86 95
ΑΕΚ Betsson BC
ΑΕΚ BETSSON BC
  • Συμεωνίδης-Τζιοπάνος-Τσιμπούρης

Μετά από τρεις διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα -και τέσσερις μαζί με την ήττα στο BCL-  η Ένωση κυριάρχησε από το ξεκίνημα του αγώνα και δίχως να χάσει ποτέ το προβάδισμα, πήρε αυτό που ήθελε και έπιασε στις εφτά νίκες (7-9) τον 6ο στη βαθμολογία ΠΑΟΚ. Από την άλλη η Καρδίτσα, που μετρούσε τέσσερις σερί εντός έδρας νίκες, πάλεψε για την ανατροπή αλλά τελικά έπεσε στο 5-11, παραμένοντας στη 10η θέση.

Για τους νικητές, που διπλασίασαν τις νίκες επί της Καρδίτσας, ξεχώρισαν οι Γιάννης Κουζέλογλου με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και ο Τζάστιν Τίλμαν με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ο Νίκος Δίπλαρος είχε 15 πόντους και ο Ρομέλο Ουάιτ με 14 πόντους.

Εύκολα στο +17 η ΑΕΚ, επέστρεψε σε τρία λεπτά η Καρδίτσα

Με τον Τίλμαν να κάνει πολλές δουλειές στο παρκέ και τον Νάιτ να σκοράρει από τα 6,75μ.  η ΑΕΚ προηγήθηκε 4-12. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε μέσω των Αβδάλα και Μακ, οι οποίοι με διαδοχικά καλάθια μείωσαν σε 14-18, όμως η ΑΕΚ απάντησε με τον Κουζέλογλου και τον Νετζήπογλου, κλείνοντας έτσι την πρώτη περίοδο στο +11 (15-26).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν σε υψηλό ρυθμό και με δύο τρίποντα από Νετζήπογλου και Χόλινς ξεμάκρυναν με 19-36, κυριαρχώντας πλήρως στο παιχνίδι. Ο Δίπλαρος προσπάθησε να αφυπνίσει την ομάδα του (30-42), όμως η ΑΕΚ είχε τις απαντήσεις για να αυξήσει εκ νέου την απόσταση στο 33-50. Και εκεί που όλα έδειχναν υπέρ της Ένωσης, οι Θεσσαλοί πάτησαν το... κουμπί της επαναφοράς. Μέσα σε τρία λεπτά, ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα και με αποτελεσματικούς μπροστά τους Ουάιτ, ΜακΚάλουμ, Μπιουκάναν και Ουάιτ, έτρεξαν σερί 11-0 για το 47-52 του ημιχρόνου και με την ψυχολογία πλέον υπέρ τους.

Σταθερά μπροστά η ΑΕΚ ως το φινάλε

Με τον ΜακΡέι να δίνει λύσεις η ΑΕΚ προσπάθησε να ξεφύγει ξανά (51-60), αλλά ο ΜακΚάλουμ ήταν ζεστός κρατώντας την ομάδα του κοντά στο σκορ (60-64). Νάιτ και Κουζέλογλου βγήκαν μπροστά και με σερί καλάθια έδωσαν διψήφια ανάσα στην ομάδα τους με το 62-75 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ΑΕΚ συντηρούσε τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους, το τρίποντο του Κουζέλογλου διαμόρφωσε το 69-82, αλλά η Καρδίτσα δεν εγκατέλειπε τη μάχη για ανατροπή. Με πείσμα στο παιχνίδι της και τον Δίπλαρο να σέρνει τον χορό του σκοραρίσματος έγινε το 80-87 στο 35', αλλά ξανά η Ένωση βρήκε τις λύσεις μέσω των ΜακΡέι και Τίλμαν για να φτάσει στο 81-93 στα 2'20'' πριν το τέλος, που ουσιαστικά είχε καθορίσει τον τελικό νικητή.

Tα δεκάλεπτα: 15-26, 47-52, 62-75, 86-95