Μπορεί η φετινή ΑΕΚ να έχει αποσπάσει με το...σπαθί της ουκ ολίγες θετικές κριτικές για την θελκτική εικόνα που βγάζει στο χορτάρι, με την ενέργεια και την ένταση των παικτών της να κινούνται σε υψηλές στροφές και να «πνίγουν» τον εκάστοτε αντίπαλο, ωστόσο υπάρχουν κι οι αδύναμοι…κρίκοι των «κιτρινόμαυρων».

Τα γκολ που δέχεται με σταθερή συχνότητα στο φινάλε των αγώνων...πληγώνουν την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα και κοστίζουν πολύτιμους βαθμούς στο κυνήγι του πρωταθλήματος.

Το βράδυ της Κυριακής (28/4) στην Τούμπα η Ένωση βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη και την κατάκτηση του τίτλου από την στιγμή που ο Βίντα βρήκε δίχτυα κι έκανε το 1-2 στο 75ο λεπτό, ωστόσο το γκολ του Κωνσταντέλια (81΄) κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ και ο Σάστρε…σκότωσε την ΑΕΚ στο 90΄.

Για έκτο φετινό παιχνίδι πρωταθλήματος την τρέχουσα σεζόν η Ένωση,,,κλωτσάει τη νίκη στα τελευταία λεπτά και μετράει συνολικά 13 χαμένους βαθμούς.

Το  SDNA  καταγράφει καρέ, καρέ τις γκέλες της ομάδας του Ματίας Αλμέιδα λίγο πριν σβήσουν τα φώτα και σε αγώνες που έμοιαζε να΄χει τη νίκη στο...τσεπάκι της.

4 Νοεμβρίου 2023/ Κηφισιά – ΑΕΚ 1-1

«Έμφραγμα» στο 85΄

Τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου πλήρωσε η ΑΕΚ στο Δημοτικό γήπεδο της Καισαριανής κι άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στο παιχνίδι κόντρα στην Κηφισιά για την 10η αγωνιστική της Super League.

Η Ένωση έχοντας την απόλυτη υπεροχή καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα, προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Σναϊντερλάν (58΄) έπειτα από προσπάθεια του Σιντιμπέ κι έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες για δεύτερο και τρίτο γκολ.

Αντί όμως να σκοράρουν ξανά οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα, είδαν τον Βαφέα να βρίσκει δίχτυα στο 85΄και να δίνει αναπάντεχα και κόντρα στη ροή του ματς το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στην Κηφισιά.

21 Δεκεμβρίου 2023/ Πανσερραϊκός – ΑΕΚ 2-2

«Τσαφ» του Αθανασιάδη και…μπλακ – άουτ!

Η Ένωση  κατάφερενα κάνει «δώρο» στις καθυστερήσεις την ισοπαλία (2-2) στον Πανσερραϊκό και σε ένα παιχνίδι (15η αγωνιστική) που ήταν ολότελα δικό της

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ με τα τέρματα των Ρότα (16΄) και Γκαρσία (45΄) είχαν δοκάρι με τον Ζίνι στο 93΄, μεγάλες ευκαιρίες να «καθαρίσουν» το παιχνίδι νωρίτερα, έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από το 64΄ - λόγω αποβολής του Μπέργκστρεμ – κι υπέστησαν το έμφραγμα στο 94΄...δια χειρός Γιώργου Αθανασιάδη.

Σε σέντρα των γηπεδούχων από τα δεξιά, ο τερματοφύλακας της Ένωσης ενώ έκανε την έξοδο και έδειχνε πως θα μπλοκάρει εύκολα την μπάλα, εν τούτοις την έχασε μέσα από τα χέρια του (!) κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Θυμιάνης και σε κενή εστία την έστειλε στα δίχτυα (2-2) δίνοντας ανέλπιστα στο βαθμό της ισοπαλίας στον Πανσερραϊκό

11 Φεβρουαρίου 2024/ ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 1-1

Της πήρε την...μπουκιά ο Κετζιόρα

Για 89 λεπτά η ΑΕΚ είχε στριμώξει στα…σχοινιά τον ΠΑΟΚ μέσα στην Τούμπα (22η αγωνιστική), ωστόσο η πολύτιμη νίκη που θα την έστελνε στην μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας «πέταξε» από μια στιγμή αδράνειας λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης.

Η Ένωση κρατούσε τη νίκη στα χέρια της με τον Ελίασον να την βάζει μπροστά στο σκορ στο 47΄, αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Κετζιόρα στο 89΄και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας.

3 Μαρτίου 2024/ Άρης – ΑΕΚ 3-3

«Αυτοκτονία» στις καθυστερήσεις

Γκραν γκινιόλ – φινάλε και «κρύο ντους» στο φινάλε για την ΑΕΚ στο «Κλ.Βικελίδης» στην αναμέτρηση κόντρα στον Άρη, για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Η Ένωση έβγαλε τα μάτια της και έχασε μέσα από τα χέρια της δύο πολύτιμους βαθμούς, με την την ισοπαλία (3-3) απέναντι στον Άρη.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα προηγήθηκε με πέναλτι του Άμραμπατ (15΄), οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν με τον Φετφατζίδη (43΄) και πέρασαν μπροστά με τον Σαβέριο (49΄).

Η πρωταθλήτρια Ελλάδας με αντεπίθεση διαρκείας έβγαλε δύο γκολ (Βίντα 55΄- Πόνσε 67΄) κι έφερε τούμπα το ματς.

Ωστόσο στις καθυστερήσεις δεν είχε το καθαρό μυαλό να κρατήσει το υπέρ της 2-3 και υπέπεσε σε πέναλτι (έπειτα από χέρι του Βίντα) με τον Μορόν να βρίσκει στόχο από την άσπρη βούλα και να ισοφαρίζει (3-3) στο 97’.

7 Απριλίου 2024 / ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 2-2

Το 2-0, έγινε 2-2!

Η ΑΕΚ «πέταξε» δύο πολύτιμους βαθμούς κόντρα στον ΠΑΟΚ μέσα στην «OPAP Arena» στην 4η αγωνιστική των play offs. Η Ένωση βρέθηκε να προηγείται με δύο γκολ με σκόρερ τους Γκατσίνοβιτς (30΄) και Άμραμπατ (49΄).

Ο ΠΑΟΚ  εκμεταλλεύτηκε δύο κακές αμυντικές λειτουργίες των «κιτρινόμαυρων», πέτυχε δύο γκολ (Μπάμπα 62΄- Οζντόεφ 89΄) κι έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από τη Νέα Φιλαδέλφεια.

28 Απριλίου 2024/ ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-2

«Εκτέλεση» στο 90΄

Το γρήγορο γκολ του Κωνσταντέλια έδωσε προβάδισμα (1-0) στον ΠΑΟΚ, ωστόσο η ΑΕΚ είχε…απαντήσεις στην Τούμπα (8η αγωνιστική - Play Offs).

Ο Πινέδα (9΄)  έφερε το παιχνίδι στα ίσα και ο Βίντα (75΄) έβαλε την Ένωση στην θέση του οδηγού και το φετινό πρωτάθλημα σε τροχιά με προορισμό τη Νέα Φιλαδέλφεια.

Τα αμυντικά λάθη των «κιτρινόμαυρων» έφεραν τα γκολ των Κωνσταντέλια (81΄) και Σάστρε (90΄) η ΑΕΚ έφυγε με άδεια χέρια από την Τούμπα και η μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος παίρνει…φωτιά.

ΑΕΚ: Το «13άρι» που… πληγώνει στο σβήσιμο των φώτων