Αν δει κανείς την λίστα με τους 9 προηγούμενους νικητές του UEFA Youth League θα δει ότι δύο έχει πάρει η Μπαρτσελόνα, δύο η Τσέλσι, από ένα Ρεάλ Μαδρίτης, Μπενφίκα, Πόρτο, όπως και η Σάλτσμπουργκ, με την Άλκμααρ που φημίζονται για τις ακαδημίες τους.

Ε, πλέον σε αυτή την λίστα μπαίνει από σήμερα και ο Ολυμπιακός, ο οποίος με μαγική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο «πάτησε» την Κ19 της Μίλαν και με το απίστευτο 3-0 ανέβηκε στην κορυφή της Ευρώπης σε επίπεδο νέων.

Οι παίκτες του Συλαϊδόπουλου έδειξαν από το ξεκίνημα ότι είχαν άγριες διαθέσεις απέναντι σε μία ομάδα που είχε τουλάχιστον τρεις παίκτες που υπολογίζονται από την πρώτη ομάδα των «ροσονέρι» (Καμάρντα, Σίμιτς, Τζενόλι).

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Πνευμονίδης άγγιξε το γκολ, όμως ο Ιταλός τερματοφύλακας έκανε μεγάλη επέμβαση, ενώ ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα (9’) έκανε νέα υπέροχη ενέργεια όμως το τελείωμα του Παπακανέλλου ήταν άστοχο.

Οι Ιταλοί κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς, ωστόσο η αμυντική λειτουργία των ερυθρόλευκων ήταν αλάνθαστη. Μάλιστα λίγο πριν το ημίχρονο (38’) οι μικροί του Ολυμπιακού σκάρωσαν έναν τρομερό συνδυασμό, όμως το τελείωμα του Μπακούλα ήταν συρτό και κακό.

Η επανάληψη ξεκίνησε με μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Μίλαν με τον Σία (46’) και ένα τρομερό σουτ του Σκότι (52’) που έβγαλε ο Σίνα, όμως από εκεί και μετά ξεκίνησε το ερυθρόλευκο πάρτι.

Από χέρι του Στάλμαχ και έλεγχο του VAR, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο ψύχραιμος Μουζακίτης έκανε το 1-0 (60’).

Πριν καν συνέλθουν όμως οι Ιταλοί βρέθηκαν με δεύτερο γκολ στην πλάτη, όταν ο Παπακανέλλος με υπέροχη ενέργεια άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο και με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0 (61’).

Υπήρχε όμως και… γλυκό, που ήταν για αστέρι Μισελέν. Από σέντρα του Κουτσογούλα, ο Μπακούλας έκανε ένα αδιανόητο ανάποδο ψαλίδι και έβαλε ένα γκολ που είναι για τα βραβεία Πούσκας στο τέλος της χρονιάς για το 3-0 (66’).

Ο φοβερός Σίνα είχε απαντήσεις στις προσπάθειες από Σία (71’, 77’), Τζερόλι (74’), ενώ το μενού είχε και μία εκπληκτική τριπλή επέμβαση στο 81ο λεπτό που έκανε τους Ιταλούς να… κοιτιούνται με απόγνωση.

Το 3-0 δεν άλλαξε ως το τέλος και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου ως επιστέγασμα μιας υπέροχης πορείας που έκανε όλη την Ευρώπη να στρέψει το βλέμμα του στις

Ολυμπιακός: Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης, Πρεκατές, Κουτσογούλας, Αλαφάκης, Μπακούλας, Μουζακίτης, Παπακανέλλος, Πνευμονίδης, Μπ. Κωστούλας.

Μίλαν: Ραβέρ, Μπαρτεσάγκι, Νσιαλά, Σίμιτς, Μάγκνι, Τζερόλι, Μαλασπίνα, Στάλμαχ, Σία, Σκότι, Καμάρντα.

«Δαφνοστεφανωμένοι έφηβοι» στην κορυφή της Ευρώπης!