Από ατσάλι ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (Νο.12), λύγισε με 6-4, 3-6, 6-4 σε 2 ώρες και 39 λεπτά τον 22χρονο Ιταλό (Νο.2), τον καλύτερο τενίστα στον κόσμο αυτή τη στιγμή, και τον υποχρέωσε μόλις στη δεύτερη φετινή ήττα του (25-2)! Θα περιμένει τώρα στον αυριανό τελικό τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς και τον Κάσπερ Ρουντ.

Ήταν η πρώτη Top 3 νίκη του μετά τον Αύγουστο του 2022, τότε που έπαιξε και στον τελευταίο Masters τελικό του, και με την πορεία του στο Μόντε Κάρλο θα επιστρέψει στο Top 10 (No.9), από όπου βγήκε πριν από σχεδόν δύο μήνες. Αν, μάλιστα, καταφέρει να σηκώσει τον τίτλο, τότε θα ανεβεί στο Νο.7 του κόσμου!

Ο Στεφ βρέθηκε πίσω με 2-4 στο τρίτο σετ, αλλά δεν σταμάτησε να ελπίζει και βοηθήθηκε από τα σωματικά προβλήματα του νεαρού αντιπάλου του. Ο Σίνερ φάνηκε να πονάει και στα δύο πόδια, έχασε τον ρυθμό του και ο Στέφανος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Πήρε τέσσερα γκέιμ στη σειρά και θα προσπαθήσει αύριο να σηκώσει τον τρίτο Masters τίτλο του (11ο συνολικά).

Κάθε τελικός έχει αξία, αλλά το πιο σημαντικό για τον Στέφανο είναι ότι δείχνει να έχει βρει (επιτέλους) τον καλό του εαυτό, δείχνοντας ποιος πραγματικά είναι στο χώμα. Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, ότι έφτασε το 2021 στον τελικό του Roland Garros και ήταν ένα σετ μακριά από τον τίτλο...Η χωμάτινη σεζόν έχει ακόμα δρόμο και ο Στεφ αφήνει υποσχέσεις για πολύ μεγάλες στιγμές!

Ο 25χρονος τενίστας έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του κόντρα στον Σίνερ και σημείωσε το πρώτο μπρέικ του αγώνα στο τρίτο γκέιμ (2-1). Αυτό αποδείχτηκε αρκετό για να του δώσει το σετ, παρότι ο Ιταλός ανέβαζε σιγά-σιγά ρυθμό και φάνηκε να πατάει καλύτερα στα πόδια του.

Ο νικητής του Australian Open, λοιπόν, πέτυχε το γρήγορο μπρέικ στο δεύτερο σετ (0-2), απέτυχε να διευρύνει τη διαφορά στο 1-4 (0/1 μπρέικ πόιντ) και πήρε τις μπάλες να σερβίρει για την ισοφάριση στο 3-5. Εκεί ο Στεφ έκανε την ύστατη προσπάθεια να ξαναμπεί στο σετ, όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καμία από τις πέντε ευκαιρίες του και ο Σίνερ «έγραψε» το 1-1.

Ο Ιταλός μπήκε δυνατά και στο τρίτο σετ, σημειώνοντας πάλι μπρέικ στο πρώτο service game του Στέφανου (0-1). Έχασε δύο ευκαιρίες να περάσει μπροστά με δύο μπρέικ στο 1-3 (στο δεύτερο μπρέικ πόιντ του έπρεπε να δοθεί άουτ το δεύτερο σερβίς του Στέφανου), αλλά και πάλι φαινόταν να έχει τον έλεγχο του αγώνα...

Άρχισε, ωστόσο, να νιώθει ενοχλήσεις και στα δύο πόδια, με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να κρατήσει το σερβίς τους στο 3-4 και να δεχτεί καθοριστικό μπρέικ από τον Στεφ, μετά από τέσσερις χαμένες ευκαιρίες του (είχε συνολικά 3/15 μπρέικ πόιντ!).

Το πλεονέκτημα είχε περάσει πλέον στην πλευρά του Στέφανου, που διατήρησε την ψυχραιμία του βλέποντας τα θέματα του Σίνερ και πίεσε για το μπρέικ στο 5-4. Πράγματι, ο Σίνερ ήταν πλέον εντελώς... εκτός και ο Στεφ εκμεταλλεύτηκε το πρώτο ματς πόιντ του για να πανηγυρίσει την τρίτη του πρόκριση στον τελικό του Μόντε Κάρλο.

Συνολικά θα είναι ο 28ος τελικός του και σίγουρα θα ήθελε πολύ να βελτιώσει το ρεκόρ του, καθώς έχει μέχρι τώρα 17 ήττες σε ματς τίτλου...

Τελικός και επιστροφή στο Top 10 για Τσιτσιπά! (vid)