Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι στην Βεστφαλία, οι Rojiblancos έκαναν το comeback, όμως η Μπορούσια με δεύτερο ολιγόλεπτο ξέσπασμα έφτασε στην τεράστια νίκη με 4-2 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της κορυφαίας διοργάνωσης. Η Παρί Σεν Ζερμέν θα είναι η αντίπαλος της ομάδας του Έντιν Τέρζιτς στη «μάχη» για ένα εισιτήριο για τον τελικό του Wembley που θα γίνει την 1η Ιουνίου.

Με γκάζι ξεκίνησε το ματς και ήδη στο πεντάλεπτο είχαμε δύο τεράστιες ευκαιρίες. Στο 4' ο Ζάμπιτσερ, για τους γηπεδούχους, βρέθηκε σε εξαιρετική θέση μέσα στην περιοχή αλλά άργησε να εκτελέσει και μπλοκαρίστηκε και στο 5' η Ατλέτικο έφτασε μια ανάσα από το να ανοίξει το σκορ όταν ο Μοράτα έφυγε στο ξέφωτο, όμως στο σκαφτό πλασέ του η μπάλα πέρασε από τον Κόμπελ αλλά έφυγε μόλις άουτ. Η Ντόρτμουντ πίεζε, είχε την κατοχή, έπαιζε στο αντίπαλο μισό, στο 18' το βολέ του Αντεγιέμι πήγε στον Όμπλακ μετά την προσπάθεια του Ρίερσον και το Signal-Iduna Park πήρε «φωτιά» πριν έρθει το ημίχρονο.

Με τους Rojiblancos να είναι όλοι πίσω, στο 34' ο Χούμελς πέρασε τρομερή μπαλιά με το εξωτερικό στον Μπραντ, ο οποίος έκανε το δυνατό διαγώνιο σουτ και πήρε μέσα τα χέρια του Όμπλακ και πέντε λεπτά αργότερα η BvB έφτασε σε σκορ πρόκρισης. Ο Ζάμπιτσερ έδωσε στον Μάατσεν, που μέσα από την περιοχή με καταπληκτικό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα πλαϊνά δίχτυα γράφοντας το 2-0 με το πρώτο γκολ της καριέρας του στη διοργάνωση.

Ο Σιμεόνε δεν είχε σκοπό να περιμένει για να δει τι μπορεί να συμβεί στην επανάληψη, έκανε τριπλή αλλαγή στο ημίχρονο ρίχνοντας μέσα Ρικέλμε, Μπάριος, Κορέα και είδε άμεσα την ομάδα του να μειώνει σε 2-1. Στο 49' έπειτα από κόρνερ ο Ερμόσο δεν είχε αντίπαλο στον αέρα και ο Χούμελς στάθηκε άτυχος καθώς χωρίς να πιέζεται βρήκε την μπάλα και ξεγέλασε τον Κόμπελ. Έπειτα από αυτή την εξέλιξη οι Μαδριλένοι ανέβηκαν, ο Κορέα έχασε απίστευτο τετ-α-τετ, όμως στο 64' με κοντινό βολέ στον ουρανό των δικτύων, έγραψε το 2-2.

Αλλά η Μπορούσια δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 71' με αδιανόητη κεφαλιά δοκάρι-και-μέσα κοντά στο παραθυράκι έπειτα από τη σέντρα του Ζάμπιτσερ ο Φίλκρουγκ έκανε το 3-2 και μόλις τρία λεπτά μετά, ο Αυστριακός σφράγισε μία από τις top εμφανίσεις της καριέρας του με τρομερό διαγώνιο σουτ για το 4-2. Στο φινάλε η Ντόρτμουντ βρήκε χώρους αφού η Ατλέτικο ρίσκαρε για να στείλει το ματς στην παράταση, όμως ο Όμπλακ έβαλε stop στον Φίλκρουγκ (81') και τον Ζάμπιτσερ (87') και το σκορ παρέμεινε.

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Ρίερσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μάατσεν, Εμρέ Τσαν, Ζάμπιτσερ, Μπραντ (90' Ρόις), Σάντσο (86' Οζκάν), Αντεγιέμι (66' Γκίτενς), Φίλκρουγκ.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Τσόλο Σιμεόνε): Όμπλακ, Ερμόσο, Χιμένες, Βίτσελ, Αθπιλικουέτα (46' Ρικέλμε), Μολίνα (46' Μπάριος), Κόκε, Μάρκος Γιορέντε, Ντε Πολ (84' Σαούλ), Γκριεζμάν, Μοράτα (46' Άνχελ Κορέα).

Μπορούσια Ντόρτμουντ - Ατλέτικο Μαδρίτης 4-2