Οι ερυθρόλευκες μετέφεραν δύο νίκες από την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και δεν δυσκολεύτηκαν να πετύχουν την τρίτη που χρειάζονται, ώστε να εξασφαλίσουν την παρουσία τους στον τελικό.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη έδειξε την ανωτερότητά της. Μετά το αρχικό 11-5, η Κριστόφερσον σκόραρε συνεχόμενους πόντους για το 16-8 και ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό. Η Κεχαγιά πάλευε μόνη από πλευράς Αθηναϊκού και το δεκάλεπτο έκλεισε με διαφορά 10 πόντων (27-17).

H Λικέντρα Τζόνσον διαμόρφωσε το 38-22 και η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στο +20 με γκολ-φάουλ της Κριστόφερσον (44-24). Ο Αθηναϊκός δεν μπορούσε να μειώσει την απόσταση και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 50-29.

Mε κεκτημένη ταχύτητα μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, με την Μπόνη να γράφει γρήγορα το 60-32. Ντάναμ και Κεχαγιά έδωσαν κάποιες λύσεις για τις φιλοξενούμενες, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με +22 για τον Ολυμπιακός (71-49).

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, αλλά ο Ολυμπιακός δεν ήταν πρόθυμος να ρίξει ταχύτητα. Ετσι, έφτασε άνετα στη νίκη-πρόκριση με σκορ 97-61.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 50-29, 71-49, 97-61

Ολυμπιακός - Αθηναϊκός 97-61