Η Καλίνσκαγια έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι και κέρδισε μέσα σε 69 λεπτά τη Γέλενα Οσταπένκο με 6-3, 6-1, για να πάρει την πρόκριση για τη φάση των "16" του Miami Open.

Εκεί την περίμενε η Μαρία Σάκκαρη, η οποία είχε επικρατήσει νωρίτερα της Νταϊάνα Γιαστέμσκα με 7-5, 6-4.

Μετά το 4-3 του 1ου σετ, η Καλίνσκαγια κέρδισε τα 8 από τα 9 τελευταία games του αγώνα, για να φτάσει έτσι με εμφατικό τρόπο στη νίκη επί της Οσταπένκο.

Θα είναι η 2η φορά που θα συναντηθεί με τη Σάκκαρη στο tour, μετά από την αναμέτρηση που είχαν δώσει για τον 2ο γύρο του Kremlin Cup στη Μόσχα τον Οκτώβριο του 2021, ένα ματς που δεν είχε ολοκληρωθεί, αφού η Ρωσίδα είχε εγκαταλείψει στο 6-2, 1-0 υπέρ της Σάκκαρη.

Το παιχνίδι θα γίνει τη Δευτέρα και η νικήτρια θα εξασφαλίσει μια θέση στην προημιτελική φάση του Miami Open.