Σε υγιεινό... περίπατο μετέτρεψε τον τελικό του Παγκόσμιου Κυπέλλου Συλλόγων η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία επικράτησε με 4-0 της Φλουμινένσε, κατακτώντας ακόμη ένα τρόπαιο - το 5ο - μέσα στο έτος 2023.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα, λίγο πριν το τέλος της χρονιάς, κατέκτησε ακόμη έναν τίτλο και στέφθηκε Παγκόσμια Πρωταθλήτρια προσθέτοντας και αυτόν τον τίτλο στην φετινή μαγική της πορεία.

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Φλουμινένσε. Μάλιστα, από τα πρώτα σαράντα δευτερόλεπτα οι «πολίτες» απέβαλαν το άγχος τους, με τον Χούλιαν Άλβαρεζ να πετυχαίνει το γρηγορότερο γκολ στον θεσμό, ανοίγοντας το σκορ για τους Άγλλους. Το γρήγορο γκολ έδωσε «φτερά» στους πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι πίεσαν την Φλουμινένσε για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.

Το δεύτερο γκολ για τους «πολίτες» ήρθε με αυτογκόλ του Πίνο, ο οποίος δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά την μπαλιά του Φόντεν, για το 2-0 το οποίο ήταν και το σκορ της ανάπαυλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στην αναμέτρηση. Δημιούργησαν απειλές για την εστία της Φλουμινένσε και στο 72ο λεπτό ο Φόντεν κατάφερε να γραφτεί στον πίνακα των σκόρερ για το 3-0. Λίγα λεπτά πριν την λήξη του τελικού ο Χούλιαν Άλβαρεζ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, βάζοντας το... κερασάκι στην τούρτα της νίκης της Σίτι με 4-0.

Μάντσεστερ Σίτι - Φλουμινένσε 4-0