Αν υπήρχε κάτι που ξεχώρισε αυτό το Σαββατοκύριακο στα ευρωπαϊκά γήπεδα, ήταν φυσικά η μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος στη Γερμανία από τη Λεβερκούζεν.

Αγγλία

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν σαρωτική απέναντι στην Λούτον και με τέσσερα γκολ μετά από το 60' έφτασε σε ένα άνετο 5-1, ενώ με δύο γκολ στο φινάλε, η Άστον Βίλα πέρασε από το Λονδίνο κόντρα στην Άρσεναλ (0-2) και άφησε τους «Πολίτες» μόνους τους στην κορυφή της βαθμολογίας. Λίγες μέρες μετά τη «σφαλιάρα» από την Αταλάντα στην Ευρώπη, η Λίβερπουλ υπέστη νέα εντός ήττα (0-1) -την πρώτη της στο πρωτάθλημα- με την Κρίσταλ Πάλας να την αφήνει στην τρίτη θέση! Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να νικήσει την Μπόρνμουθ (2-2) και έπεσε στην έβδομη θέση, με κίνδυνο να συνεχίσει την καθοδική πορεία στην Premier League και να μείνει εκτός Ευρώπης. Η Νιούκαστλ πέτυχε δύο γκολ μέσα σε 95 δευτερόλεπτα στο πρώτο ημίχρονο και έβαλε τις βάσεις για το επιβλητικό 4-0 επί της Τότεναμ.  Η Νότιγχαμ Φόρεστ βρέθηκε να χάνει από τη Γουλβς στο «Σίτι Γκράουντ», από γκολ του Ματέους Κούνια, ανέτρεψε το σκορ και προηγήθηκε 2-1 με τους Γκιμπς-Γουάιτ και Ντανίλο, αλλά το δεύτερο γκολ του Βραζιλιάνου έδωσε στους «Λύκους» το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) και άφησε τη Φόρεστ στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αυτές που φαίνεται να χάνουν το... τρένο της παραμονής, είναι η ουραγός Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, η οποία ηττήθηκε 2-0 από τη Μπρέντφορντ, και η Μπέρνλι, η οποία παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Μπράιτον. Αφεντικό του Λονδίνου η Φούλαμ, νίκησε με 2-0 εκτός έδρας τη Γουέστ Χαμ.

Ισπανία

Με το γκολ του Ορελιέν Τσουαμενί στο 48', η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 1-0 εκτός έδρας τη Μαγιόρκα και εξακολουθεί να διατηρεί απόσταση… ασφαλείας από την Μπαρτσελόνα, που πέρασε νικηφόρα (1-0) από το «Νουέβο Μιραντίγια» της Κάντιθ και βρίσκεται στο -8 από την «βασίλισσα» μία «στροφή» πριν από το clasico της επόμενης Κυριακής στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου». Με δύο γκολ του Αντουάν Γκριεζμάν και ένα του Άνχελ Κορέα, η τέταρτη Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε με ανατροπή την τρίτη Τζιρόνα (3-1). Η Αθλέτικ Μπιλμπάο βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη κόντρα στη Βιγιαρεάλ, αλλά το εύστοχο πέναλτι του Παρέχο στο 90+8' τής έβαλε... τρικλοποδιά στη μάχη της τετράδας (1-1). Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, η Μπέτις επέστρεψε στα «τρίποντα» με το εντός έδρας 2-1 επί της Θέλτα, ενώ ισόπαλο χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το ντέρμπι των «μικρών» της Μαδρίτης, μεταξύ Ράγιο Βαγεκάνο και Χετάφε.  Η Σεβίλλη έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τα Κανάρια Νησιά (2-0 την Λας Πάλμας) και, επτά αγωνιστικές πριν από το τέλος, απέχει πλέον εννέα από την ζώνη του υποβιβασμού. Η Γρανάδα νίκησε με 1-0 την Αλαβές στο «Νουέβος Λος Κάρμενες» και πανηγύρισε τους τρεις βαθμούς μετά από 103 ημέρες.

Ιταλία

Η Ίντερ αναδείχθηκε ισόπαλη, 2-2 με την Κάλιαρι για την 32η αγωνιστική και την προσεχή αγωνιστική θέλει νίκη στο ντέρμπι με τη Μίλαν, προκειμένου να «κλειδώσει» και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Σασουόλο και Μίλαν αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 σε ένα... χορταστικό παιχνίδι. Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το ντέρμπι «ντέλα μόλε» στο «Στάντιο Ολίμπικο ντι Τορίνο» μεταξύ της Τορίνο και της Γιουβέντους. Η Λάτσιο νίκησε πολύ εύκολα την ουραγό Σαλερνιτάνα με 4-1 και εξακολουθεί να ελπίζει στην ευρωπαϊκή της έξοδο, ενώ η Νάπολι προηγήθηκε δύο φορές όμως η Φροζινόνε είχε ισάριθμες απαντήσεις και με το 2-2 οι «παρτενοπέι» χάνουν την επαφή με την εξάδα. Σοκ προκάλεσε στο 70ό λεπτό της αναμέτρησης, Ουντινέζε-Ρόμα, η κατάρρευση του κεντρικού αμυντικού των «τζαλορόσι», Εβάν Εντικά, εξέλιξη που επέφερε την οριστική διακοπή της αναμέτρησης (στο λεπτό εκείνο το σκορ ήταν 1-1). Ο γεννημένος στο Παρίσι, αλλά διεθνής με την Εθνική της Ακτής Ελεφαντοστού, 24χρονος παίκτης ακούμπησε δύο φορές το στήθος του και στη συνέχεια σωριάστηκε στο έδαφος, προκαλώντας πανικό στο «Φρίουλι». Αφού του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες αποχώρησε με φορείο, έχοντας, όμως, τις αισθήσεις του.

Γερμανία

Η Λεβερκούζεν ολοκλήρωσε το θαύμα κατακτώντας το πρωτάθλημα Γερμανίας για πρώτη φορά στην ιστορία της και μάλιστα χωρίς να ηττηθεί, μέχρι τη νίκη με 5-0 επί της Βέρντερ. Η Μπάγερν επικράτησε με 2-0 της Κολωνίας στην «Αλιάνζ Αρίνα» και μετά από δύο σερί ήττες στο πρωτάθλημα επέστρεψε στις νίκες.  Μαίνεται η μάχη για την κατάκτηση της τέταρτης θέσης καθώς Λειψία και Ντόρτμουντ προχώρησαν με νίκες με 3-0 και 2-1 επί των Βόλφσμπουργκ (εντός) και Γκλάντμπαχ (εκτός, ενώ έπαιζε με δέκα παίκτες από το 55' λόγω αποβολής του Αντεγέμι) αντίστοιχα, ισοβαθμούν στους 56, με τους «κόκκινους ταύρους» να διατηρούν το πλεονέκτημα. Με δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Άουγκσμπουργκ επικράτησε με 2-0 της Ουνιόν Βερολίνου και… κυνηγάει την έξοδο στην Ευρώπη. Στη μάχη της «ουράς» η Μάιντς πήρε τεράστια βαθμολογικής σημασίας νίκη με 4-1 επί της Χοφενχάιμ και σε συνδυασμό με την εντός έδρας γκέλα της Μπόχουμ (1-1 με την αδιάφορη Χάιντενχαϊμ) μείωσε στο -1 από τη βασική της αντίπαλο στη μάχη της παραμονής. Στην έδρα της ουραγού Ντάρμσταντ, η Φράιμπουργκ νίκησε με 1-0 και παραμένει σε ευρωπαϊκή… τροχιά.

Γαλλία

Η Λιόν επικράτησε με 4-3 της Μπρεστ, κάνοντας τρομερή επιστροφή από το 1-3. Ελπίζει ακόμα για παραμονή η Μετς, αφού νίκησε εντός έδρας τη Λανς με 2-1, ενώ η Στρασμπούρ βρέθηκε πίσω, αλλά ανέτρεψε τα δεδομένα και επιβλήθηκε με 3-1 της Ρεμς, που έπαιζε για ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες. Με ανατροπή στο πρώτο ημίχρονο, η Τουλούζ πέρασε από την έδρα της Ρεν (1-2), ξεφεύγοντας ακόμα περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού και πλέον… βλέπει Ευρώπη. Νίκη μία… κατηγορία πήρε η Ναντ (0-1) με αντίπαλο την Χάβρη και μάλιστα εκτός έδρας, χάρη στο γκολ του Μπάμπα στο 90+3’. Στένεψαν τα περιθώρια για την Κλερμόν, η οποία «κόλλησε» στο 1-1 με τη Μονπελιέ και βρίσκεται τελευταία και στο -4 από την θέση των μπαράζ.

Όλη η Ευρώπη στο SDNA: φάσεις, γκολ, βαθμολογίες (vids)