Σε κακή μέρα η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια (Νο.9), έχασε από την εξαιρετική Ρουμάνα (Νο.26) με 6-2, 6-1 σε μόλις 76 λεπτά και έμεινε εκτός προημιτελικής φάσης της διοργάνωσης.

Ήταν μια άκρως απογοητευτική εμφάνιση για την 28χρονη τενίστρια, που δεν βρήκε ποτέ ρυθμό στο σερβίς της (55% πίσω από το πρώτο, 38% πίσω από το δεύτερο), υπέπεσε σε σωρεία αβίαστων λαθών (28 έναντι 9!) και γενικώς φάνηκε λίγο «σκουριασμένη» στις κινήσεις της.

Η Κιρστέα, από την άλλη, που μετά το 0-3 στο ξεκίνημα της σεζόν νίκησε Γκαρσιά και Σάκκαρη στο Άμπου Ντάμπι, μπήκε πολύ επιθετικά στον αγώνα και αιφνιδίασε τη Σάκκαρη. Διατήρησε, ωστόσο, τον ρυθμό της σε όλη τη διάρκεια του ματς και βρήκε λύσεις ακόμα και όταν η Μαρία φάνηκε να ανεβάζει κάπως την απόδοσή της και να λίγο πιο απειλητική.

Η 33χρονη Ρουμάνα ξεκίνησε το ματς με δύο διαδοχικά μπρέικ και προηγήθηκε με 4-0. Η Μαρία κατάφερε να πάρει το πρώτο της γκέιμ στη συνέχεια, αλλά όταν σέρβιρε για να μείνει στο σετ στο 5-1, χρειάστηκε να σώσει έξι σετ πόιντ για να μείνει προσωρινά όρθια.

Έδειξε, πάντως, σημάδια ανάκαμψης και αυτά έγιναν πιο έντονα όταν προηγήθηκε με 0-40 στο επόμενο γκέιμ. Πολύ ψύχραιμη η Κιρστέα, ωστόσο, γύρισε την εις βάρος της κατάσταση και κατέκτησε το πρώτο σετ.

Θα περίμενε κανείς ότι η Μαρία θα άλλαζε πρόσωπο στο δεύτερο σετ, όμως η Κιρστέα συνέχισε να παίζει εξαιρετικά και σημείωσε γρήγορο μπρέικ και στο δεύτερο σετ (1-0). Παρότι η Σάκκαρη είχε δύο ευκαιρίες να απαντήσει στο 2-1, η Κιρστέα όχι μόνο κράτησε το σερβίς της, αλλά μεγάλωσε την απόσταση στο επόμενο γκέιμ (4-1), εκμεταλλευόμενη το πέμπτο μπρέικ πόιντ της.

Η Μαρία είχε άλλο ένα μπρέικ πόιντ αμέσως μετά, αλλά η Κιρστέα βρήκε ξανά τον τρόπο να ξεφύγει και στη συνέχεια έσπασε και πάλι τη Σάκκαρη, κλείνοντας θριαμβευτικά τον αγώνα. Ήταν η 20η νίκη της κόντρα σε παίκτρια του Top 10 και θα παίξει στα προημιτελικά με την Ντάρια Κασάτκινα.

Η Μαρία, από την πλευρά της, που έπαιξε τον πρώτο της αγώνα μετά το Australian Open, στρέφει αναγκαστικά το βλέμμα της στο πρώτο 1000άρι της σεζόν στην Ντόχα (11-17/2). Παρά την ήττα, πάντως, θα παραμείνει στο Νο.9 του κόσμου.

Απογοήτευσε στο Άμπου Ντάμπι η Σάκκαρη (vid)