ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
  • Κορομηλάς
  • Αναστόπουλος
  • Μάνος

Στον θρόνο του! Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε την ταμπέλα του φαβορί και κέρδισε τον Προμηθέα (91-79) στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου, φτάνοντας στην κατάκτηση ενός τουλάχιστον τίτλου για 26η συνεχόμενη χρονιά.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας παρουσιάστηκε διαβασμένη και συγκεντρωμένη, ενώ είχε τις κατάλληλες απαντήσεις όταν ο Προμηθέας πλησίασε στους τρεις (80-77), τρία λεπτά πριν το τέλος. Καθοριστικός ήταν σε αυτό το σημείο ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που ήταν και ο καλύτερος παίκτης του αγώνα (25 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Μάριο Χεζόνια (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάουαρντ Σαντ Ρος (16 πόντοι, 4/7 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ) και Ντίνος Μήτογλου (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6/7 σουτ).

Οι «πράσινοι» είχαν γενικά τον έλεγχο και αντιμετώπισαν προβλήματα μόνο σε κάποια ολιγόλεπτα ξεσπάσματα του Προμηθέα, που δέχτηκε πλήγμα από τα γρήγορα φάουλ των Αγραβάνη - Γιαννόπουλου, οι οποίοι στέρησαν λύσεις από τον Μάκη Γιατρά. Ο Τζέριαν Γκραντ (17 πόντοι, 6 ασίστ), ο Τζιάν Κλαβέλ (23 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και ο Τζεράι Γκραντ (18 πόντοι) τράβηξαν το... κουπί επιθετικά για τους Πατρινούς, που είχαν αρκετά θέματα στην άμυνα και στο κομμάτι της συγκέντρωσης.

• 6

Νικητής στην μάχη των πάγκων ο Όντεντ Κάτας. Η απουσία του Νέντοβιτς δεν φάνηκε, αφού οι Παπαπέτρου - Χεζόνια έκαναν αυτό που έπρεπε στα «φτερά». Σίγουρα δεν αντιμετωπίστηκε όπως έπρεπε ο Κλαβέλ, αλλά το «τριφύλλι» δεν θα έχανε από έναν ή δύο παίκτες. Στα θετικά για τον Ισραηλινό head coach (που κέρδισε τον πρώτο του τίτλο στο ΟΑΚΑ) και η διαχείριση όλων των «όπλων» του, αφού οι Μήτογλου, Σαντ Ρος και Παπαγιάννης έδωσαν λύσεις σε διαφοεριτικά σημεία του αγώνα.

• 2

Ο Μάκης Γιατράς προσπάθησε να αποσυντονίσει τον Παναθηναικό με άμυνα ζώνης και σε αρκετές φάσεις το κατάφερε, αλλά επιθετικά υπήρξε πρόβλημα, αφού ο Προμηθέας τα περίμενε όλα από τους αδερφούς Γκραντ και τον Κλαβέλ. Το τεχνικό επιτελείο των Πατρινών έπρεπε να αλλάξει τα σχέδιά του μετά τα γρήγορα φάουλ των Γιαννόπουλου - Δημήτρη Αγραβάνη, όμως ήταν σίγουρα λανθασμένη η επιλογή για «κλειστό» rotation, αφού οι Λούντζης, Γιάννης Αγραβάνης και Αγκμπελέσε θα μπορούσαν να δώσουν περισσότερα. Με λίγα λόγια: Καλό πλάνο, αλλά... άδειες οι σκέψεις στην επίθεση.

17΄

Τρομερή φάση με πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου: Ο έμπειρος φόργουορντ πήρε τα βήματα και... πέταξε προς το καλάθι του Προμηθέα, δίνοντας ένα καλό «μάθημα» στον Γιαννόπουλο, που δεν τον αντιμετώπισε όπως θα έπρεπε.

2’ 2 - 2
4’ 11 - 4
6’ 13 - 5
8’ 18 - 10
10’ 20 - 15
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και βρήκε από νωρίς λύσεις, κυρίως μέσα από το «ζωγραφιστό». Ουάιτ, Χεζόνια και Παπαπέτρου πρωταγωνίστησαν στο επιμέρους 11-3 από το 2' μέχρι το 6', οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα (13-5, 7') και τελικά έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +5 (20-15), αφού οι Πατρινοί «ροκάνισαν» την διαφορά χρησιμοποιώντας ζώνη στην άμυνα.
12’ 23 - 17
14’ 25 - 22
16’ 33 - 26
18’ 42 - 31
20’ 45 - 41
Ο Γκραντ ανέλαβε δράση και με συνεχόμενα -και εντυπωσιακά- καλάθια έδωσε την ευκαιρία στον Προμηθέα να πλησιάσει ακόμα περισσότερο. Η ομάδα του Γιατρά, με έξυπνη ζώνη στην άμυνα μείωσε σε 25-22 (14'), όμως δύο τρίποντα του Παπαπέτρου έδωσαν ανάσα στους «πράσινους» (31-22, 15'). Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» διαμόρφωσε το 36-26 του 17ου λεπτού, ενώ η ομάδα του Κάτας συνέχισε στο ίδιο τέμπο και ανέβασε την διαφορά στους 11 (42-31, 18') με τρίποντο του Μήτογλου. Όμως, όπως συνέβη και στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας βρήκε μεγάλα σουτ στο τελευταίο κομμάτι της περιόδου και οι Γκραντ - Κλαβέλ επέτρεψαν στην ομάδα του να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο -4 (45-41).
22’ 50 - 43
24’ 56 - 45
26’ 59 - 47
28’ 61 - 53
30’ 68 - 58
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με 5-0 σερί από την πλευρά του «τριφυλλιού» και η ομάδα του Κάτας ανέβασε την διαφορά στους 9 (50-41), δείχνοντας ξανά πως έχει τα ηνία του αγώνα. Ο Χεζόνια και ο Σαντ Ρος «χτύπησαν» από το τρίποντο και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε για πρώτη φορά στο +13 (58-45, 24'), με τον Προμηθέα να δείχνει προβλήματα συγκέντρωσης σε άμυνα και επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι πάντως βρήκαν ρυθμό και εκμεταλλεύτηκαν όλα όσα τους έδωσε η «πράσινη» άμυνα, με αποτέλεσμα να πλησιάσουν ξανά στους πέντε (63-58, 29'), όμως ένα... κρεσέντο του Σαντ Ρος ανέβασε την διαφορά ξανά σε διψήφιο επίπεδο (68-58) με την κόρνα της λήξης στην τρίτη περίοδο.
32’ 73 - 61
34’ 78 - 66
36’ 80 - 73
38’ 80 - 77
40’ 91 - 79
Ο Μήτογλου πήρε την σκυτάλη επιθετικά και οι «πράσινοι» εδραίωσαν το καθεστώς διψήφιας διαφοράς (73-61, 32'), κόντρα σε έναν Προμηθέα που έψαχνε λύσεις κυρίως μέσα από ατομικές προσπάθειες. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 14 πόντους στο 33ο λεπτό (77-63), όμως ο Κλαβέλ αρνήθηκε να... παραδώσει τα όπλα και οι Πατρινοί μπήκαν ξανά στο ματς (80-75, 37'), δείχνοντας χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά το αγώνα. Το σερί της ομάδας του Γιατρά έφτασε στο 9-0 και το παιχνίδι πήρε χαρακτήρα θρίλερ στο τέλος, αφού ο Προμηθέας πλησίασε στους 3 (80-77, 38'). Ο Παπαπέτρου «μίλησε» ξανά με σερί πόντους και η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 8 (87-79), ενώ η άμυνα των γηπεδούχων «δάγκωσε» στις τελευταίες φάσεις και ο Παναθηναϊκός έφτασε δίκαια στην κατάκτηση του Κυπέλλου.

• 1

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Σε έναν τελικό «μιλούν» οι προσωπικότητες και ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν πραγματικά εξαιρετικός. Μεγάλη εμφάνιση, σουτ που... σκότωναν κάθε πλάνο του Γιατρά και πάθος που ξεχείλιζε.

• 2

Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Μετά την ανάπαυλα, οι παίκτες του Παναθηναϊκού παρουσίασαν πρόσωπο κυριαρχίας και έκαναν εξαιρετική δουλειά σε άμυνα και επίθεση. Αυτό το γεγονός «συνοδεύτηκε» με σερί 8-0 και λάθη από την μεριά του Προμηθέα, που ανέβασαν την διαφορά στους 13 (58-45) και έβαλαν τις βάσεις για την κούπα.

• 3

Η ποιότητα. Κακά τα ψέματα, ο Παναθηναϊκός έχει παίκτες μεγάλης κλάσης και σίγουρα καλύτερη λειτουργία ως ομάδα από τον Προμηθέα, που τα περίμενε όλα από τους Γκραντ και Κλαβέλ. Ο Κάτας χρησιμοποίησε σωστά τους Μήτογλου, Σαντ Ρος και Χεζόνια, που ήταν εξαιρετικοί, ενώ πολλές λύσεις έδωσε και ο Παπαγιάννης. Πολλά τα... μέτωπα για τους Πατρινούς, που δεν είχαν τις κατάλληλες απαντήσεις.

Μία... θλιβερή εικόνα από το ΟΑΚΑ: Άδειο το γήπεδο σε ακόμα έναν τελικό, αυτή την φορά λόγω των συνθηκών που επιβληθήκαν στην ζωή μας λόγω του Covid-19. Oι δύο ομάδες πάλεψαν για την κούπα σε μία σίγουρα «κρύα» ατμόσφαιρα.

10
Ιωάννης Παπαπέτρου
Καταπληκτικό ματς από τον Παπαπέτρου. Σκόραρε, μοίρασε, κατέβασε ριμπάουντ και ήταν αυτός που... μίλησε στα δύσκολα, όταν ο Προμηθέας πλησίασε στους τρεις. Σπουδαία εμφάνιση από τον αρχηγό των «πράσινων».

12
Κουίνσι Φορντ
Απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα. Έπαιξε και δεν... ακούμπησε ο Φορντ, που έμεινε στο απόλυτο μήδεν στα περίπου δέκα λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

11
Μάριο Χεζόνια
Αρκετοί θα μπορούσαν να βρίσκονται εδώ, αλλά ο Χεζόνια κερδίζει γιατί έκανε... όλες τις δουλειές στο παρκέ. Ο Κροάτης ήταν εξαιρετικός επιθετικά, έβγαλε άμυνες, δημιούργησε για τους συμπαίκτες του και έδειξε ξανά την μεγάλη ποιότητά του.

Υπήρξαν δύσκολες φάσεις, αφού ήταν ένα παιχνίδι έντασης, με αρκετές επαφές. Η διαιτησία πάντως στάθηκε στο ύψος της, έστω και αν θα μπορούσε να αποφύγει κάποια σφυρίγματα. Σε κάθε περίπτωση -και παρά τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Προμηθέα στο τέλος- οι τρεις διαιτητές δεν επηρέασαν την ροή και την έκβαση του τελικού.