84 63
Λαύριο
ΛΑΥΡΙΟ
  • Πιτσίλκας-Τζιοπάνος-Δέλλας

Ο Ολυμπιακός χωρίς να θέλξει με την απόδοση του, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, καθάρισε τελικά το Λαύριο με 84-63, πραγματοποιώντας φοβερό δεύτερο μέρος (40-21). Ανταγωνιστική εμφάνιση από τους παίκτες του Κώστα Μέξα για 20΄δεν άντεξαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Με τη νίκη αυτή οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν στο 18-2 και συνεχίζουν στο κυνήγι του Παναθηναϊκού, ενώ από την άλλη πλευρά στην αντίπερα όχθη η ομάδα της Λαυρεωτικής έπεσε στο 7-13, μένοντας στην 7η θέση.

Για τους νικητές κορυφαίοι ήταν ο Άλεκ Πίτερς (20π. 4ρ. 4/7τρ.) ο Κώστας Παπανικολάου (19π. 4ρ. 4ασ. 4/4τρ.) και ο Αϊζάια Κάνααν (13π. 5ρ. 4ασ.), ενώ 9π. πρόσθεσε ο Μόουζες Ράιτ.

Από την άλλη πλευρά ο Θόρντον ήταν πρώτος σκόρερ με 13 πόντους με τους Τζάκσον και Χόρκλερ να προσφέρουν από 9π. έκαστος.

Ο Κάνααν έδωσε ρυθμό στην επίθεση του Ολυμπιακού με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν ένα προβάδισμα 7 πόντων

Ορεξάτος μπήκε ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα με τους Κάνααν και Παπανικολάου να γράφουν το 7-3 στο 2’, και τους ερυθρόλευκους να παίζουν πιεστική άμυνα. Ο Κάνααν με το δεύτερο του τρίποντο (6π.) ανέβασε το δίκτυ του σκορ στο 10-5 με τους Πειραιώτες να έχουν ρυθμό στην επίθεση. Η ομάδα του Κώστα Μέξα με τον Μουράτο να πρωταγωνιστεί (4π.) μείωσε σε 12-11, ωστόσο ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 8-0 με τους Πίτερς (6π. 2ρ.) και Κάνααν (6π. 3ρ, 3ας.) να κάνουν όλη την δουλειά στην επίθεση της ομάδας τους (20-11 στο 7’). Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε πάει την πρώτη περίοδο σε υψηλό τέμπο (22-15 στο 9’), με το Λαύριο να ακολουθεί και τον Θόρντον να δίνει ώθηση ερχόμενος από τον πάγκο.

Οι ερυθρόλευκοι χαλάρωσαν το Λαύριο αντέδρασε, με τον Κάνααν να βάζει buzzer-beater για το προβάδισμα της ομάδας του στο ημίχρονο

Με τρίποντου του Κόχλερ μπήκε το Λαύριο στην δεύτερη περίοδο (22-18 στο 11’), ενώ ο Τζάκσον με νέο σουτ από τα 6.75μ. μείωσε απόσταση δυο πόντων την διαφορά (23-21 στο 13’). Ο… διαγωνισμός τριπόντων συνεχίστηκε με τον Πίτερς να γράφει τ0 26-21 με τον Αμερικανό φόργουορντ να φτάνει τους 9π. Το Λάυριο ωστόσο συνέχιζε την εξαιρετική του εμφάνιση και με ένα σερί 6-0 πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (26-27 στο 14’), με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να είναι αρκετά προβληματισμένος με την εικόνα της ομάδας του. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήταν άμεση και με σερί 8-2 πήραν προβάδισμα (34-29 στο 16΄), ωστόσο η εικόνα της ομάδας του Κώστα Μέξα ήταν άκρως ανταγωνιστική. Ο Ζάρας με το 5ο τρίποντο της ομάδας του (5/9τρ.) έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία (37-37 στο 18’), με τους ερυθρόλευκους να παρουσιάζονται υπερβολικά χαλαροί. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό στο +3, έπειτα από buzzer-beater τρίποντο του Κάνααν που έφτασε τους 11 πόντους (45-42).

Καταπληκτικοί Πίτερς και Παπανικολάου καθάρισαν την δουλειά στην 3η περίοδο με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα 18 πόντων

Mε κάρφωμα του Φαλ μπήκε στην αναμέτρηση ο Ολυμπιακός με το Θόρντον να απαντά με τρίποντο (46-44 στο 21’) με το Λάυριο να φτάνει τα 5/10τρ. Οι ερυθρόλευκοι έσφιξαν την άμυνα τους και τρέχοντας το γήπεδο μεγάλωσαν την διαφορά στο +9 με τον Παπανικολάου να φτάνει τους 7 πόντους (53-44 στο 16’). Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας (+8, 55-47 στο 26’), με τους Πίτερς και Παπανικολάου να αυξάνουν την διαφορά στο +13 (60-47 στο 28’) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Κώστα Μέξα απάντησε με ένα σερί 6-0 για το 60-52 στο 29’, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι πάτησαν το γκάζι στο τελευταίο λεπτό και με 10-0 σερί μετέτρεψαν το 60-52 σε 70-52 βάζοντας γερές βάσεις για τη 18η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Άνοιξε το rotation ο Γιώργος Μπαρτζώκας διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε άνετα στην νίκη ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 20π. με τον Κώστα Παπανικολάου να κάνει καταπληκτική εμφάνιση (19π. 75-52 στο 32'). Το Λαύριο είχε κολλήσει επιθετικά, ενώ η αναμέτρηση απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς πολύ δύσκολα θα ανατρεπόταν μια τόσο μεγάλη διαφορά. Το σύνολο του Κώστα Μέξα είχε μείνει χωρίς σκορ για περίπου 4΄στην τέταρτη περίοδο με τον Ολυμπιακό να ανοίγει την διαφορά του στο +24 (78-54 στο 35΄). Ο Έλληνας τεχνικός του Λαυρίου με το αποτέλεσμα να έχει κριθεί χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεση του, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Οι δυο ομάδες χαλάρωσαν τις άμυνες τους στα τελευταία λεπτά, περιμένοντας απλά το τελικό αποτέλεσμα, με τους ερυθρόλευκους να κλείνουν το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους, τον Τανούλη, τον Αμπόσι και τον Ροζακέα.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 45-42, 70-52, 84-63.