Φάση των "16" / 2ος αγώνας
Maccabi Tel Aviv
MACCABI TEL AVIV
1 6
  • 57' Εράν Ζάχαβι (πεν.)
  • 10' Ντάνιελ Ποντένσε
  • 36' Κώστας Φορτούνης
  • 45+3' Αγιούμπ Ελ Κααμπί
  • 65' Αγιούμπ Ελ Κααμπί
  • 93' Στέφαν Γιόβετιτς
  • 104' Γιουσέφ Ελ Αραμπί

Θρυλική, επική, ιστορική ανατροπή κι έφυγε για προημιτελικό! Μετά το 1-4 του πρώτου αγώνα, ο Ολυμπιακός θα χρειαζόταν απίθανα πράγματα για να περάσει και αυτά ακριβώς έκανε, στην ρεβάνς της φάσης των «16» του Europa Conference League, στο γήπεδο της Μπάτσκα Τόπολα! Σκόρπισε στους... έξι ανέμους (6-1) τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και προκρίθηκε σε οκτάδα ευρωπαϊκής διοργάνωσης για τρίτη φορά στην ιστορία του και πρώτη μετά από 25 χρόνια (1999). Τα γκολ των Γιόβετιτς και Ελ Αραμπί στην παράταση σφράγισαν τον ερυθρόλευκο θρίαμβο, μετά την ισοφάριση του αρχικού σκορ στο 90λεπτο, με τα όργια των Ποντένσε (1 γκολ, 2 ασίστ) Ελ Κααμπί (2 γκολ -το δεύτερο ίσως το καλύτερο της σεζόν) και Φορτούνη (1 γκολ). Κάτι παραπάνω από τέλεια εμφάνιση από την ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ που μπήκε στο ματς με τον αέρα μεγάλης ομάδας και διέλυσε την άπειρη Μακάμπι σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Μετά το μεσημέρι της Παρασκευής (15:00), οι Πειραιώτες μαθαίνουν τον επόμενο αντίπαλό τους, με τον ΠΑΟΚ να είναι ένας από τους υποψήφιους, στο δρόμο προς το... όνειρο!

Απόλυτη ερυθρόλευκη υπεροχή

Ως προς την εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο και τη μπάλα στα πόδια του από το ξεκίνημα, ενώ η Μακάμπι φάνηκε επίσης γρήγορα ότι δεν θα ήταν η ομάδα του πρώτου αγώνα... Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ αντίθετα βγήκε γρήγορα στην επίθεση μεν, αλλά ταυτόχρονα με ψυχραιμία και υπομονή, αλλά και πολύ αποτελεσματικό πρέσινγκ. Ευτύχησε μάλιστα να πετύχει γκολ στην πρώτη φάση του ματς και κάπου εκεί το γήπεδο άρχισε να γέρνει... Στο φινάλε του πρώτου μέρους πια, οι «ερυθρόλευκοι» τα είχαν κάνει όλα τέλεια, είχαν βρει δημιουργία και εκτέλεση από τα «αστέρια» τους (Ποντένσε, Φορτούνης, Ελ Κααμπί), είχαν κερδίσει κατά κράτος τη μάχη του κέντρου με τις γραμμές τους πολύ κοντά και τους Τσικίνιο-Όρτα-Χέσε να κόβουν και να ράβουν, ενώ αμυντικά είχαν αποφύγει τα εύκολα λάθη, κρατώντας τη Μακάμπι εύκολα μακριά από την περιοχή τους με την εξαιρετική κυκλοφορία μπάλας που είχαν σε όλο το διάστημα.

Το πρώτο έδειξε τι θα ακολουθούσε

Το 1-0 που έδειξε να ξεκλειδώνει το παιχνίδι ήρθε στο 10'. Ο Φορτούνης έκλεψε στη μεσαία γραμμή, η μπάλα έφτασε στον Ποντένσε που ελίχθηκε, έκανε ένα δύσκολο σουτ ανάμεσα σε δύο αμυντικούς, ο Μισπάτι προσπάθησε να διώξει αλλά δεν τα κατάφερε, με τη μπάλα να πηγαίνει δοκάρι και μέσα. Μετά το γκολ του Πορτογάλου, ο Ολυμπιακός είχε πετύχει τον πρώτο του στόχο, δηλαδή το γρήγορο 0-1 και έτσι συνέχισε ακολουθώντας πιστά το αρχικό πλάνο: έλεγχος της μπάλας, πίεση ψηλά και αποφυγή λαθών.

Στο δίλεπτο 25-26 είχε δύο τεράστιες ευκαιρίες με τον Ελ Κααμπί για το δεύτερο πια. Η πρώτη όταν μετά από συνεργασία των Ποντένσε-Ορτέγκα και γυρισμα του Αργεντινού, ο Μαροκινός πλάσαρε στην κίνηση από κοντά αλλά ο Μισπάτι απέκρουσε ενστικτωδώς. Η δεύτερη όταν μετά από νέα μπαλιά του αριστερού μπακ των Πειραιωτών, ο Ελ Κααμπί από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή. Στο 30ο λεπτό, το στατιστικό έδειχνε 0-6 τελικές για τον Ολυμπιακό, ενδεικτικό του τι γινόταν στο χορτάρι.

Ισοπεδωτικός στη συνέχεια, έφτασε νωρίς στον στόχο του

Το δεύτερο πλέον γκολ που... έπεισε και τους άπιστους ότι όντως γυρνάει, ήρθε γρήγορα, στο 36ο λεπτό. Ο Ποντένσε έκλεψε τη μπάλα σε καίριο σημείο, έβγαλε σωστή πάσα στον χώρο για τον Φορτούνη που έφυγε μόνος κάτω από τη σέντρα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Μισπάτι για το 0-2. Μετά από αυτό, ο Ολυμπιακός έκλεισε εντελώς στην περιοχή της τη Μακάμπι που πλέον είχε πάθει ότι και οι ερυθρόλευκοι στο πρώτο ματς -δεν ήξερε που πατούσε και που βρισκόταν!

Κάπως έτσι, ο Ολυμπιακός βρήκε και τρίτο γκολ πριν το ημίχρονο! Μετά από δύο ανεπιτυχείς προσπάθειες των Ποντένσε και Όρτα, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ποντένσε πάτησε περιοχή μετά από γρήγορη αντεπίθεση, έκανε τη σέντρα και ο ο Ελ Κααμπί με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 0-3 παρά την προσπάθεια του Μισπάτι. Πλέον, οι Πειραιώτες είχαν ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα, φτάνοντας στον αρχικό στόχο τους, μετά από μόλις 45 λεπτά. Στο ημίχρονο, το στατιστικό έδειξε 1-9 τελικές και 57% κατοχή μπάλας για την ομάδα του Μεντιλίμπαρ που κυριαρχούσε στο 100%.

Για λίγο στο «κόλπο» η Μακάμπι, γκολ-μύθος του Ελ Κααμπί!

Μετά από ένα δεκάλεπτο υπεροχής του Ολυμπιακού, η Μακάμπι μπήκε για λίγο στο ματς, όμως αυτό δεν θα ήταν αρκετό. Στο 55' ο Ρέτσος ανέτρεψε τον Κανιτσόφσκι στην περιοχή με ένα άτσαλο τάκλιν και κέρδισε το πέναλτι, με τον Ζάχαβι να κάνει το 1-3 στο 57'. Η χαρά των Ισραηλινών ωστόσο κράτησε μόλις 8 λεπτά, αφού ο Ολυμπιακός στο 65' βρήκε το τέταρτο γκολ που ισοφάρισε και πάλι το σκορ του πρώτου αγώνα. Μετά από φάση διαρκείας και σέντρα του Ορτέγκα από αριστερά, ο Ελ Κααμπί με ένα απίθανο ανάποδο ψαλίδι, έγραψε το 1-4, πετυχαίνοντας ίσως το γκολ της χρονιάς για τους «ερυθρόλευκους»!

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ποντένσε είχε ένα σουτ ελάχιστα άουτ, αλλά και η Μακάμπι στο 77' έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά λίγο άουτ του αμαρκάριστου στην περιοχή Πέρετς. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί πλήρως, όμως φάσεις δεν έβρισκε απέναντι σε μια πλήρως πια οπισθοχωρημένη Μακάμπι. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γιόβετιτς έχασε μια τεράστια ευκαιρία για το buzzer beater, όμως το πλασέ του μετά την μπαλιά πάρε-βάλε του Ελ Αραμπί, πέρασε μισό μέτρο άουτ. Όλα πλέον θα ξεκαθαρίζονταν στην παράταση!

Γιόβετιτς, Ελ Αραμπί και... εξάρες!

Τρία μόλις λεπτά μέσα στην παράταση, ο Ολυμπιακός είχε πια γκολ πρόκρισης! Ο αρχηγός του, Κώστας Φορτούνης, εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση στα αριστερά, η μπάλα πήγε με δύναμη πάνω στα σώματα, μετά στρώθηκε στον Γιόβετιτς και αυτός με δυνατό σουτ την ανακατεύθυνε προς τα δίχτυα για το 1-5. Από το σημείο αυτό και έπειτα, η Μακάμπι είχε οριστικά διαλυθεί πλήρως, τόσο αγωνιστικά όσο και πνευματικά. Ουσιαστικά δεν ξανακούμπησε τη μπάλα σε σημείο και με τρόπου που είχε νόημα, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ ένα δεκάλεπτο μετά. Στο 103' μετά από έξοχη μπαλιά του Χέσε στην αντεπίθεση, ο Μασούρας πέρασε και τον Μισπάτι, έκανε το γύρισμα για τον Ελ Αραμπί, ο οποίος με πλασέ σε κενή εστία, σφράγισε την πρόκριση με το 1-6.

Ένα ιστορικό αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό, με το οποίο ισοφάρισε τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στην ευρωπαϊκή ιστορία του (6-1 επί της Μπέσα το 2010), ενώ κατάφερε να γίνει και η πρώτη ομάδα που προκρίνεται σε νοκ-άουτ, ενώ είχε χάσει με διαφορά τριών γκολ στο πρώτο εντός έδρας ματς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ / 4-3-3)
: Τζολάκης, Ροντινέι (106' Κίνι), Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Χέσε, Τσικίνιο, Όρτα (82' Γιόβετιτς), Ποντένσε (102' Ιμπόρα), Φορτούνης (95' Μασούρας), Ελ Κααμπί (88' Ελ Αραμπί).
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ρόμπι Κιν / 4-3-3): Μισπάτι, Σαχάρ (91' Κοέν, 108' Μπίτον)), Ναχμίας, Σάμποριτ, Ρεβίβο (113' Νταβιντζάντα), Πέρετζ, Φαν Όβερεεμ (74' Τούργκεμαν), Κανιτσόβσκι, Ντάβιντα (108' Μποντόσο), Μίλσον (14' Μπίτον), Ζάχαβι.
Διαιτητής: Μαουρίτσιο Μαριάνι (Ιταλία)
Βοηθοί: Ντανιέλε Μπιντόνι (Ιταλία), Αλμπέρτο Τεγκόνι (Ιταλία)
Τέταρτος: Αντρέα Κολόμπο (Ιταλία)
VAR: Μάρκο Ντι Μπέλο (Ιταλία)
AVAR: Τζιανλούκα Αουρελιάνο (Ιταλία)

Λεφτά στην Τράπεζα: Ντάνιελ Ποντένσε

Εκκωφαντική εμφάνιση του Πορτογάλου. Επέστρεψε στον Ολυμπιακό για να παίρνει ματς σαν αυτό και αυτό ακριβώς έκανε. Ένα γκολ που άνοιξε το δρόμο, δύο υπέροχες ασίστ και συμμετοχή σε όλο το παιχνίδι της ομάδας του. Ασταμάτητος!

Γίνε Πρόεδρος: Ελ Κααμπί - Φορτούνης

Ο πρώτος ήταν ακριβώς ο εκτελεστής που έχει ανάγκη ο Ολυμπιακός. Δύο γκολ παγκόσμιας κλάσης, το πρώτο για όλη την κίνηση, το δεύτερο για την εκτέλεση. O δεύτερος για τη δημιουργία, το κουμάντο, το ασταμάτητο τρέξιμο, την ηγετική παρουσία στη μεσαία γραμμή. Ήταν ο δεύτερος ερυθρόλευκος (μετά τον Ροντινέι) με τις περισσότερες ανακτήσεις μπάλας, δείγμα του τι ματς έκανε σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου.

Lockdown: Σαχάρ

Ο δεξιός μπακ της Μακάμπι δεινοπάθησε, σίγουρα σε ένα από τα χειρότερα ματς της καριέρας του απέναντι σε Ποντένσε και Ορτέγκα. Δεν έκοψε το παραμικρό και με μόλις 65% επιτυχημένες πάσες.

Τελετές «Το Κοράκι»

Κανένα πρόβλημα με τη διαιτησία του αγώνα που ήταν... πολλά με λίγα. Λάθη έγιναν, αλλά κανένα από αυτά δεν θα μπορούσε να επηρεάσει την εξέλιξή του.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Πρώτη πρόκριση επί Ισραηλινής ομάδας, μετά από 0/5 και μάλιστα με τρόπο που... ρεφάρει για όλες τις προηγούμενες εκκωφαντικές αποτυχίες: με παρουσία σε οκτάδα ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 1999 και τρίτη συνολικά. Είναι πολύ παλιά η έκφραση που λέει ότι «εκεί που σταματά η λογική, αρχίζει ο Ολυμπιακός» και αυτή η τριάδα αγώνων που προηγήθηκε είναι το απόλυτο παράδειγμα, ειδικά μετά από όλα όσα έχουν συμβεί φέτος στο Λιμάνι. Δύο τεράστιες ήττες και τώρα μια ακόμη πιο επική, μια ιστορική νίκη, ένας θρίαμβος που στέλνει τον Ολυμπιακό και πάλι στα ουράνια. Αν υπάρχει ένα αποτέλεσμα, ένα ματς που μπορεί να αλλάξει μια ολόκληρη χρονιά και -γιατί όχι- ολόκληρη την ιστορία ενός συλλόγου, κάπως έτσι μοιάζει σίγουρα!

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ολυμπιακός 1-6