ΑΕΚ BETSSON BC
  • Πάολο Μάρκες
  • Νίκολα Μαέστρε
  • Μάρτιν Βούλιτς

Κατώτερη των περιστάσεων εμφανίστηκε η ΑΕΚ στο Σομπατέλι της Ουγγαρίας και γνώρισε την ήττα από την Χάποελ Χολόν με 79-68 για την 2η αγωνιστική της φάσης των "16" του BCL. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Ένωση που σε μεγάλο μέρος του αγώνα παρουσιάστηκε ασύνδετη δείχνοντας ότι θέλει αρκετή δουλειά.

Πρώτη νίκη για την Χάποελ Χολόν στην 2η φάση της διοργάνωσης, στο 0-2 η ομάδα του Ηλία Ζούρου μετά την ήττα την πρώτη αγωνιστική από τον Προμηθέα.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Σι Τζέι Χάρρις με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Τζάστιν Σμιθ να προσθέτει 17 πόντους με 6 ριμπάουντ. Πολύ καλή παρουσία από τον Άρτζι με 16 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά ο Ραντλ ήταν ο μόνος που προσπάθησε να αποσοβήσει την ομάδα του από την ήττα. Ο Αμερικανός μέτρησε 22 πόντους με 4/6τρ. με τον Μπράντον Νάιτ να προσθέτει 12 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Καλή εμφάνιση από τον Τίλμαν με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ωστόσο τα τρία φάουλ στο πρώτο ημίχρονο τον εμπόδισαν να πάρει περισσότερο χρόνο συμμετοχής.

Βρήκε ρυθμό η ΑΕΚ στην επίθεση, πήρε προβάδισμα με φοβερό Τίλμαν, μείωσε η Χάποελ Χολόν με σερί 9-0

Επιθετικά ορεξάτη ξεκίνησε το παιχνίδι η Χάποελ Χολόν (2/2τρ, 6-2) με την αναμέτρηση να έχει γρήγορο ρυθμό. Ο ΜακΡέι μείωσε σε 6-5 στο 2’ με τον Τίλμαν να προσφέρει θέαμα για το 6-7. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα (8-7, 8-10, 11-10 στο 3’) έχοντας αφήσει… στην άκρη τις άμυνες (11-12 στο 4’). Η Ένωση με ένα γρήγορο σερί 6-0 μετέτρεψε το 11-12 σε 11-16 στο 5’ έχουν πλουραλισμό και ρυθμό στην επίθεση. Ο Ηλίας Ζούρος είχε βρει σκορ από όλους τους… πενταδάτους, ωστόσο ήταν δεδομένο πως οι κιτρινόμαυροι έπρεπε να βελτιώσουν την άμυνα τους (13-17 στο 6’). Ο Τίλμαν κυριαρχούσε κάτω από τις δυο ρακέτες (8π. 4ρ.) αποτελώντας αιχμή του δόρατος για την ομάδα του, με τη ΑΕΚ να μεγαλώνει την διαφορά της στο +8 (13-21 στο 7’). Το 2ο φάουλ του Τίλμαν έβαλε έναν έξτρα πονοκέφαλο στον Ηλία Ζούρο με την ισραηλινή ομάδα να φέρνει την αναμέτρηση σε ισορροπία (23-23 στο 9’) με ένα σερί 9-0. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την Ένωση στο +3 έπειτα από 3/3β. του Ραντλ (23-26).

Μπήκε φουριόζα η Χάποελ Χολόν και με 10-0 σερί πήρε διψήφιο προβάδισμα, απέναντι στην νωχελική ΑΕΚ

Φουρίοζα μπήκε η Χάποελ Χολόν στο δεύτερο δεκάλεπτο και σερί 10-0 πήρε κεφάλι στο σκορ (33-26 στο ’) με την Ένωση να κολλάει επιθετικά. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου έμειναν χωρίς σκορ για περισσότερο από 4’, με τον Νετζήπογλου να σπάει το ρόδι μειώνοντας σε 33-30 στο 14’. Τα συνεχόμενα λάθη της ΑΕΚ (5λ. σε 15΄) έδωσαν και πάλι την ευκαιρία στην ισραηλινή ομάδα να ξεφύγει (+9, 39-30 στο 16’), ενώ το τρίτο φάουλ του Τίλμαν αποτέλεσε σημαντικό πρόβλημα για τους κιτρινόμαυρους. Το παιχνίδι της ΑΕΚ βασιζόταν κυρίως σε ατομικές προσπάθειες, με την Ένωση να έχει μόλις 3 ασίστ για 8 λάθη (42-32 στο 18’). Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου είχαν χάσει εντελώς την συγκέντρωσή τους στην άμυνα, ενώ παράλληλα οι επιλογές τους στην επίθεση ήταν κακές (45-35 στο 19’) με τον Έλληνα τεχνικό να δοκιμάζει πρόσωπα και σχήματα για να βρει την… φόρμουλα της ανατροπής. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ στο -8 (46-38) με την Ένωση να καλείται να λύσει πολλά πράγματα για να διεκδικήσει την νίκη.

Η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνα της, ωστόσο η Χάποελ Χολόν διατήρησε το προβάδισμα της σε επίπεδα ασφαλείας πληγώνοντας την Ένωση με τα επιθετικά ριμπάουντ

Με τρίποντο του Νάιτ μπήκε η Ένωση στο τρίτο δεκάλεπτο (46-41 στο 21΄) με τον Χάρρις να απαντά με το ίδιο νόμισμα για το 49-41. Η ΑΕΚ είχε βελτιώσει την άμυνα της σε σχέση με την τρίτη περίοδο και το ζητούμενο ήταν να αποκτήσει σταθερότητα στην επίθεση. Ο Τίλμαν, παρότι φορτωμένος με τρία φάουλ έκανε καλή δουλειά στο ζωγραφιστό (10π. 7ρ.), την στιγμή που ισραηλινή ομάδα είχε μείνει χωρίς σκορ για περίπου 3’ (49-43 στο 25’). Οι κιτρινόμαυροι έχασαν την συγκέντρωση τους για λίγα λεπτά και το σύνολο του Σάερφ επανάφεραν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (+10, 53-43 στο 26’). Το κακό αμυντικό transition της ΑΕΚ έδωσε την ευκαιρία στην Χάποελ Χολόν να τρέξει το γήπεδο, με την Ένωση να είναι ασταθής αμυντικά. Το ισραηλινό προβάδισμα παρέμενε σε επίπεδα ασφαλείας (57-46 στο 28’), με τον Χόλινς να ροκανίζει την διαφορά στο -7 (57-50 στο 29’), έπειτα από καλή άμυνα. Ο Χανότσι με το πρώτο του καλάθι στην αναμέτρηση έστειλε και πάλι την διαφορά στο +10 (60-50), ενώ ο Μόργκαν με 1/2β. έγραψε το 61-50 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

H Xάποελ Χολόν διατήρησε το προβάδισμα της με πολύ καλή άμυνα και πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη

Ο Ραντλ με το τρίτο του τρίποντο μείωσε στους 6π. (60-54 στο 31') με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, ωστόσο η Χάποελ Χολόν έστειλε και πάλι το προβάδισμα της στο +10 με σερί 4-0 (64-54 στο 32'). Το αρνητικό για την Ένωση ήταν ότι είχε συμπληρώσει πολύ νωρίς στο δεκάλεπτο τα 5 ομαδικά φάουλ, γεγονός που την έκανε περισσότερο ευάλωτη στην άμυνα. Η διαφορά κυμαινόταν στους 7-10 πόντους (69-59 στο 34'), με την Ένωση, ωστόσο, να δυσκολεύεται αρκετά να βρει το δρόμο προς το καλάθι, εξαιτίας της πολύ καλής αμυντικής συμπεριφοράς της ισραηλινής ομάδας. Το σύνολο του Σάερφ πήγαινε περισσότερο σε σετ επιθέσεις προκειμένου να ροκανίσει τον χρόνο διατηρώντας την υπέρ του διαφορά. Ένα μίνι ξέσπασμα των κιτρινόμαυρων μείωσε την διαφορά (-7, 71-64 στο 37'), ενώ ο Νάιτ με δίποντο έριξε το ισραηλινό προβάδισμα στους 5π. (71-66 στο 38') δίνοντας ελπίδες ανατροπής στην ΑΕΚ. Το γκολ-φάουλ του Σμιθ έδωσε τέλος στο κιτρινόμαυρο σερί, με τον Αμερικανό στην συνέχεια διαμορφώνει το 75-68 στο 39' γέρνοντας την πλάστιγγα της νίκης προς την ομάδα του. Στα τελευταία λεπτά η Ένωση οδηγήθηκε σε κακές επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα η ισραηλινή ομάδα να καθαρίσει το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 46-38, 61-50, 79-68.