
TRENTINO

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έβαλε δύσκολα στην σπουδαία αντίπαλό του, για τα τρία πρώτα σετ, ισοφαρίζοντας μάλιστα σε 1-1, στο τέταρτο όμως δε μπήκε ποτέ και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ. Κορυφαίοι για την ομάδα του Ζελιάσκοφ οι Κουβανοί Σεπέδα και Χιμένεζ ενώ στους διακριθέντες ήταν και ο Πέτρογλου.

Όταν παίζεις κόντρα σε μια από τις καλύτερες ομάδες του κόσμου τότε ακόμη κι αν καταφέρεις να τη δυοσκολέψεις τότε πρέπει να είσαι ικανοποιημένος. Η ομάδα της Θεσσαλονίηκς πάλεψε για τρία ολόκληρα σετ αλλά η ποιότητα της Τρεντίνο φάνηκε στα κρίσιμα σημεία με αποτέλεσμα η ιταλική ομάδα να πάρει μια «καθαρή» νίκη.

Ένας εντυπωσιακός ΠΑΟΚ μπήκε στο κλειστό της Πυλαίας καταφέρνοντας με όπλο του Κουβανούς, Χιμένεζ και Σεπέδα, έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ προηγούμενος με δύο πόντους της μεγάλη αντιπάλου του (8-6).

Οι νταμπλούχοι Ελλάδος είχαν το πάνω χέρι στην αρχή της αναμέτρησης και με τον Σεπέδα να σηκώνει μεγάλο επιθετικό βάρος οι γηπεδούχοι διατήρησαν το +2 μέχρι το 11-9, όταν και ο ΠΑΟΚ με ένα τρομερό επιθετικό ντεμράζ και τον Σεπεδα στο σερβίς έφτασε στο +5 (14-9) με άσο του Κουβανού. Οι Θεσσαλονκείς κατάφεραν και έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ με 16-10 παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση του πρώτου σετ.

Οι Ιταλοί όμως όμως με τον Αντόνοφ στη γραμμή του σερβίς κατάφεραν σταδιακά να μειώσουν δημιουργώντας τρομερά προβλήματα στην ασπρόμαυρη υποδοχή και μείωσαν σε 16-15 με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί προβάδισμα δύο πόντων μέχρι 18-16. Οι φιλοξενούμενοι με καλό μπλοκ και τον Αντόνοφ στην επίθεση κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 19-20 και 20-24 παίρνοντας τελικά το πρώτο σετ με 22-24.

Παρά τον τρόπο με τον οποίο έχασε το πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε εκπληκτικά και στο δεύτερο παίρνοντας το προβάδισμα με 3-1. Η Τρεντίνο δείχνοντας την ποιότητά της κατάφερε να ισορροπήσει τα πράγματα και να φτάσει πρώτη στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του σετ. Ο ΠΑΟΚ έδειξε πολύ πιο συγκεντρωμένος σε αυτό το σετ, ειδικά στην επίθεση και με τον Πέτρογλου.

Οι γηπεδούχοι με τους Σεπέδα και Χιμένεζ να παίρνουν τις αριστουργηματικές πάσες του Κουρνέτα έφτασαν στο 18-13 και το 20-14 με τους φιλοξενούμενους να μοιάζουν αδύναμοι στην άμυνα και την υποδοχή. Ο Πέτρογλου από τη γραμμή του σερβίς συνέχισε να δυσκολεύει την αντίπαλοι υποδοχή κι έτσι ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 21-16 και υο 25-18 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ μέσα σε αποθέωση από 3000 και πλέον οπαδούς του που βρέθηκαν στο Παλατάκι.

Καλύτερα μπήκε ο ΠΑΟΚ και στο τρίτο σετ. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 7-5 και το 8-7 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, ενώ διατήρησαν αυτό προβάδισμα μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και το 16-14 μετά από λάθος σερβίς του Αντόνοφ. Ο δικέφαλος έφτασε μέχρι το 18-15 και έμοιαζε ικανός να κάνει το σπουδαίο βήμα για να πάρει το βαθμό αλλά δε στάθηκε ικανός.

Οι Ιταλοί με τον Αντόνοφ στη γραμμή του σερβίς έφτασαν στο 19-19 με σερί 4-1 ενώ με τον Τζούριτς να ξεπερνά την κακή του εμφάνιση στα δύο πρώτα σετ έφτασε στο 19-22 και την κατάκτηση του τρίτου σετ, σημείο που αποδείχτηκε κρίσιμο για την ψυχολογία των δύο ομάδων.

Με τον Τζούριτς να έχει πλέον πάρει για τα καλά φορά και τον Αντόνοφ να συνεχίζει να βομβαρδίζει από τη γραμμή του σερβίς η Τρεντίνο πήρε σημαντικό προβάδισμα και στο τέταρτο σετ. Ο ΠΑΟΚ με την ψυχολογία στα τάρταρα δεν κατάφερε να μπει ποτέ στη διεκδίκησή και έμεινε πίσω ακόμη και με δέκα πόντους χάνοντας το παιχνίδι με 3-1 σετ.

Πλέον οι νταμπλούχοι Ελλάδος στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι κόντρα στη Λαμία για το ελληνικό πρωτάθλημα ενώ κόντρα στη Νόλικο την 1η Δεκεμβρίου θα αναζητήσουν την πρώτη τους νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-18, 21-25, 13-25)

ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ): Χιμένες 14 (13/21 επ, 1 άσσος, 41% υπ - 30% άριστες), Παντακίδης 7 (6/8 επ, 1 άσσος), Κουρνέτας, Σεπέδα 16 (15/32 επ, 1 άσσος), Γκεοργκίεφ 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Πέτρογλου 9 (8/22 επ, 1 μπλοκ, 33% υπ - 20% άριστες) / Γκαράς (λ, 44% υπ - 44% άριστες), Ντίνας 1 (μπλοκ), Τερζης, Σαμπάνης, Εφραιμίδης, Καρασαββίδης.

ΤΡΕΝΤΙΝΟ (Στόιτσεφ): Αντόνοφ 14 (11/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ - 56% άριστες), Τζιανέλι 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Λάνζα 13 (12/25 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ - 33% άριστες), Σολέ 11 (8/9 επ, 3 μπλοκ), Τζούριτς 16 (13/32 επ, 3 μπλοκ), Βαν ντε Βόρντε 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ) / Κολάτσι (λ, 50% υπ - 36% άριστες), Νέλι, Ντε Ανγκέλις, Ματσόνε 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ)

ΠΑΟΚ - Τρεντίνο 1-3