Και στο τέλος νίκησαν οι Γερμανοί. Σε ένα ματς που μέχρι να έρθει το γκολ ήταν μοιρασμένο, η Μπάγερν ολοκλήρωσε τη δουλειά μετά το 2-2 στην Αγγλία καθώς επικράτησε 1-0 της Άρσεναλ και τσέκαρε το εισιτήριο για τους «4». Ζωντανή για να σώσει τη χρονιά παρέμεινε η ομάδα του Τόμας Τούχελ, ο οποίος βρίσκεται 180 λεπτά μακριά από το να οδηγήσει τρίτη ομάδα στον τελικό της διοργάνωσης.

Μόλις στο 3’ ο Κέιν έκανε το κάτι σαν γυριστό αλλά δεν βρήκε στόχο και το ματς από την αρχή του είχε χαμηλό ρυθμό με τις ομάδες να είναι σούπερ προσεκτικές. Η Μπάγερν μετά το δεκάλεπτο πήρε τον έλεγχο και περνούσε τα περισσότερα λεπτά στο αντίπαλο μισό για να ακολουθήσουν οι ημιτελείς προσπάθειες - υποψίες φάσης με τους Σανέ και Μαρτινέλι.

Στο 21’ ο Γκερέιρο κουβάλησε την μπάλα στην κόντρα για την Μπάγερν αλλά το δυνατό σουτ του Μαζράουι απέκρουσε ο Ράγια και από το μισάωρο και μετά φάνηκαν οι Gunners. Το σουτ του Όντεγκααρντ δυσκόλεψε τον Νόιερ και στο 32’ ο Νορβηγός playmaker έκοψε για τον Μαρτινέλι αλλά εκείνος σούταρε στον Νόιερ.

Στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους οι Άγγλοι ένιωθαν πιο άνετα, όμως στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ήταν πολύ τυχεροί που δεν βρέθηκαν πίσω στο σκορ καθώς οι Βαυαροί είχαν διπλό δοκάρι στο 47’. Ο Γκορέτσκα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα κοντά στη συμβολή και στην επαναφορά από πλάγια θέση ο Γκερέιρο έκανε το βολέ, ο Σαλιμπά έβαλε την κόντρα και την έστειλε ξανά στο σίδερο.

Η Άρσεναλ γλύτωσε σε αυτή τη φάση, όμως στο 63’ πλήρωσε το blackout στην άμυνά της όταν μετά τη σέντρα του Γκερέιρο τρεις αμυντικοί κοιτούσαν απλά τον Κίμιχ, ο οποίος ήρθε από πίσω και με κεφαλιά νίκησε τον Ράγια.

Μετά το γκολ η Μπάγερν πάτησε πολύ καλύτερα στο γήπεδο, η Άρσεναλ ήταν σαφές ότι δεν έχει το σθένος να αντιδράσει και οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν κατοχή και στιγμές για δεύτερο γκολ. Οι μεγαλύτερες από αυτές έπεσαν στα πόδια του Σανέ, που δεν τα κατάφερε, όπως και στο 88’ ο Όντεγκααρντ για τους Λονδρέζους και με το 1-0 να παραμένει οι Βαυαροί πανηγύρισαν την πρόκριση.

Μπάγερν Μονάχου (Τόμας Τούχελ): Νόιερ, Κίμιχ, Ντε Λιχτ, Ντάιερ, Μαζράουι (76’ Κιμ), Γκορέτσκα, Λάιμερ, Γκερέιρο, Μουζιάλα, Σανέ (89’ Ουπαμεκανό), Κέιν.

Άρσεναλ (Μίκελ Αρτέτα): Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκαμπριέλ, Τομιγιάσου (86’ Ν’Κέτια), Ζορζίνιο (68’ Γκαμπριέλ Ζέσους), Ράις, Όντεγκααρντ, Σάκα, Μαρτινέλι (68’ Τροσάρ), Χάβερτς.

Μπάγερν Μονάχου - Άρσεναλ 1-0