O Ζοέλ Εμπίιντ ήταν ασταμάτητος, έχοντας 50 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, πήρε πολύτιμες βοήθειες από τον Ταϊρίς Μάξι που είχε 25 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με το σούπερ δίδυμο των Σίξερς να αποτελεί άλυτο πρόβλημα για την άμυνα των Νικς.

Οι Νεοϋορκέζοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αφού προηγήθηκαν με 27-29 στη λήξη της πρώτης περιόδου και έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα τριών πόντων (55-58), όμως οι Σίξερς έκαναν το comeback στο δεύτερο μέρος.

Με επί μέρους 43-27 στην τρίτη περίοδο οι Σίξερς όχι μόνο πέρασαν μπροστά στο σκορ αλλά πήραν και διαφορά 13 πόντων (98-85), που τους επέτρεψε να διαχειριστούν στην τέταρτη περίοδο το ματς και να φτάσουν στη νίκη.

Για τους Νικς ξεχώρισε ο συγκλονιστικός Τζέιλεν Μπράνσον που είχε 39 πόντους, 2 ριμπάουντ και 13 ασίστ, με τον Τζος Χαρτ να ακολουθεί έχοντας 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.