Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στα προκριματικά του Euro 2024 πανηγύρισε η Σλοβενία. Η ομάδα των τριών πράσινων (Σπόραρ, Τσέριν, Βέρμπιτς) επικράτησε εύκολα με 3-0 της Φινλανδίας (είναι από πάνω της και σε περίπτωση ισοβαθμίας καθώς η Φινλανδία είχε κερδίσει με 2-0 στο πρώτο ματς της Σλοβενίας) και σκαρφάλωσε στην κορυφή του ομίλου και παρέμεινε ανάμεσα στα φαβορί για την πρόκριση, με τα πράγματα βέβαια να είναι πολύ ρευστά (στις 10 πάρα 15 η Δανία υποδέχεται το Καζακστάν και με νίκη φτάνει στην κορυφή την Σλοβενία).

Άντραζ Σπόραρ και Μπέντζαμιν Σέσκο ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές της νίκης της Σλοβενίας. Ο πρώτος είχε ένα κερδίσμένο πέναλτι και μία ασίστ και ο δεύτερος δύο γκολ.

Ο φορ του Παναθηναϊκού γι΄ άλλο ένα παιχνίδι με την εθνική του ομάδα ήταν φοβερός. Στο 16ο λεπτό του αγώνα και αφού πρώτα έκλεψε την μπάλα, κέρδισε το πέναλτι, με τον Σέσκο να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Μόλις 12 λεπτά αργότερα ο Σπόραρ έκλεψε την μπάλα και με φοβερή ασίστ έβγαλε τον Σέσκο φάτσα φόρα με το τέρμα της Φινλανδίας και έκανε το 2-0. Ο Σλοβένος φορ του Παναθηναϊκού ήταν πάρα πολύ καλός καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Αποτελούσε με διαρκή απειλή για την άμυνα της Φινλανδίας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου είχε μια ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά το σουτ του το απέκρουσε με δυσκολία ο κίπερ των φιλοξενούμενων. Ο Σπόραρ αγωνίστηκε για 79 λεπτά συνολικά. Από την άλλη ο έτερος πράσινος, Άνταμ Τσέριν, ξεκίνησε και αυτός βασικός και έπαιξε σε όλο τον αγώνα.

Και αυτός ήταν πάρα πολύ καλός. Αμυντικά ανέκοψε όλες τις επικίνδυνες καταστάσεις στη μεσαία γραμμή ενώ επιθετικά μοίραζε σωστά την μπάλα και βοήθησε αρκετά την ομάδα. Γενικότερα ήταν αλάνθαστος σχεδόν και το πρόσημο της εμφάνισής του ήταν θετικότατο.

Στα τελευταία σχεδόν 15 λεπτά του αγώνα έπαιξε και ο Μπέντζαμιν Βέρμπιτς που κράτησε την θέση του, έκλεψε κάποιες μπάλες και μάλιστα είχε συμμετοχή στο τρίτο γκολ της ομάδας του. Συγκεκριμένα, ο Βέρμπιτς εκτέλεσε το κόρνερ, η άμυνα της Φινλανδίας έδιωξε με τον Γιάντζα να κάνει το 3-0.

Σούπερ ο Σπόραρ, καλός ο Τσέριν και σε τροχιά πρόκρισης η Σλοβενία! (vid)