Η αργεντινή κατάφερε να αποδράσει νικήτρια από το Λος Άντζελες και το διεθνές φιλικό αγώνα ενάντια στην Κόστα Ρίκα. Με τον μεγάλο αρχηγό της να βρίσκεται στα «πιτς» λόγω τραυματισμού κλήθηκε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 με το οποίο βρέθηκε να χάνει στο 34ο λεπτό.

Στην επανάληψη ωστόσο, η κλάση του Άνχελ Ντι Μαρία έδωσε το σύνθημα για το comeback της παγκόσμιας πρωταθλήτριας, όταν με απίθανη εκτέλεση φάουλ στο 52ο λεπτό ισοφάρισε την αναμέτρηση. Να σημειωθεί, ότι λίγες ώρες πριν την έναρξη του ματς η οικογένεια του 36χρονου είχε δεχθεί απειλητικά μηνύματα, γεγονός που μαρτυρά τη σημασία αυτού του τέρματος για τον ίδιο.

Μακ Άλιστερ στο 56ο και Λαουτάρο Μαρτίνες στο 77ο λεπτό διαμόρφωσαν το τελικό 3-1, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για την «αλμπισελέστε», η οποία με αυτόν τον τρόπο έκλεισε την περιοδεία της στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής.

Απών ο Μέσι αλλά νίκη με ανατροπή για την Αργεντινή (vid)