Την πέμπτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε ο Παναθηναϊκός, τρίτη συνεχόμενη σε tie-break, κόντρα στον ΑΟ Θήρας με 3-2 σετ (22-25, 25-18, 18-25, 25-22, 15-5). Σε πολύ καλή μέρα η Γενιτσαρίδη, με τις Άτκινσον και Σαμαντάν να βοηθούν επιθετικα το «τριφύλλι».

Μοιρασμένα τα πρώτα δύο σετ της αναμέτρησης, με τον ΑΟ Θήρας να ξεκινάει ιδανικά και να παίρνει από νωρίς στο πρώτο σετ διαφορά. Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της ομάδας από την Σαντορίνη και παρά το γεγονός ότι μείωσαν στο πόντο στα τέλη του σετ 22-23, είδαν τις φιλοξενούμενες να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 22-25.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ με τις γηπεδούχες να βρίσκουν περισσότερες επιθετικές λύσεις και να δυσκολεύουν τον ΑΟ Θήρας από τα εννέα μέτρα. Η Άτκινσον είχε πιο αποτελεσματικά χτυπήματα, με την Γενιτσαρίδη να βοηθάει αρκετά σε επίθεση και μπλοκ. Το 25-18 ήταν το σκορ του σετ με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει στα σετ.

Στο τρίτο σετ, αν και ο Παναθηναϊκός είχε αποκτήσει καλό ρυθμό από την κατάκτηση του δεύτερου σετ, ο ΑΟ Θήρας έκανε αντίστοιχη εμφάνιση με το ξεκίνημα του ματς . Οι Σαντορινιές πήραν εξ'αρχής προβάδισμα (6-11), με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται σε θέση... κυνηγού. Ο ΑΟ Θήρας διατηρούσε τη διαφορά και στην τελική ευθεία εκτόξευσε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (16-24). Το σετ κατακτήθηκε με 18-25.

Στο επόμενο σετ οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη ήταν αναγκασμένες να βγάλουν αντίδραση για να μην χάσουν το ματς. Οι «πράσινες» ανέβασαν τον ρυθμό τους, αποκτώντας προβάδισμα δύο πόντων, το οποίο και διαχειρίστηκαν έως το τέλος του σετ (23-21). Ο ΑΟ Θήρας μείωσε στο ελάχιστο (23-22), όμως ο Παναθηναϊκός με σερί 2-0 ισοφάρισε στα σετ (22-25) και έστειλε το ματς στο tie-break.

Εκεί, οι γηπεδούχες δεν είχαν ανταγωνισμό. Βρέθηκαν να προηγούνται με 8 πόντους (11-3), κλείνοντας το tie-break στο +10 (15-5) για να νικήσουν τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Κάρκασες 6 (6/21 επ., 39% υπ. – 11% άριστες), Άτκινσον 19 (16/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρότους 3 (3/13 επ., 29% υπ. – 0% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 μπλοκ), Σάμανταν 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Μεταξά 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 43% υπ. – 35% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Φουμάκη, Γενιτσαρίδη 20 (14/34 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 44% υπ. – 17% άριστες), Κελεσίδη 1 (1 μπλοκ).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Φερνάντες 13 (13/32 επ., 53% υπ. – 13% άριστες), Μερκάδο 21 (14/46 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Φίγιοκ 17 (15/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 20% άριστες), Κιουτσιούκη 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 44% υπ. – 22% άριστες), Αγγελοπούλου, Τσοχατζή.

Παναθηναϊκός - ΑΟ Θήρας 3-2