Για ένα ακόμα παιχνίδι, της Stoiximan Basket League αυτή τη φορά, ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τη μακρά περίοδο ντεφορμαρίσματος την οποία διάγει. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά από ένα κάκιστο παιχνίδι στο πρώτο μέρος, ανέβασαν ελαφρώς τον ρυθμό τους στο δεύτερο και κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο του Κολοσσού με 71-52  με τον Κολοσσό για τρία δεκάλεπτα να δείχνει εξαιρετικά στοιχεία.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ολυμπιακού, που είχε 18/22 βολές έναντι του 4/5 του Κολοσσού, ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ που είχε 18 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα του Κούρο Σεγκούρα πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκάουντλοκ που είχε 14 πόντους.

Η ομάδα του Κολοσσού μπήκε… ορεξάτη στην αναμέτρηση και έδειξε διάθεση να παρουσιαστεί ανταγωνιστική απέναντι στον Ολυμπιακό. Και στο πρώτο δεκάλεπτα τα κατάφερε περίφημα. Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα με τους Περάντες και Γκάουντλοκ να την «οδηγούν» πήρε προβάδισμα με 4-7, με τον Παπαγιάννη να προσπαθεί να περιορίσει τον Ουόκαπ. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άστοχοι έξω από το τρίποντο με αποτέλεσμα να περνούν τη μπάλα στο «ζωγραφιστό». Αρχικά με τον Μιλουτίνοφ και εν συνεχεία με τον Μπρζντέικις ο οποίος με 4 συνεχόμενους πόντους από το post έκανε το 10-7 στο 6’. Ο Κολοσσός όμως κυκλοφορούσε πολύ σωστά και γρήγορα τη μπάλα και με τους Μπραίγκοβιτς και Περάντες πέρασε και πάλι μπροστά με 10-11, αλλά το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Ολυμπιακού, δια χειρός Ουόκαπ (1/5 συνολικά ο Ολυμπιακός) έδωσε προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» με 14-11.

«Βομβαρδισμός» από τον Πετρόπουλου και μπροστά ο Κολοσσός

Ο Γιώργος Μπαρτζώκς θέλοντας να δείξει τη δυσαρέσκειά του για την εμφάνιση των παικτών του έριξε στο παρκέ τους Γκος, Μήτρου-Λονγκ, Λαρετζάκη, Παπανικολάου και Τανούλη αλλά δεν άλλαξαν πολλά. Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν… τραγική με τις δύο ομάδες να μη μπορούν να σκοράρουν με… τίποτα (6/23 εντός πεδιάς για τον Ολυμπιακό στο 15’ και 7/24 για τον Κολοσσό) και τους διαιτητές να μη δίνουν ούτε τα… σπόρια στον Κολοσσό. Μέχρι που ο αρχηγός της ομάδας, Σωτήρης Μπιλλής, μάτωσε μετά από.. σύγκρουση και ακόμα και τότε οι διαιτητές δεν έδωσαν τίποτα. Ο Κολοσσός στην αμέσως επόμενη φάση κατάφερε να πετύχει καλάθι και μείωσε σε 17-15. Παρά το ότι οι δύο ομάδες ήταν εξαιρετικά άστοχες, η ο Κολοσσός κατάφερνε να μένει κοντά στο σκορ. Με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκουν λύσεις από τη γραμμή των βολών (8/11 ενώ ο Κολοσσός είχε 1/1 αλλά και 1/10 τρίποντα), ο Γκάουντλοκ κρατούσε την ομάδα του κοντά, αλλά ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έκανε το 25-20. Δύο λεπτά πριν από το τέλος όμως, ο Κολοσσός με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Αντώνη Πετρόπουλου ο Κολοσσός πέρασε μπροστά με 29-25. Ο Ολυμπιακός δεν έχει λύσεις και η ομάδα της Ρόδου πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 27-32, χάνοντας δύο ευκαιρίες στην τελευταία επίθεση να ανεβάσει ακόμα περισσότερο την υπέρ της διαφορά.

Δε μπορούσε να ξεφύγει ο Ολυμπιακός

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν κάτι παραπάνω από… αναμενόμενη η αντίδραση του Ολυμπιακού με τους «ερυθρόλευκους» να θέλουν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους. Με πολύ καλή άμυνα δεν επέτρεψαν στον Κολοσσό να σκοράρει, τον «οδήγησαν» σε λάθη και με σερί 0-9 πέρασαν μπροστά με 36-32, αναγκάζοντας τον Κούρο Σεγκούρα να καλέσει τάιμ άουτ. Αμέσως μετά ο Γκάουντλοκ ήταν ο παίκτης που ξαναέβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι με 5 δικούς του πόντους, 39-37, ενώ ο Περάντες με νέο τρίποντο έκανε το 41-40, μειώνοντας στον έναν πόντο. Ο Πίτερς είτε εκτελεστικά, είτε δημιουργικά έδινε λύσεις, αλλά ο Κολοσσός συνέχιζε να είναι κοντά στο σκορ, 47-44, με κάρφωμα του Σίτου, ενώ ο Μπαρτζώκας αναγκάστηκε να ρίξει στο παρκέ τον Παπανικολάου σε θέση «5» για να παίξει άμυνα πάνω στον Σίτου.

Δεν άντεξε ο Κολοσσός, το... καθάρισε ο Ολυμπιακός

Στο πρώτο λεπτό της τέταρτης και τελευταίας περιόδου το σκορ ήταν 54-44 με καλάθι του Γκος και όλα φαίνονταν να είχαν πάρει τον δρόμο τους για την ομάδα του Πειραιά. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να βρίσκει λύσεις από τη γραμμή των βολών (είτε από φάουλ, είτε από αντιαθλητικά, είτε από τεχνικές ποινές) και με τον Πίτερς να έχει τρεις στις τρεις συνεχόμενες, το σκορ έγινε 59-48 στο 34’. Στο σημείο αυτό οι παίκτες του Ολυμπιακού ουσιαστικά... κλείωσαν την νίκη, ενώ τρία λεπτά πριν τη λήξη προηγήθηκαν με 14 πόντους, 64-50, έπειτα από τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Τα Δεκάλεπτα: 14-11, 27-32, 50-44, 71-52