87 91
Προμηθέας
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
  • Παπαπέτρου-Τσολάκος-Μπακάλης

Ένα... ιστορικό παιχνίδι ολοκληρώθηκε στα Άνω Λιόσια, με την ΑΕΚ να «αυτοκτονεί» ουκ ολίγες φορές, να γνωρίζει την ήττα από τους Ισραηλινούς στην 3η παράταση και να αποχαιρετά το BCL.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου, που για λόγους ασφαλείας αγωνίστηκε στο άδειο γήπεδο των Άνω Λιοσίων, είχε στα... σχοινιά την ελλιπή Χάποελ Χολόν και έδειχνε να ελέγχει το -do or die για εκείνη- ματς (+4 στο 39'). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι τα έκαναν όλα λάθος και η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση. Για άλλη μια φορά, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν το «πάνω χέρι» (85-81 στο 43'), αλλά και πάλι δεν βρήκαν διάρκεια στο παιχνίδι τους και «έμειναν» από ενέργεια, κάνοντας μαζεμένα λάθη. Οι Ισραηλινοί επέστρεψαν, έβαλαν ένα τρίποντο - μαχαιριά και «αγκάλιασαν» το διπλό. Βέβαια, αφενός τίποτα δεν είχε τελειώσει, αφετέρου οι... αυτοκτονικές τάσεις των γηπεδούχων συνεχίστηκαν, με τον Τσέισον Ραντλ 2'' πριν από το τέλος να αστοχεί σε μια βολή και το παιχνίδι να οδηγείται στη 2η παράταση (90-90).

Εκεί ο τρομερός Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (40 πόντοι) έστειλε την «Ένωση» στο +10 (100-90), αλλά το ρεσιτάλ «κιτρινόμαυρων» λαθών συνεχίστηκε, με τη Χάποελ να επιστρέφει με σερί 10-0 και να πηγαίνει το «θρίλερ» στην 3η παράταση (100-100 στο 50'). Οι κακές αποφάσεις των γηπεδούχων δεν σταμάτησαν, η Χάποελ βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν και «πλήγωσε» τελικά την ΑΕΚ, παίρνοντας την νίκη σε ένα μυθικό παιχνίδι ύστερα από τρεις παρατάσεις (108-112, 55').

Το αποτέλεσμα αυτό ήταν... καταδικαστικό για την ομάδα του Ζούρου, η οποία υποχώρησε στο 0-4 στον Όμιλό της στο BCL και αποκλείστηκε. Αντιθέτως, η Μούρθια και ο Προμηθέας έχουν 3-1 και η Χολόν ακολουθεί με 2-2. Έτσι, η «Ένωση» τέθηκε και μαθηματικά εκτός συνέχειας.

«Έτρεξε» 16-0 η ΑΕΚ, επέστρεψαν οι Ισραηλινοί με άμυνα ζώνης

Η ελλιπής Χάποελ Χολόν ξεκίνησε με ένα 0-6 στα πρώτα λεπτά, αλλά η «Ένωση»... απάντησε εντυπωσιακά. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου βρήκε ένα 16-0 σερί και πήγε σε διψήφιο προβάδισμα (16-6 στο 6') με κομβικό τον Λάνγκστον Χολ και αποτελεσματική άμυνα (2/9 εντός πεδιάς οι φιλοξενούμενοι). Σε εκείνο το σημείο οι Ισραηλινοί δοκίμασαν μια ζώνη, η οποία «μπέρδεψε» τους «κιτρινόμαυρους». Έτσι, βρήκαν "stops" και μείωσαν τη διαφορά με... αιχμή του δόρατος τον Χανόκι (16-13 στο 8' και 18-15 στο 10').

Μοιρασμένη κατάσταση στα Άνω Λιόσια

Το σκηνικό -ως προς τη διακύμανση και τις... αποστάσεις του σκορ- δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ελληνική ομάδα, που μάζευε με συνέπεια τα ριμπάουντ, είχε το προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσε να «ξεφύγει» (23-19 και 28-24 στα μισά της περιόδου). Έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με... οριακή διαφορά (38-36 στο 20') και την ΑΕΚ να έχει τον Τζόρνταν ΜακΡέι σε θέση πρωταγωνιστή (10π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Χανς Βανγουίν έκανε «ζημιά» με 13 πόντους στο ημίχρονο.

Ο Ραντλ «κράτησε» την ΑΕΚ, αλλά η Χάποελ ήταν πιο σταθερή

Οι Ισραηλινοί μπήκαν... φουριόζοι στην επανάληψη και με διαδοχικά τρίποντα ανέτρεψαν το σκηνικό (40-46 στο 23'), με τον Ζούρο να καλεί τάιμ άουτ και να φωνάζει στους παίκτες του. Ωστόσο, ο ορεξάτος Τσέισον Ραντλ «πλήγωσε» τους Ισραηλινούς με τον ίδιο τρόπο. Ο Αμερικανός βρήκε τρία διαδοχικά εύστοχα σουτ πίσω από τα 6,75μ. και άλλαξε τις ισορροπίες (51-50 στο 26'). Για άλλη μια φορά, όμως, η ΑΕΚ δεν είχε διάρκεια στην προσπάθειά της και έκανε λάθη. Έτσι, η Χάποελ Χολόν «χτυπώντας» από το ζωγραφιστό «έκλεισε» το 3ο δεκάλεπτο στο +4 (57-61 στο 30').

Έχασε τη... γη κάτω από τα πόδια της η ΑΕΚ, «μοιραίος» για τους φιλοξενούμενους ο ΜακΚόλ

Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας ήταν ο παίκτης που έδωσε επιθετική ορμή στην «Ένωση» στην 4η περίοδο (64-63 στο 32'), αλλά με προσωπικά καλάθια του Ντεόντρε Μπαρνς η Χάποελ «γύρισε» ξανά (66-69 στο 34'). Ο Ζούρος δοκίμασε μαζί τους Κουζμίνσκας και Αγραβάνη και το ματς έμοιαζε με μια... μάχη του ποιοτικού Λιθουανού εναντίον του «καυτού» Μπαρνς (71-73 στο 36'). Μάλιστα, με 2'20'' για το τέλος ο εκπληκτικός «Κουζ» έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ΑΕΚ με τρίποντο μετά τη δημιουργία του Έλληνα πάουερ φόργουορντ - σέντερ (74-73).

Η Χολόν πήρε τάιμ άουτ, ο Λάνγκστον Χολ επέστρεψε για λογαριασμό των γηπεδούχων και ο Μπαρνς αστόχησε σε ένα φαινομενικά εύκολο σουτ. Εν συνεχεία, ο «Άγρα» με 1/2β. διαμόρφωσε το 75-73, ενώ ο Χέρβεϊ αστόχησε για τρεις υπό την πίεση του Κουζμίνσκας. Σε μια πολύ κρίσιμη επίθεση ο Χόλινς βρήκε σίδερο, αλλά ο Αγραβάνης μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και ο ΜακΡέι νίκησε τους πάντες για το 77-73 (55'' για την λήξη). Ωστόσο, τίποτα δεν είχε λήξει. Ο Κρόφορντ βρήκε ένα γρήγορο καλάθι για τους φιλοξενούμενους (77-75), με τον ΜακΡέι από την μεριά του να σηκώνεται και να αστοχεί, αφήνοντας 20'' στη Χάποελ. Οι Ισραηλινοί δεν άφησαν την ευκαιρία και ισοφάρισαν (77-77), με την ΑΕΚ να έχει 8'' για την επίθεση του αγώνα. Για άλλη μια φορά, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν γρήγορα. Οι Χόλινς και Χολ δεν συνεργάστηκαν σωστά, ο ΜακΚόλ έκλεψε την μπάλα και πήρε το φάουλ του ΜακΡέι για τις βολές. Ωστόσο, έκανε 0/2β., με τον Χόλινς να μην βρίσκει σουτ για την νίκη και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Λάθη επί λαθών, τρομερές καταστάσεις και... συνέχεια στην αγωνία

Στο ξεκίνημα της παράτασης ο ΜακΡέι φάνηκε να παίρνει... προσωπικά την υπόθεση. Ο Αμερικανός έβαλε ένα τρίποντο και ένα γκολ - φάουλ για να δώσει... αέρα στην ελληνική ομάδα (83-79 στο 42'), με τον Κουζμίνσκας να «γράφει» λίγο αργότερα το 85-81 (43'). Ο Χανόκι έκανε 2/2 από τη γραμμή (85-83) και ο Ραντλ έχασε την μπάλα. Όμως, αυτή τη φορά ο Χανόκι αστόχησε για την ισοφάριση. Και πάλι, βέβαια, η ΑΕΚ δεν ένιωσε... άνετα στο παρκέ, αφού σίδερο βρήκε και ο Κουζμίνσκας (44') και στη συνέχεια ο Μισγκάφ ισοφάρισε ξανά (85-85). Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, ο ΜακΡέι αστόχησε και ο Μισγκάφ έβαλε ένα τεράστιο τρίποντο (85-88), που όμως ούτε αυτή τη φορά «τελείωσε» τον αγώνα. Ο Κουζμίνσκας ευστόχησε σε δυο βολές λίγο πριν από το φινάλε (89-90) και ο Κρόφορντ με 8'' για την λήξη σπατάλησε μια «χρυσή» κατοχή, κάνοντας λάθος υπό την πίεση του ΜακΡέι. Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ευκαιρία... νίκης. Με 2,4'' για το τέλος ο Ραντλ πήρε φάουλ και πήγε στη γραμμή, αλλά η πρώτη του προσπάθεια βρήκε σίδερο, με τις... αυτοκτονικές τάσεις των δύο ομάδων να συνεχίζονται. Αντιθέτως, η 2η ήταν εύστοχη και έκανε το 90-90 (44'57''). Η Χάποελ πήρε τάιμ άουτ για να σχεδιάσει το σουτ του αγώνα, αλλά ο Χέρβει δεν βρήκε στόχο και το ματς πήγε στη 2η παράταση.

Ο Κουζμίνσκας έστειλε την «Ένωση» στο +10, η απίθανη Χολόν γύρισε ξανά και... 3η παράταση σε ένα ιστορικό ματς

Στο πεντάλεπτο της 2ης παράτασης ο «αγριεμένος» Κουζμίνσκας έκανε νέο step up. Ο Λιθουανός σκόραρε με κάθε τρόπο, ξεπέρασε τους 30π. σημειώνοντας 7π. σε 2' και η ΑΕΚ ένιωσε σιγουριά ύστερα από ώρα (97-90). Η Χάποελ είχε μείνει από δυνάμεις, δεν μπορούσε να βρει σκορ και ο... on fire «Κουζ» διαμόρφωσε διψήφια απόσταση με 2/2 βολές (100-90 στο 48'). Ωστόσο, ξανά δεν είχε τελειώσει τίποτα, αφού η ΑΕΚ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Η απίθανη Χάποελ Χολόν δεν παράτησε το ματς, «έτρεξε» ένα 8-0 (δύο τρίποντα του Κρόφορντ) και μείωσε στο καλάθι (100-98 στο 49'). Ο Ραντλ κλείστηκε στην άμυνα των Ισραηλινών και έκανε -ακόμα ένα- λάθος και με 3,3'' για το φινάλε ο Μισγκάφ πήγε στη γραμμή των βολών για να ισοφαρίσει. Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων δεν έκανε λάθος και οι Ισραηλινοί με 10-0 σερί έκαναν το 100-100. Ο Ζούρος πήρε τάιμ άουτ, αλλά η «Ένωση» έκανε νέο λάθος στην επαναφορά της, δίνοντας επίθεση 2,2'' στη Χάποελ. Ο Κρόφορντ πέρασε όποιον βρήκε στον δρόμο του, όμως αστόχησε και το ματς πήγε στην 3η παράταση (100-100 στο 50').

Η «αυτοκτονία» της ΑΕΚ ολοκληρώθηκε και έφερε αποκλεισμό

Οι δύο ομάδες δεν είχαν άλλη ενέργεια, Ζούρος και Σερφ δοκίμασαν ό,τι μπορούσαν και με τον Κουζμίνσκας να φτάνει τους 40π. «γράφτηκε» νέα ισοπαλία (106-106 στο 53'). Οι Μπαρνς και Χανόκι έβαλαν μεγάλα καλάθια, νικώντας τους ψηλούς των «κιτρινόμαυρων» (106-110), ενώ ο Καράμπελας με 2/2β. μείωσε (108-110 στο 54'). Ο ΜακΚόλ αστόχησε προ του Κουζέλογλου, αλλά ο Χόλινς δεν σημάδεψε το σίδερο σε λέι απ για την ισοφάριση. Με 14'' για το τέλος της 3ης παράτασης ο Μισγκάφ έχασε και τις δύο βολές, αφήνοντας στην ΑΕΚ την ευκαιρία να βρει σουτ ισοφάρισης ή νίκης. Όμως, ο Καράμπελας έχασε την μπάλα από τον Αμίρ και ο Μισγκάφ οδηγήθηκε ξανά στη γραμμή των βολών. Αυτή τη φορά έβαλε 2/2 και «κλείδωσε» το διπλό των Ισραηλινών (108-112).

Τα Δεκάλεπτα: 18-15, 38-36, 57-61, 77-77.

Οι Παρατάσεις: 90-90, 100-100, 108-112.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

ΑΕΚ - Χάποελ Χολόν 108-112