Το ματς ήταν αμφίρροπο από το ξεκίνημα, με τους Σέλτικς στο πρώτο ημίχρονο να έχουν το προβάδισμα αλλά τους Χοκς να ακολουθούν από κοντά, με τους ρόλους να αντιστρέφονται στο δεύτερο μέρος.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης με τους «Κέλτες» να ακολουθούν, όμως οι φιλοξενούμενοι στα 42'' πριν την λήξη προηγήθηκαν με 109-112, όμως ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με τρίποντη «βόμβα» στα 28'' έστειλε το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας σε 112-112.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο έξτρα πεντάλεπτο, με τον Ντεζούντε Μάρεϊ να είναι ο μεγάλος ήρωας για τους Χοκς, αφού με παλικαρίσιο καλάθι στην εκπνοή της παράτασης χάρισε τη νίκη στην Ατλάντα με 123-122.

Ο Μάρεϊ ήταν συγκλονιστικός αφού ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 44 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ για τους Σέλτικς ξεχώρισε ο Τζέισον Τέιτουμ που είχε 31 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ.