Στην αποψινή αναμέτρηση στο «Stadio San Paolo», οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με εναέριο βολέ του Ολλανδού διεθνούς κεντρικού αμυντικού Στεφάν ντε Φράι στο τρίτο λεπτό, ωστόσο οι «Παρτενοπέι» έφεραν το ματς στα ίσα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, χάρη στην θαυμάσια μπαλιά ακριβείας του Ζορζίνιο στον Χοσέ Καγιεχόν και το άψογο τελείωμα του 31χρονου Ισπανού μεσοεπιθετικού (43').

Στην επανάληψη, με τον Πιότρ Ζιελίνσκι να αντικαθιστά τον Μάρεκ Χάμσικ και να διαπρέπει, η Νάπολι έδωσε ένα μάθημα ποδοσφαίρου στην Λάτσιο: 2-1 με αυτογκόλ του Γουάλας Φορτούνα ντος Σάντος (έπειτα από χρήση του VAR για την κατακύρωσή του) στο 54', 3-1 με τον Πολωνό διεθνή επιτελικό μέσο δύο λεπτά αργότερα και 4-1 με τον Ντρις Μέρτενς, μετά από μαγική ενέργεια του Πιότρ Ζιελίνσκι στο 73'.

Με το επιβλητικό 4-1, η Νάπολι του Μαουρίτσιο Σάρι έφτασε τους 63 πόντους έπειτα από 24 αγωνιστικές στο ιταλικό πρωτάθλημα και παραμένει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Serie A, στο +1 από την Γιουβέντους, ενώ η Λάτσιο που ηττήθηκε μόλις για τρίτη φορά εκτός έδρας την φετινή σεζόν κινδυνεύει να βρεθεί εκτός θέσεων Τσάμπιονς Λιγκ την Κυριακή, αν επικρατήσουν η Ίντερ και η Ρόμα.

Νάπολι - Λάτσιο 4-1