ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ
2 1
Αστέρας Τρίπολης
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

Ο Πανσερραϊκός μπήκε πιο «ζεστά» στο παιχνίδι έχοντας από το ξεκίνημα την κατοχή, αλλά και τις ευκαιρίες. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 13΄ Πεταυράκη, ο οποίος έπειτα από εκτέλεση φάουλ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Πανσερραϊκός την κατοχή

Στο 19΄ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι, αλλά είχε σηκωθεί ή το σημαιάκι για οφσάιντ, ενώ ένα λεπτό αργότερα η καρφωτή κεφαλιά του Πηλέα προσέκρουσε στο δοκάρι του Παπαδόπουλου!

Η απάντηση του Αστέρα Τρίπολης ήταν άμεση. Στο 22΄ έπειτα από μπαλιά του Ζουγλη στον Μάντζη, ο Έλληνας φορ βγήκε τετ-α-τετ με τον Χόβαν, αλλά το σκαφτό σουτ που επιχείρησε βρήκε στο δοκάρι.

Αναγκαστική αλλαγή ο Παπαδόπουλος

Αξίζει να σημειωθεί πως στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης ο Παπαδόπουλος γύρισε τον αστράγαλο του, αλλά παρέμεινε στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το 28΄ όταν και αντικαταστάθηκε από τον Τσιφτσή.

Η ομάδα των Σερρών συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων δίχως όμως την μεγάλη φάση.

Σασπένς στις καθυστερήσεις

Τα καλύτερα ήρθαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Το σύνολο του Πάμπλο Γκαρσία δικαιώθηκε στο δεύτερο λεπτό του έξτρα χρόνου, όταν από μπαλιά του Μούργου στον Ουάρντα, ο Λύρατζης έσπρωξε τον Αιγύπτιο με τον Ευαγγέλου να καταλογίζει το πέναλτι. Ο Ουάρντα ανέλαβε την εκτέλεση ανοίγοντας το σκορ.

Γκολ στην κίνηση ο Καλτσάς

Προτού καν καταλαγιάσουν οι πανηγυρισμοί ο Αστέρας Τρίπολης βγήκε στην κόντρα και έπειτα από βαθιά μπαλιά του Ζουγλή, ο Καλτσάς πέτυχε ένα απίθανο γκολ (45΄+6) εν κινήσει φέρνοντας το ματς στα ίσια (1-1).

Ο Πανσερραϊκός φλέρταρε με το 2-1 στο 58΄ με τον Άλεξιτς, όμως o Σέρβος σε τε-α-τετ από τα πλάγια δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά τον Τσιφτσή.

Στο 66΄ ο Ράσταβατς έκανε τρεις αλλαγές,  με τον νεοεισελθόντα Μιριτέλο στο αμέσως επόμενο λεπτό να φτάνει κοντά στο γκολ μετά από εκτέλεση φάουλ.

Αποβολή με δεύτερη κίτρινη ο Γιαμπλόνσκι

Ο Γιαμπλόνσκι στο 68΄ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα σε μαρκάρισμα του πάνω στον Ουάρντα με συνέπεια οι Αρκάδες να μείνουν με δέκα παίκτες.

Το πήρε πάνω του ο Ουάρντα

Ο Πανσερραϊκός εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το αριθμητικό του πλεονέκτημα, αφού ο εξαιρετικός Ουάρντα με σουτ στην κίνηση έπειτα από σέντρα του Τομάς διπλασίασε στο 76΄τα τέρματα της ομάδας του! Στο 82' οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σε τρίτο γκολ, όμως μετά την κάθετη μπαλιά του Τομάς, ο Τσιφτσής εξουδετέρωσε το σουτ του Μπετανκόρ. Στο 94΄ ο Χόβαν διατήρησε το 2-1 κάνοντας σωτήρια επέμβαση σε τε-α-τετ με τον Μπαρτόλο.

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία):Χόβαν - Ντανκερλούι, Μπέργκστρεμ, Διαμαντής, Πεταυράκης (74΄ Μπετανκόρ) - Ουεντραόγκο, Στάικος- Μούργος (64΄ Τομάς), Ουάρντα, Πηλέας (88΄ Γούλερι) - Άλεξιτς (88΄Γκοτζαμανίδης).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος (28΄ Τσιφτσής) - Λύρατζης, Χριστόπουλος, Πίτσου, Άλβαρες - Γιαμπλόνσκι, Σουρλής - Καλτσάς, Ζουγλής (66΄ Μιρετέλο), Σίτο (66΄ Μπαρτόλο) – Μάντζης (66΄ Παλάσιος).

Διαιτητής: Ευαγγέλου
Βοηθοί: Νικολακάκης, Χριστοδούλου
Τέταρτος: Κατσικογιάννης
VAR: Τζήλος, Απτόσογλου

Άλμα παραμονής για τον Πανσερραϊκό με υπογραφή Ουάρντα!