H ΑΕΚ υπερτερεί στους εντός έδρας αγώνες με τον Παναθηναϊκό με 30-20-23. Στους τελευταίους πάντως κυριαρχεί η ισοπαλία (3-6-1).

H «Ένωση» βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο στον Άρη ωστόσο στο δεύτερο μέρος ήταν εντυπωσιακή, δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες και έφτασε στην ανατροπή με 2-1 πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης στο 84’. Είναι χαρακτηριστικό ότι ολοκλήρωσε τη συνάντηση με 27 τελικές. Δεύτερη σερί επιτυχία και παρέμεινε στην κορυφή, επιστρέγοντας στις καλές εμφανίσεις. Αήττητη εντός έδρας (12-4-0) και πέτυχε από δύο γκολ και πάνω σε οκτώ από τα εννέα πρόσφατα παιχνίδια της. Επιστρέφουν ο επιθετικός Λιβάι, οι μέσοι Μάνταλος, Γκατσίνοβιτς και ο τερματοφύλακας Στάνκοβιτς, εκτός ο αμυντικός Μουκουντί. Σαρωτικό το πέρασμα του Παναθηναϊκού από την Λαμία, την οποία συνέτριψε 5-0. Επιβεβαίωσε ότι διανύει περίοδο φόρμας φτάνοντας σε τέταρτη σερί νίκη. Βγάζει… φωτιές μπροστά σκοράροντας τουλάχιστον από δύο φορές στα οκτώ πρόσφατα παιχνίδια. Αντίθετα, η άμυνα δεν εμπνέει εμπιστοσύνη και τα οκτώ στα εννιά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια του έληξαν Over. Αμφίβολη η συμμετοχή του ηγέτη Μπερνάρ, επιστρέφει ο μέσος Τζούρισιτς. Εξαιρετικά κρίσιμο ντέρμπι, θα το διεκδικήσουν και οι δύο στηριζόμενοι στις παραγωγικές «γραμμές κρούσης» που μπορούν να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ.

Ο Άρης απέκτησε προβάδισμα κόντρα στην ΑΕΚ, όμως, στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ κακός. Επέτρεψε πολλές φάσεις και κατά συνέπεια δέχθηκε την ανατροπή με 2-1. Προφανώς το πρωτάθλημα έχει περάσει σε δεύτερη μοίρα για την ομάδα, αφού η προσοχή όλων είναι στραμμένη στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson με τον Παναθηναϊκό. Η έλλειψη κινήτρου και η διαχείριση του ρόστερ με ορίζοντα τον τελικό, αποτελούν τους βασικούς λόγους που χειροτέρεψε η εικόνα του. Μετράει τέσσερις σερί ήττες, όλες «2-3 γκολ». Απόντες ο αμυντικός Φεράρι, ο μέσος Βερστράτε και ο επιθετικός Ανσαριφάρντ, επιστρέφουν ο τερματοφύλακας Κουέστα και ο επιθετικός Σουλεϊμάνοφ. Ο Ολυμπιακός προέρχεται από ονειρεμένη εβδομάδα καθώς αρχικά προκρίθηκε μέσω των πέναλτι στους «4» του Κόνφερενς Λιγκ κόντρα στη Φενέρμπαχτσε και εν συνεχεία επικράτησε 2-1 του ΠΑΟΚ παρότι είχε οκτώ αλλαγές σε σύγκριση με την ενδεκάδα της Κωνσταντινούπολης. Τρίτη σερί νίκη, ενώ μετράει 9/10 Over έχοντας έφεση στο σκοράρισμα αλλά και αδυναμίες στην άμυνα. Στο πλαίσιο του ροτέισον έμειναν εκτός ο αμυντικός Ρέτσος και οι μέσοι Όρτα, Ρίτσαρντς.

Αρνητικός και απρόβλεπτος ο Άρης, φορμαρισμένος και με κίνητρο ο Ολυμπιακός. Μπορεί να πάρει τη νίκη αλλά και ο Άρης μπορεί και πάλι να βρει ένα γκολ στο ματς.