Κλειστό γυμναστήριο Ρέντη, Novasports 3
1 3

Καταπληκτικό παιχνίδι από τους δύο Κουβανούς του ΠΑΟΚ, Σεπέδα και Χιμένεζ (από το πρώτο σετ και μετά) ενώ και ο Αμερικανός κεντρικός Λι έκανε το καλύτερό του παιχνίδι από τότε που ήρθε στην Ελλάδα για λογαριασμό του «δικεφάλου». Πίεσε πολύ στο σερβίς η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη που έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι σε μπλοκ και επίθεση και έσπασε φυσιολογικά την έδρα του αντιπάλου του.

Ο Ολυμπιακός είχε περιορισμένες επιθετικές επιλογές με τους παίκτες του Πιάτσα να μοιάζουν εγκλωβισμένοι από την τακτική που επέλεξε η ομάδα της Θεσσαλονίκης. «Άναψαν τα αίματα» στο φινάλε με τον πανηγυρισμό του Χιμένεζ στον τελευταίο πόντο και τον Φιλίποφ να αντιδρά. Πλέον ο Ολυμπιακός στον αγώνα της Παρασκευής βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο με τον ΠΑΟΚ να θέλει τη νίκη για να πάει με το «καθαρό» 2-0 τη σειρά στο Παλατάκι

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με καλό ρυθμό στο πρώτο σετ και όντας αρκετά αποτελεσματικός στην επίθεση πήρε το προβάδισμα με 6-8 για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ της αναμέτρησης. Τα σερβίς του Σεπέδα στον Ταμπούρατζη δυσκόλεψαν τον Έλληνα λίμπερο στην υποδοχή με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να φτάσει στο 10-16 για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο 10-17 μετά από λάθος του Όγκουρτσακ. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη διατήρησε το προβάδισμα των επτά πόντων μέχρι το 14-21 όταν στη γραμμή του σερβίς οδηγήθηκε ο Έγκλεσκαλνς. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν στο φινάλε να συμμαζέψουν τη διαφορά πιέζοντας στο σερβίς με τον Έγκλεσκαλνς αλλά η διαφορά του ΠΑΟΚ ήταν σημαντική και του έδωσε το πρώτο σετ.

Αντίστροφη εικόνα στο δεύτερο σετ με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει την απόδοχή του στην υποδοχή και την άμυνα και να παίρνει το προβάδισμα μετά το αρχικό 0-3 του ΠΑΟΚ με διαδοχικά μπλοκ του Λι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 9-9 αλλά μετά ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι για να προηγηθεί με 11-9 και να πάρει σημαντικό προβάδισμα.

Οι παίκτες του Πιάτσα συνέχισαν να πιέζουν στο σερβίς ενώ Όγκουρτσακ στα άκρα και Σπίνου στο μπλοκ βοήθησαν για να πάρει ο Ολυμπιακός σημαντική διαφορά για το 22-16 μετά από χαμένο σερβίς του Τακουρίδη. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε με μικρό σερί 3-0 με πόντους του Λι να μειώσει προσωρινά αλλά οι Πειραιώτες ήταν συγκεντρωμένοι και ισοφάρισαν το παιχνίδι.

Διαφορετική εικόνα στο τρίτο σετ με καμία από τις δύο ομάδες να μη μπορεί να πάρει το σαφές προβάδισμα, όπως τα δύο προηγούμενα. Οι δύο αντίπαλοι ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι στην επίθεση με τα λάθη να είναι περιορισμένα. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά τριών πόντων (5-8) που έσβησε σχετικά γρήγορα με τον Ολυμπιακό να οδηγείται επιθετικά από τους Όγκουρτσακ και Έγκλεσκαλνς.

Ο δικέφαλος έφτασε με βραχεία κεφαλή και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 15-16 μετά από επίθεση του Σεπέδα και σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε το θρίλερ. Ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά δύο πόντων όχι όμως για πολύ με τον Ολυμπιακό να απαντάει με τον Κοκκινάκη και να φτάσει στο σετ μπολ με μπλοκ του Σπίνου στο Γιαμπλόνσκι.

Ο Λι με πρώτο χρόνο ισοφάρισε για τον ΠΑΟΚ σε 24-24 με τον Αμερικανό κεντρικό να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με μπλοκ. Τελικά ο Χιμένεζ κατάφερε να τελειώσει το σετ για τον ΠΑΟΚ που έκανε το 2-1 στα σετ με 24-26.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε φορτσάτος Χτυπώντας από το σερβίς με 3 άσους των Χιμένες, Τακουρίδη, Κουρνέτα προηγήθηκε με 13-18. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 16-19, όμως ο ΠΑΟΚ είχε την ψυχολογία με το μέρος του και έφτασε στο 20-25 και στη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-20, 24-26, 20-25)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 7 (4/7 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 18 (16/35 επ, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 9 (7/22 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 44% άριστες), Όγκουρτσακ 14 (13/24 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ - 43% άριστες), Σπίνου 9 (5/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 56% υπ - 41% άριστες), Γκούζντα (λ), Στιβαχτής, Τσουκ, Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 16 (14/23 επ, 2 άσσοι, 37% υπ - 30% άριστες), Κουρνέτας 1 (άσσος), Σεπέδα 23 (22/40 επ, 1 άσσος), Τακουρίδης 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λι 14 (9/12 επ, 5 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 7 (6/16 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ - 42% άριστες) / Γκαράς (λ, 61% υπ - 44% άριστες), Ντίνας, Σμαραγδής, Εφραιμίδης.

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-3 (vid)