54 96
  • Καρπάνος
  • Λιότσιος
  • Χατζημπαλίδης

Με τη νίκη του αυτή ο Ολυμπιακός, για τον οποίο δεν έπαιζαν οι Ουίλιαμς - Γκος, Μήτρου - Λονγκ και Πετρούσεφ, βελτίωσε το ρεκόρ του στο 8-1 όντας πίσω από τον αήττητο Παναθηναϊκό. Από την μεριά του το Λαύριο υπέστη την πέμπτη του διαδοχική ήττα, υποχωρώντας στο 3-6. Τρομερή διαφορά στα ριμπάουντ με 44 για τον Ολυμπιακό και 15 μόλις για το Λαύριο!

Η πολυφωνία χαρακτήρισε την επίθεση του Ολυμπιακού, που είχε κορυφαίο τον Ίγκνας Μπραζντέικις με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ακολούθησαν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 15 πόντους, ο Μιχάλης Λούντζης με 12 πόντους και ο Άλεκ Πίτερς με 10 πόντους. Για το Λαύριο, που δεν είχε τους Καββαδά και Ζάρα στη σύνθεσή του, ο Σκάιλερ Φλάτεν στο ντεμπούτο του είχε 12 πόντους με 4/8 τρίποντα, όσους έβαλε και ο Καλίντ Μουρ, ενώ ο Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους έβαλε 18 πόντους.

Ξέφυγε ο Ολυμπιακός με σερί 0-23 και απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ

Το Λαύριο ξεκίνησε με μεγαλύτερη διάθεση στο παιχνίδι, έχοντας το πάνω χέρι στο πρώτο πεντάλεπτο (7-6). Όσο ο Ολυμπιακός έψαχνε ρυθμό, δύο κολλητά τρίποντα από Φλάτεν και Ντε Τζούλιους έφεραν τους γηπεδούχους στο +9 (17-8 και 19-10). Όμως στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου, ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε και με ομαδικό μπάσκετ, καλή κυκλοφορία και αποτελεσματικές άμυνες έτρεξε σερί 0-16 για το 19-26.

Η συνέχεια ήταν ερυθρόλευκα... καταιγιστική, με το σερί να ανεβαίνει κι άλλο. Χτυπώντας κατά κύριο λόγο από το «ζωγραφιστό» το σύνολο του Γιώργου Μπατζώκα έφτασε στο 19-33, ολοκληρώνοντας ένα συνολικό σερί 0-23, με το οποίο γύρισε όλη η εικόνα του αγώνα. Λούντζης, Φαλ και Σίκμα συνέχισαν να σκοράρουν, φτάνοντας στο 25-50 του ημιχρόνου, με το Λαύριο να βάζει σε αυτό το διάστημα μόνο δύο τρίποντα, την στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε 20/27 δίποντα στο ημίχρονο, 38 πόντους μέσα στη ρακέτα, ενώ στη δεύτερη περίοδο τα ριμπάουντ έγραψαν 1-17 υπέρ των φιλοξενούμενων!

Τελειωμένο από... νωρίς το ματς, η διαφορά πάνω από τους 40 πόντους

Το Λαύριο απειλούσε κυρίως περιφερειακά, όμως η απόσταση αυξανόταν διαρκώς. Με Πίτερς και Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός έφτασε για πρώτη φορά στο 30+ (31-62), ενώ δύο σερί τρίποντα του Κάνααν διαμόρφωσαν το 35-68 στο 27', με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 36-75. Τα πάντα είχαν κριθεί και από νωρίς στο παιχνίδι κι απέμενε πλέον το τελικό σκορ.

Με τρίποντο του Μπραζντέικις η διαφορά ξεπέρασε για πρώτη φορά τους 40 πόντους (36-78) και οι δύο προπονητές άρχισαν να μεγαλώνουν το ροτέισον, χρησιμοποιώντας όλους τους παίκτες τους. Η διαφορά έφτασε έως το +46 (43-89 στο 37') με βολή του Πάπας και το Λαύριο απλά μείωσε στο τελικό 54-96.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 25-50, 36-75, 54-96